Diskuze: Karta v tahu? No problem.

Ztráta nebo odcizení platební karty může svému majiteli způsobit nemalé potíže. Strach z jejího zneužití a někdy až astronomické poplatky za blokaci se snaží řešit dvě novinky na českém trhu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2002 19:09, HradilDu

Jedinou zárukou jsou podmínky banky, které stanovují, od kdy ručí za případné zneužití karty banka a klient je "z obliga".
Stoplistace karty v praxi znamená vysoké náklady, které se mohou dostat i do desítek tisíc. Banka si proto dobře rozmyslí, zda nechá kartu stoplistovat jen v ČR, v Evropě, v USA ... To záleží na jejím uvážení. Pokud ji nestoplistuje např. v USA a nějaký zloděj tam s ní zaplatí, úhradu musí nést vaše banka (předpokládáme, že už uplynula doba, kdy ručí klient). Pokud kartu v USA stoplistuje, tzn. kontaktuje svého partnera pro USA a zaplatí mu za to, je i ona "z obliga". Teď je celá odpovědnost na partnerovi banky. Ten zase může spekulovat na to, že se nic nestane, a jen shrábnout poplatky od stoplistující banky, anebo kartu dále stoplistovat přes své regionální partnery v USA a přesunout odpovědnost na ně ... a tak to funguje až na nejnižší úroveň bank jednotlivých obchodníků v USA.

Zobrazit celé vlákno

+41
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2002 21:56, Pavel

Jenomže ta "prvni pomoc" je naprosto stejně rychlá jako zavolání na kartové centrum. Takže v tom žádná výhoda není, a přibývá nevýhoda, a sice že lhůta kdy končí odpovědnost klienta začíná až oficiálním nahlášením.

Zobrazit celé vlákno

-23
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 26 komentářů)

13. 6. 2002 9:47 | Pavel

Ještě bych doplnil, že existují i výhradně offline terminály, které vůbec nemají možnost přejít do stavu online, tedy provést autorizaci. Přijímají pouze embosované karty a kontrolují nanejvýš stoplist. Jedná se typicky o výdejní automaty, veřejné telefonní přístroje, terminály taxislužby atd...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2002 9:39 | Pavel

Světlou výjimkou je Živnobanka, shodou okolností chybí v přehledu. U ní je blokace embosované Visa zdarma. V případě ztráty/krádeže zaplatíte pouze poplatek za vydání nové karty ve výši 50 % ročního poplatku za kartu, tedy 450 Kč
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 6. 2002 16:07

Právě sem si přečetla tento článek a docela by mě zajímalo, jestli autorovi říká pojem "off-line terminál". Ve svém článku o něm není ani zmínka. Jedná se totiž o to, že pokud vám někdo ukradne kartu, vy si ji zablokujete nebo nahlásíte na stoplist, tak je vám to po určitou dobu (záleží na bance a podmínkách) úplně na nic. Funguje to skoro jako imprintr, akorát je to i pro el. karty. Zajímalo by mě vyjádření od autora, co on na to. Zdravím
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 6. 2002 12:37 | Jokem

Klientem eBanky (a spokojenym) jsem teprve kratce, ale jedna z veci co me zaujali je prave snadna moznost zamceni plateb. karty. Kartu pouzivam celkem casto a odemykani a zamykani by me asi nebavilo, ale beru to jako moznost jakesi rychle "prvni" pomoci v pripade ztraty/ukradeni karty.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 6. 2002 10:51 | HradilDu

S poplatky nic nenaděláme. Co se Cardplusu týče, rád bych na jeho obranu dodal, že má uzavřenou dohodu s Českou spořitelnou a Citibank doporučuje Cardplus ke svým kartám. Na druhou stranu banky vždy klientům radily, aby třetím osobám nesdělovali čísla svých karet.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 6. 2002 9:50 | alllesh

Poplatky za blokaci embosovane karty jsou priserne, kdyz mi ukradnou penezenku, vetsi skoda mi vznikne na blokaci nez na ukradene hotovosti.
Pokud jde o sluzbu Cardplus, ja bych nejake firme moCom nejakou plnou moc a cisla karet rozhodne nesveril.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy

Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy

Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Daniel Volopich

podnikatel

Zdeněk Pohlreich

restauratér a podnikatel

Daniel Volopich
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 22 duelů
×
Zdeněk Pohlreich
ÚSPĚŠNOST
52,94 %

z 17 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services