Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tisícovky v popelnicích aneb příběh stokoruny

Petr Fejtek | | 23. 1. 2002 | 73 komentářů
Předminulý týden vyvolal živou diskusi článek o „českém způsobu zacházení s úsporami“. Pokusím se tedy ještě jednou zobrazit situaci, z níž vychází. Tentokrát nechť hovoří čísla: vyhodnocení si jistě každý provede sám.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 1. 2002 22:54, Jindřich Kotrba

Ano slušnou prací lze vydělat miliony a desítky milionů pak schopným investováním. A co musíte aby jste slušně vydělával? Samozřejmým předpokladem je vysokoškolské vzdělání a to spíše ve dvou oborech. Vhodné jsou například kombinace IT + ekonomika, práva + ekonomika, IT + některý technická obor, práva + některé společenské vědy atp. Další samozřejmostí jsou dva jazyky plynule zvládnuté, nejlepší je kombinace angličtina a němčina. Další samozřejmostí je ochota pracovat 15 hodin denně, 7 dnů v týdnu a ochota cestovat za prací třeba po celé Evropě. Další nutností je nastup kariery u některé mezinárodní firmy. No a pak lze dosáhnou relativně rychle na plat 80-150 tis. měsíčně plus bonusy za splnění cílů, ukončení projektů atp. ve ve výši řekněme jedno i dvojnásobku ročního platu. Takže 3 mil. ročně no problem. Podotýkám, že nemluvím o platech šéfů bank, ale např. project managerů na velkých projektech, schopných právníků-ekonomů podílejících se na rozjezdu zahraničních investic atp. Zároveň je nutné být ochoten okamžitě změnit kvalifikaci v okamžiku, kdy trh práce již vaší kvalifikci nepotřebuje (=plat klesne na průměr). Ten kdo vystuduje obor a chce s ním vydržet do penze, neumí plácnout slovo anglicky a práce 3 hodiny přes čas je pro něj celoživotním zážitkem určitě není kandidát na nadprůměrné výdělky. Toť vše. No a na závěr příklad správně koncipované kariéry v ČR za minulých 12 let. 1989 absolvent ČVUT počítače a posgradual na VŠE. 1989 - 92 překladatel-tlumočník AJ, NJ (obrovský nedostatek v této době = velmi nadprůměrné platy), 1993 (AJ, NJ umí každý trouba) - 1998 projektový manažer v některé bance, pojišťovně či privatizovaném podniku (žádní u nás nebyli, takže opět slušná poptávka=nadprůměrné platy), 1999 - 2002 je nahrabáno, vlastní poradenská firma.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Janda 26. 01. 2002 13:31)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 1. 2002 15:00

Když jsem pobyl pár dní u americké televize, tak mě překvapilo (příjemně), kolik tam mají reklam na různé fondy, finanční poradenství, penzijní programy a podobně. U nás se nic takového nevidí, letí prací prášky, žvýkačky, mobily, občas auta a chlast.
Je taky fakt, že u nich mají ty společnosti pod správou řádově miliardy dolarů, takže se jim asi celkem snadno platí sem tam nějaká kampaň, zatímco u nás v Čechách by se reklama, která by běžela měsíc v hlavním vysílacím čase, jen velmi těžko financovala. Na to mají jen lišáci a velký banky.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (73 komentářů)

25. 1. 2002 7:53

Vědecké tituly a přirozená inteligence bývají dosti často různoběžky. Navíc se domnívám, že oba pány spíše trápí zamrzlá ideologická puberta.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Sysel 23. 01. 2002 11:40)

25. 1. 2002 10:39 | Tomas

To, že při klesajících úrokových sazbách klesá počet lidí i množství peněz o které se lidi starají dobře, souvisí s tím, že vždy existuje jistá tolerance a hranice inflace, která rozhoupe k peněžní akci.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

25. 1. 2002 11:04 | Bouček Antonín

Milý pane, omlouvám se za složitost, komplikace a nesrozumitelnost, kterou jsem diskusi pomohl dodat. Pokud jsem autora správně pochopil, chtěl v (pravděpodobně v poněkud agresivní formě) naznačit, že by se lidé měli o své peníze více zajímat a že se jim tento zájem vyplatí. Moje polemiky směřovaly k tomu, že by se lidé kromě potencionálních výnosů měly zajímat i o potencionální rizika (která v autorově článku zmíněna nejsou). A pokud zjistíte, že tady nabízeným produktům a jejich rizikům nerozumíte (nebo se Vám bude jenom zdát, že jim nerozumíte), pak je pro Vás lepší, když zůstanete u toho, co se Vám osvědčilo již dříve. Nemá smysl, abyste se násilím nutil do něčeho, čemu nevěříte, nedůvěřujete a nikdo Vám není schopen rozumně vysvětlit opak. Jinak celkem fundované informace o fondech (se srovnáním) se můžete dozvědět třeba na tomto serveru. Nebo na Fincentrum. Chcete-li mluvit s někým osobně, tuším, že stačí, když zajdete do některé banky - mají tam od toho speciálně trénované pracovnice (s přihlédnutím k tomu, že Vám nabídnou jen vlastní produkty). Nebo zkuste narazit na nějakého finančního poradce, který by Vám měl být schopen udělat i komparaci mezi jednotlivými investičními společnostmi, výnosy a riziky (musíte ale vzít v úvahu riziko, že Vám nabídne jen produkt s nejvyšší provizí). Zkuste nechat e-mail a určitě se Vám někdo ozve. Jinak máte samozřejmě pravdu - svět je zlý a chodí po něm podvodníci. Tak tomu bylo, je a bude a je třeba s tím počítat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadr 24. 01. 2002 16:54)

25. 1. 2002 11:56

Měl jsem dojem, že jsme diksutovali o výhodnosti/nevýhodnosti depozit. Můj názor je, že neexistuje racionální důvod pro používání termíňáku či vkladních knížek pro delší peníze než je 1/2 roku. Vy jste mě zasypal čísly a otázkami (velmi odbornými - poopravuji otázku: nejste broker?). Proto se chci vsadit, že po dvou letech budu mít vyšší výnos ve Sporobondu než vy v jakékoliv české bance na jakémkoliv termíňáku. Vy teď opoužríte obhajobu termíňáků a chcete soutěžit s fondy. Ne. Řeč byla o depozitech a o fondech. Jsem ochoten se vsadit (já Sporobond, Vy termíňák). Vaše kombinace vyplývá z aktuálního vývoje na trhu. Tu znám také. Já chci simulovat přístup běžného člověka, který nemá ani páru o tom, jak vypadá třeba česká křivka a jak se pohybuje. Sázím se tedy jen tehdy, budete-li mít termíňák.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Bouček Antonín 24. 01. 2002 16:10)

25. 1. 2002 12:02

Omyl. Věcem nemusíte rozumět. Pokud nerozumíte tomu, co s Vámi lékař dělá, také nebudete zůstávat neléčen. Musíte mít dokonalou znalost trhu (na úrovni pana Boučka), abyste mohl investovat přímo do jednotlivých titulů. Takové odborníky však mají fondy. Můžete být NAPROSTÝ amatér a můžete být úspěšný investor. Pokud máte dost peněz, zajděte do spořitelny. Tam vám nabídnou fondy mnoha investičních společností a vyberou ty nejlepší. Není důvod, aby nejakou z nich preferovali.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Bouček Antonín 25. 01. 2002 11:04)

25. 1. 2002 16:40 | Bouček Antonín

Pan Bouček vlastní peníze také investuje do dluhopisových fondů. Pan Bouček však ví, že je z dluhopisů možné realizovat jednak výnos z kupónů (tj. úroku, který dluhopis nese) a jednak kapitálové zisky či ztráty z pláště (tj. hodnoty, na kterou je dluhopis vypsán). Ví, že ztráty z pláště (rostou-li tržní úrokové sazby) mohou občas převýšit úrokové výnosy a tak je možné na dluhopisech (třeba i státních) i něco ztratit. Ne tak moc jako u akcií, ale může se to stát. Tudíž se nebude čílit, když se jednou za čas koukne do novin (nebo mu přijde výpis z investiční společnosti) a on zjistí, že v dluhopisovém fondu prodělal. Nebude portfoliomanažera fondu kritizovat kvůli hlouposti, lenosti či tunelování, ale řekne si, že takový je holt život. Neřekli byste, jak málo lidí (včetně generálních či finančních ředitelů) tuhle jednoduchou pravdu zná...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 01. 2002 12:02)

25. 1. 2002 16:58 | neznalý investor

U dluhopisů mohu prodělat, ale u termínovaných vkladů, běžných účtů, sporožir a vkladních knížek prodělávám vždy. Myslíte si, že to někomu vadí? Podle výše deponovaných prostředků v těchto vykutálených instrumentech bankovního světa, asi ne.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Bouček Antonín 25. 01. 2002 16:40)

25. 1. 2002 19:36 | rychlik

... byl bych velice rád, kdyby marketingoví pracovníci bank, investičních společností apod., co se tady vyjádřují profesně byť anonymně, vždy nějakým způsobem dali najevo, co jsou odkud zač a za koho tedy mluví. Myslím, že diskuzi zde a i jinde by to dobře prosvětlilo. My ( tedy i já ), co jsme honěná divá zvěř po lese a musíme mít to mimikry aby nás nestřelili, se samozřejmě musíme nějak chránit. Že, pane Boučku, upozorňuji ale, že i já si transparentní materiály ISČS rád přečtu, tak proč ten stud ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

26. 1. 2002 13:31 | Roman Janda

Autor článku měl především asi pochválit každou takovouto "průměrnou domácnost" za to, že dokázala uspořit 350.000,-Kč. Myslím, že kdo dneska dokáže takovéto peníze uspořit, ten asi zase takový bulík, jak si myslíte, nebude (je-li pravda, že průměrná mzda v ČR je cca 14.000,-Kč brutto). Jen bych tu průměrnou domácnost někdy velmi rád viděl, bohužel znám jen samé podprůměrné, kde, ač vysokoškolsky vzděláni, mají jen průměrné platy, mizivé úspory a žijí i s dětmi spíše z ruky do úst, než z ruky do geniální investice. Ale jak jsem tak četl příspěvky a názory k tomuto článku, hlavním problémem většiny diskutujících je, kam uložit své statisíce... Velmi bych uvítal diskusi na téma, jak je takovéto peníze možno poctivě vydělat, sám to bohužel neumím a rád bych se přiučil, zatím se mi nepovedlo ani vydělat nezbytný milion či více na vlastní byt. Takže, máte-li chuť poradit - jak jste si vydělali třeba na svůj byt? Jakou roli má podle vás vzdělání? Lze vydělat takovéto peníze a ctít zákony? Jste-li zaměstnancem, máte jedno nebo více zaměstnání? Odkud jste získali základní investiční znalosti? Omluvte naivitu mých otázek... Předem děkuji za vaše odpovědi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 1. 2002 21:11

Pane Jando, je vidět, že otázka zaměstnání a peněz vás zajímá a uděláte si i čas, ve kterém chcete tuto otázku řešit. Řešení jsou. Ale jde o to, zda člověk skutečně chce změnit myšlení, styl života a opravdu chce něčeho dosáhnout. Chcete-li pro sebe něco opravdu změnit, nejenom diskutovat, chcete-li získat investiční znalosti, stát se specialistou na finančním trhu, vydělat si na bydlení a přitom ctít zákony, máte šanci. Jste pro to ochoten něco udělat. Ano? Skontaktujte se se mnou. Ullmann Oldřich
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Janda 26. 01. 2002 13:31)

26. 1. 2002 22:54 | Jindřich Kotrba

Ano slušnou prací lze vydělat miliony a desítky milionů pak schopným investováním. A co musíte aby jste slušně vydělával? Samozřejmým předpokladem je vysokoškolské vzdělání a to spíše ve dvou oborech. Vhodné jsou například kombinace IT + ekonomika, práva + ekonomika, IT + některý technická obor, práva + některé společenské vědy atp. Další samozřejmostí jsou dva jazyky plynule zvládnuté, nejlepší je kombinace angličtina a němčina. Další samozřejmostí je ochota pracovat 15 hodin denně, 7 dnů v týdnu a ochota cestovat za prací třeba po celé Evropě. Další nutností je nastup kariery u některé mezinárodní firmy. No a pak lze dosáhnou relativně rychle na plat 80-150 tis. měsíčně plus bonusy za splnění cílů, ukončení projektů atp. ve ve výši řekněme jedno i dvojnásobku ročního platu. Takže 3 mil. ročně no problem. Podotýkám, že nemluvím o platech šéfů bank, ale např. project managerů na velkých projektech, schopných právníků-ekonomů podílejících se na rozjezdu zahraničních investic atp. Zároveň je nutné být ochoten okamžitě změnit kvalifikaci v okamžiku, kdy trh práce již vaší kvalifikci nepotřebuje (=plat klesne na průměr). Ten kdo vystuduje obor a chce s ním vydržet do penze, neumí plácnout slovo anglicky a práce 3 hodiny přes čas je pro něj celoživotním zážitkem určitě není kandidát na nadprůměrné výdělky. Toť vše. No a na závěr příklad správně koncipované kariéry v ČR za minulých 12 let. 1989 absolvent ČVUT počítače a posgradual na VŠE. 1989 - 92 překladatel-tlumočník AJ, NJ (obrovský nedostatek v této době = velmi nadprůměrné platy), 1993 (AJ, NJ umí každý trouba) - 1998 projektový manažer v některé bance, pojišťovně či privatizovaném podniku (žádní u nás nebyli, takže opět slušná poptávka=nadprůměrné platy), 1999 - 2002 je nahrabáno, vlastní poradenská firma.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Janda 26. 01. 2002 13:31)

26. 1. 2002 23:12 | Čmuchal

"nikdo nebude vyrábět potraviny oni nebudou mít co jíst vymřou hlady a bude pokoj" no vy jste mi filuta, nejste náhodou vnuk K. Marxe nebo V.I. Lenina? Nebo alespoň pozorný žák?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadr 24. 01. 2002 16:54)

28. 1. 2002 23:27 | Finanční poradce

Nebo je také jiná cesta. Ždímat stát o sto šest. V jednom malém městečku rekordů na Vysočině žije jedna rodina. Mají jinou brvu pleti a tak si řekli, že toho budou využívat. Vydyndali z radnice nějaký ten byt, či pozemek. Sociální podpory dostali tolik, že by z toho jiný postavil dům. Jenže oni jsou chytřejší. Je to také tím, že je jich nemálo. Více hlav, více podrazů. Každý z nich si vyřídil ŽL a zaregistroval se jako plátce daně ze závislé činnosti. Pak se navzájem přijali do parcovního poměru. Záhy na to všichni omarodili. Samozřejmě si stanovili docela slušné platy. Nevím, jak to dělají, ale dokáží marodit skoro celý rok a pak se to, po krátkém nástupu do práce zase opakuje. Jeden z nich si mi nedávno stěžoval na to, že mu chce FÚ udělat kontrolu. Má prý jen 12.000 tisíc čistého (nemocenská a jiné příspěvky). Když jsem se ho zeptal s čím marodí, tak dodal že je astmatik a že má předepsané vycházky 24 hodin denně. Maji ten systém slušně propracovaný. Nějaká nemocenská, potom propuštění z práce, pracák a pak zase práce (po dotaci na vytvoření nového místa), pak zase nemoc a tak stále dokola. Asi na tom nejsou tak špatně. Každý z nich má vždy nejnovější typ auta Škoda. A jak mi jeden z nich povídal, oni nikdy dělat nebudou. Nedělali jsme za komunistů a tak nebudeme dělat ani na tyto kapitalistický zloděje. Ale to asi nebude ta nejlepší cesta pro Vás.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Janda 26. 01. 2002 13:31)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 500 695 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Kateřina Neumannová

lyžařka a podnikatelka

Alexandr Vondra

politik

Kateřina Neumannová
ÚSPĚŠNOST
47,37 %

z 19 duelů
×
Alexandr Vondra
ÚSPĚŠNOST
87,18 %

z 39 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK