Příjmy z dědictví a odkazu upravuje § 4a zákona o daních z příjmů.
Zajímá vás, kolik byste na dědické dani dřív zaplatili? Respektive kolik dnes ušetříte? Využijte naši historickou kalkulačku.
Dědické řízení
Řízení o dědictví zahajuje soud, jakmile se dozví o úmrtí – od matričního úřadu nebo z jiného zdroje. Vybere a pověří notáře, který dědické řízení vyřizuje.
Účastníky dědického řízení jsou ti, u nichž se předpokládá, že by mohli být dědici, případně stát, pokud takové osoby neexistují. Pokud měl zemřelý dluhy, jsou účastníky i jeho věřitelé, v určitých případech i člověk, který zařídil pohřeb.
V dědickém řízení se majetek z pozůstalosti ocení. Notář zjistí, zda existuje závěť. Provede se soupis majetku a dluhů zemřelého. Následně podá notář návrh na usnesení soudu a vyúčtuje svou odměnu.
Úkony notáře jsou hrazeny dědicem (případně dědici). Výše odměny záleží na hodnotě majetku, orientačně ji propočte kalkulačka odměny notáře v dědickém řízení. Notář si případně účtuje i další výdaje spojené s přípravou podkladů pro rozhodnutí soudu. Nakonec soud rozhodne o rozdělení majetku mezi dědice.
Váháte, jak přenechat majetek?
Méně...