Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bankomaty - je dobojováno

Počátkem tohoto měsíce padl poslední výstřel na českém bitevním poli o poplatky za výběry z bankomatů. Zdražilo se, a ne zrovna málo. Jak tedy najít cestu k minimálním poplatkům?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2002 10:36, PS

Navím, jestli je vhodné radit až z takové dálky, jako je USA. Pokud jde o poplatky, máme opravdu co závidět. Ale sám popisujete, a to je pro mě nepochopitelné, jaká je zvláštní koncepce debetní vs kreditní karta v USA. Co to znamená, že obchodník nepřijímá kreditní karty a přijímá debetní? Obchodník přece přijímá karty určitého druhu (z bankovních: EC/MC, Visa, Visa Electron, Maestro). Libovolná z těchto karet může být jak debetní, tak kreditní, a obchodník to vůbec nepozná. V Evropě (a nejen v ČR) je 70% karet debetních - a to je celkem logické, protože drtivá většina výdajů jsou běžné nákupy. V Evropě je kreditní karta prostě jen vhodným doplňkem ke kartě debetní. Několikatýdenní bezúročné období, které je nabízeno u většiny kreditních karet v ČR, totiž není téměř žádným přínosem. Holt v Evropě je asi tech "prosťáčků" mnohem méně než v USA, ale situace se bohužel mění i u nás....stačí se podívat, kolik lidí v ČR si pořídilo suverénně nejnevýhodnější úvěrové karty typu OK a Yes, jejichž snad jedinou výhodou je, že není až takový problém je získat....

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin Vana 24. 04. 2002 19:53)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 4. 2002 8:30, HradilDu

Obchodníkům sráží banky obvykle 2 až 3 % z částky, tedy celkem dost. Když vezmeme rabat asi 20 %, je to skutečný desátek. Zvlášť u malých obchůdků to může být dost citelné. Na druhou stranu nemají problémy s hotovostí (počítání, odnášení do banky ...) a zákazníci většinou utratí kartou víc.

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hausknecht Ivo 25. 04. 2002 19:14)

Další příspěvky v diskuzi (40 komentářů)

18. 4. 2002 18:04 | HradilDu

V článku je napsáno, že se poplatek 150 korun za platební kartu platí až od druhého roku. Kartu Vám sice vydali zdarma, její platnost je skutečně tři roky, ovšem od druhého roku si za její "vedení" řeknou o 150 korun. Alespoň to tvrdí na infolince. Sazebník banky na internetu hovoří dost zmateně o nulovém ročním poplatku u první karty, nicméně intepretace banky je trochu jiná. Nebo máte jiné informace?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jurcek 18. 04. 2002 14:39)

19. 4. 2002 14:25

Chtěl bych se zeptat autorů, jak je možné, že se náklady na používání karty u Raiffeisenbank při více než 2 výběrech za měsíc snižují? Pokud dobře uvažuji, jsou fixní náklady 19,- Kč za měsíc za kartu a variabilní jsou poplatky za výběry. A pokud není žádný výběr zdarma (5,- resp. 10,- Kč), tak by měly spíše narůstat, není to tak? Děkuji O. Lakomý
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 4. 2002 14:47 | Michal Kadrnozka

Uprimne receno, vybirani poplatku za pouzivani bankomatu je skutecna zlodejna. Je z toho videt, jak nase bankovni sluzby a soutez o klienta jsou stale jeste v plenkach, a nebal bych se rici, ze to zavani kartelovou dohodou...
Uvedu to na prikladu bezneho uzctu ve Velke Britanii, kde v soucasne dobe pobivam - poplatek za zalozeni uctu 0,- poplatek za vyber z bankomatu 0,- minimalni vklad na ucet 0,- poplatek za zrizeni mezinarodni platebni karti Master 0,- ... navic je pres bankomat mozne zjisteni pouze zustatku na uctu s okamzitym stavem uctu on-line a ne s nekolikadennim zpozdenim jako u nas!
To je jenom strucny vycet sluzeb , ktere se bezne na svete povazuji za standard a jsou soucasti sluzeb klientovi ( v tomto propade banka Barclays). Pokud banka neumi vydelat dostatecny zisk na ulozenych vkladech klientu a musi se hojit na poplatcich za vyber z bankomatu, tak to je naprosty amaterismus.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

21. 4. 2002 23:57 | HradilDu

V druhé tabulce jsou uvedeny náklady na "bankomatový účet" vydělené (!) počtem výběrů za měsíc. Cílem bylo zjistit, na kolik přijde jeden výběr u dané varianty "bankomatového" účtu. Protože u RB není ani zpočátku žádný výběr zdarma, dochází hned od začátku k úsporám z rozsahu. Fixní náklady se nemění, rostou jen variabilní a tedy průměrné náklady na jeden výběr musí přeci klesat. Obdobně je tomu u České spořitelny. Naopak u Živnostenské banky jsou první dva výběry zdarma, které zamotají vývoj nákladů. Čím více výběrů, tím menší podíl mají ty "dva zdarma" a průměrné náklady na výběr rostou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 19. 04. 2002 14:25)

23. 4. 2002 23:04 | CSrypatschek

... myslím, že pro neskonalou tupou stádnost většiny zdejší ochočené populace, co nosí peníze do bank za těchto podmínek, věc ve střednědobém výhledu nemá řešení. Známá salámová metoda uplatněná bankovními manažery slaví úspěch a další zvyšování poplatků bude asi následovat - proč ne ? Změny ve prospěch klienta se lze nadít až v případě možné genetické mutace a po její rozšíření v populaci. To znamená, až se z těch stávajících domácích králíků, co jsou dnes rádi zavřený ve své králičárně, požírají místo voňavé travičky akorát svý bobky a čeká je brzo rána do vazu a pekáč, stane tou mutací sebevědomý divoký potkan s vysokým IQ, ostrými zuby a vysokou šancí na přežití. Pak si ho budou teprve v takové ČS apod., bankomat-nebankomat, skutečně vážit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 10:28 | Katerinka

To se v Cesku zblaznili? Jsem si myslel, ze kdyz platim v Kanade 4 dolary flat fee mesicne (necela stofka), mam 20 operaci (vybery, platby, seky...) zadarmo, fungujici i-net banking zadarmo a bez nejakejch stupidnich slozitejch generatoru kodu (dalsi - u CSOB i draha - krabicka do kapsy) a extra podepisovani dalsi smlouvy na pobocce. Bezhotovostne se plati bezne, zadny snadno zfalsovatelny podpisy, ale vsechno pres p.i.n. (nechapu, proc to v Cesku masove nejde, kdyz masinky na to maj...). A to je jeste moje banka draha a vsichni na ni nadavaji... :) Jen GSM banking tady chybi (zas na druhou stranu proc, kdyz sedej vsichni celej den onlajn u kompu, tak asi neni proc...)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 10:29 | Katerinka

Jeden zmetek předsedou vlády, druhý předsedou parlamentu a napomádovaný ochlasta prezidentem. Za takových okolností je div, že nás místo nehorázných daní a jiných poplatků radši rovnou nestahují z kůže. Jeden zmetek vedle druhého. Vidím to i u nás na obecním úřadě. Dělal jsem tam nějakou dobu správu počítačové sítě. Když mě ale smlouva měla stát PC panu starostovi domů, tak jsem se vysral na síť i starostu. Pokud budu mít chuť, popíšu Vám co a jak bylo. Celou dobu jsem si dělal poznámky a mohu říci, že po nějakém čase je to fajn čtení. Usuzuji tedy, že korupce je normální v očích mnoha činitelů od nejnižší úrovně. Až budu mít chvíli času, mohu o tom napsat něco na způsob Obec na okraji zákona. Ono to totiž funguje neje u pana starosty, ale i na stavebním odboru, u odvozu odpadu a dalších a dalších činnostech v naší obci kdy platíme za naprosto samozřejmé věci, které i po zaplacení nefungují. Když tedy vládne bordel v měřítku malé obce, proč by banky nevyužily zákonných možností a neodřely nás jinde.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 10:30 | Katerinka

divite se ze musime mit hotovost?
vzdyt vetsina obchodu platby kartou vubec nebere! a snazi se jim vyhybat, jak mohou-ted , kdyz jsem videla v televizi sot, v nemz bylo vysvetleno jak je to pro ne financne nevyhodne se ani moc nedivim. Platba kartou se u nas stale bere jako cosi ne zcela koser. Nedavno jsme z nutnosti museli museli v Globusu nakupovat ve spicce a hlasili, ze nelze platit kartou. Protom bankomaty fungovaly, fungovaly i pokladny. Vite kolik usetrili za poplatky za platby kartou, kdyz vsichni museli platit v hotovosti? V Makru napr. nemaji vubec zavedeno placeni kartami a tak je tomu v mnoha obchodech. Takze nejze kritizovat jen lidi - ti by platili kartami ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 17:35 | Katerinka

Obávám se, že to nejlevnější "bankomatové konto"
představuje pořád ještě peněženka. Zatím po mě nikdo nechce 20 Kč, když do ní sáhnu. Takže: jednou za čas vybrat větší částku a platit hotově. A to jen proto, že pracuji u organizace, která se nechala zkorumpovat bankami a nutí zaměstnance brát výplatu na konto. A pokud po mě někdo chce platit kartou, tak: 1. musí to pro mě být výrazně výhodnější 2. rizika spojená s přenosem a skladováním dat o platbě (včetně informací o přístupu ke kontu) musejí být redukována na úroveň rizik při platbě hotovými penězi. Do té doby: trhněte si levou zadní.

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 17:36 | Katerinka

Ja ziram
Musim rict, ze dost. Asi jsem si tady ve Skotsku rychle zvykl. Nejdriv poznamka - tady se kartou da platit prakticky vsude a i tak jsou bankomaty hodne navstevovane (do hospody ci do autobusu jedine s hotovosti :-))
Jinak - mam ucet u Royal Bank of Scotland, kreditni kartu tamtez. Poplatky za vedeni uctu - 0, za vyber z jakehokoliv automatu - 0, za bezne operace - 0, za spravu uctu pres internet - 0. A pokud dluh na kreditni karte splatim do 45 dnu, poplatky a uroky - 0 :-)
Proc tohle u nas nejde? Proc se u nas neda normalne platit kartou pres internet? Ze je to rizikove? Ale tady to jde a jsem dokonce zdarma pojisten na zneuziti me karty pri internetovych platbach ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 17:37 | Katerinka

Pergill má pravdu.Malé neinvestovatelné peníze ve štrozoku dnes ztrácejí na hodnotě méně,než nám banky ukradnou na poplatcích z konta.Jediným problémemje donutit zaměstnavatele dle zákoníku práce opět k výplatě v hotovosti aniž by nás kvůli obtěžování vyhodil z práce.Většinu záloh na hlavní poplatky lze platit jednou ročně předem,zbytek při vyúčtování nejlépe složením hotovosti v jejich pokladně.Ani se moc nenaběháte.Na začátku je ovšem nutno v tom štrozoku už něco mít.Bankovní poplatky však většinou vadí hlavně těm,kteří žijí od výplaty k výplatě.Když těch "zpátečníků" bude dost,můžeme se dočkat nulových poplatků jak v Anglii.

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Katerinka 24. 04. 2002 17:35)

24. 4. 2002 17:39 | Katerinka

Obavam se, ze bezhotovostni platby jen tak nebudou: 1. Karty neberou vsude. 2. Kdyz uz berou, tak je treba podminka, ze castka musi byt vetsi nez 400Kc, jinak hotove.
Takze ja misto toho, aby 1x tydne vybiral 500-600 Kc, tak vybiram 1x mesicne 2000-2600Kc a je to. Je to sice pro mne nevyhodne, protoze mi zlodeji mohou ukrast vice penez, ale co nadelam. A pro banku je to take nevyhodne, protoze na uctu mam tim padem mene penez.

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 17:39 | Katerinka

A co takhle... třeba podnět k úřadu pro hospodářskou soutěž? Mám pocit, že argument - oni zdražili všichni, tak proč bychom nezdražili taky - je argument mimo mísu a zavání kartelem. Mimochodem, není někdo právník, aby to mohl formulovat, aby to nesmetli ze stolu? Rád bych se připojil...
Tom
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 19:53 | Martin Vana

Osobne nenavidim "moudre rady" ze zahranici. Tentokrat nedolam a dopustim se tehoz - ziju totiz na druhe polokuli. Kdyz jsem napochodoval pred peti lety do credit union (tedy neco jako sporitelna), osobice za prepazkou mi nejdriv rekla, ze mi nemuze zridit ucet kdyz jeste nemam Social Security Number (neco jako rodne cislo = danova identifikace). Kdyz jeji pohled padl na dolarove bankovky radostne na tom opomela trvat a poznamenala, ze jim cislo mam dodat az ho dostanu. Co je ale podstatne - tentyz den jsem si odnasel i docasnou platebni kartu (bez jmena), ta se jmenem prisla za tyden postou. "Plastikem" muzu platit vsude s vyjimkou opravdu levnych restauraci, kde (snad z duvodu danovych uniku) berou jen hotovost. Veskere platby v obchodech jsou BEZ POPLATKU. V bankomatech konkurencnich siti mne bankomat upozorni a necha akceptovat poplatek tak kolem $1. To ale normalne nedelam. Pri platbe v obchode je zcela normalni nechat si dat hotovost zpatky ("Cash-back"). Koupim si treba veku za $3 a vezmu si $100 v hotovosti a to zcela BEZ POPLATKU. Banka ode mne nevidela za ta leta ani cent na poplatcich. Za co taky? Maji prece moje penize! Urok to nekompenzuje. Mozna mate v Cesku tak velkou urokovou sazbu, ze jste na tom lip. Jedna cast propagandy v Cesku funguje neuverielne dobre. Nekolik lidi z ceska mne poucovalo, ze takovahle karta je kreditni a ze je pod jejich uroven kupovat na dluh. Nikoli. Tohle je debitni karta (Checking card) a tou normalne lide plati jen kdyz obchodnik neprijima creditni karty (vyjimecny stav), chteji si vzit zpatky hotovost, nebo nemaji creditni kartu (neduveryhodni lide, kterym banka da jen debitni kartu). Credit card funguje tak, ze utracim a penize musim zaplatit az zhruba 20 dnu po skonceni mesicniho uctovaciho cyklu, kdy dostanu seznam kolik ze jsem utratil. Pokud zaplatim v terminu, neplatim ani cent navic. Naopak, podle typu karty vetsinou ziskavam nejake vyhody - napriklad 1% cash rebate - tedy kdyz za rok natocim na karte treba $10 000, dostanu na konci roku napriklad sek na zbozi v hodnote $100 od obchodni organizace, ktera mi vnutila recenou kartu. Muzu take sbirat Frequent Flyer Miles (body leteckych spolecnosti), dostavat 1% zpatky v benzinu Shell a podobne. Kdo to zaplati? Prodejci (poskytovatele sluzeb), kteri plati za to, ze psychologie prostacku dovoli lepe a radostneji utracet, kdyz staci zamavat kouskem plastiku a podepsat ucet. Ja zaplatim pozadovanou castku, prodejce dostane od banky spravujici credit o neco mene a vsichni jsou spokojeni. Howgh. Martin
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

24. 4. 2002 21:06 | HradilDu

Zajímavý nápad, ale asi to nevyjde. Oni si vždycky najdou nákladové důvody. Aby taky ne, ty náklady tam fakt jsou, jde tedy o to, do jaké míry chtějí banky svoje klienty dotovat. Jak jedna povolí, svezou ochotně všechny ostatní.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Katerinka 24. 04. 2002 17:39)

25. 4. 2002 19:14 | Hausknecht Ivo

Správná česká banka obere nejen Vás, jako zákazníka, ale další desátek (a to možná i víc - když to budeme počítat z rabatu) seberou za každou platbu obchodníkovi! Proto se jim vůbec nedivím, že to nechtějí zavádět.
Samozřejmě pokud to už supermarkety mají, a občas předstírají, že to nejde je to jiná věc. A to si myslím, že jim banka nesebere tolik jako nějakému soukromníkovi, s kterým se o podmínkách nebaví.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

26. 4. 2002 8:30 | HradilDu

Obchodníkům sráží banky obvykle 2 až 3 % z částky, tedy celkem dost. Když vezmeme rabat asi 20 %, je to skutečný desátek. Zvlášť u malých obchůdků to může být dost citelné. Na druhou stranu nemají problémy s hotovostí (počítání, odnášení do banky ...) a zákazníci většinou utratí kartou víc.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hausknecht Ivo 25. 04. 2002 19:14)

27. 4. 2002 16:11 | klient české banky

Čtu tady samé "pochvalné" příspěvky na výši poplatků v českých bankách a mohu jen souhlasit. Taky by mně zajímalo jak je možné, že v USA a v západní Evropě jsou běžné bankovní poplatky prakticky nulové a v Česku tak vysoké. Nebyl by to náhodou dobrý námět na nějaký obsáhlejší článek ? Co vy na to redaktoři z www.penize.cz ? Myslím tím kontaktovat představitele bank (ale ne žádné tiskové mluvky - ty nic nevědí) a zeptat se jich jak je možné, že jejich mateřské banky v zahraničí mají jinou cenovou politiku poplatků než banky jimi vlastněné v Česku. Copak neumějí české banky hospodařit s penězi svých klientů tak ,aby vydělávaly. To musejí pořád volit ten nejjednodušší způsob výdělku, tj. neustále a neúměrně zvyšovat poplatky za bankovní služby (je zajímavé až podezřelé jak jednotně banky v této oblasti postupují) a přenášet tak svoji (snad) neschopnost na bedra klientů, kteří stejně nemohou změnit banku, protože výše poplatků je u většiny bank až nápadně podobná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

28. 4. 2002 10:07 | PS

Docela by mě zajímalo - to předstírání nefunkčnosti, stanovování minimální částky, nebo doby, kdy kartu přijmou - všechno v rozporu se smlouvou s bankou - to si vymýšlejí samotné prodavačky nebo jim to nařizuje vedení? Vždyť prodavačkám to může být úplně jedno, jestli majitel přijde o 3 % z platby! Nebo vedoucí/majitel prostě vymyslí takové nesmyslné důvody a přikáže svým zaměstnancům platby kartou bojkotovat a přitom to byl nejspíš on, kdo rozhodl, že se karty budou přijímat? Fakt nechápu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hausknecht Ivo 25. 04. 2002 19:14)

28. 4. 2002 10:36 | PS

Navím, jestli je vhodné radit až z takové dálky, jako je USA. Pokud jde o poplatky, máme opravdu co závidět. Ale sám popisujete, a to je pro mě nepochopitelné, jaká je zvláštní koncepce debetní vs kreditní karta v USA. Co to znamená, že obchodník nepřijímá kreditní karty a přijímá debetní? Obchodník přece přijímá karty určitého druhu (z bankovních: EC/MC, Visa, Visa Electron, Maestro). Libovolná z těchto karet může být jak debetní, tak kreditní, a obchodník to vůbec nepozná. V Evropě (a nejen v ČR) je 70% karet debetních - a to je celkem logické, protože drtivá většina výdajů jsou běžné nákupy. V Evropě je kreditní karta prostě jen vhodným doplňkem ke kartě debetní. Několikatýdenní bezúročné období, které je nabízeno u většiny kreditních karet v ČR, totiž není téměř žádným přínosem. Holt v Evropě je asi tech "prosťáčků" mnohem méně než v USA, ale situace se bohužel mění i u nás....stačí se podívat, kolik lidí v ČR si pořídilo suverénně nejnevýhodnější úvěrové karty typu OK a Yes, jejichž snad jedinou výhodou je, že není až takový problém je získat....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin Vana 24. 04. 2002 19:53)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

David Eder

podnikatel, Exclusive Tours

Ladislav Blažek

podnikatel, pánské oděvy Blažek

David Eder
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 56 duelů
×
Ladislav Blažek
ÚSPĚŠNOST
55,56 %

z 45 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK