Jak často si vybíráte z bankomatu? Výsledky průzkumu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 2. 2023
Jak často si vybíráte z bankomatu? Výsledky průzkumu

Zdroj: Air Bank

Čtyři z deseti obyvatel Česka (42 %) si vybírají hotovost jednou měsíčně, další čtvrtina (24 %) jednou týdně. Ukázal to průzkum, který pro Air Bank udělala agentura Ipsos loni v říjnu na reprezentativním vzorku 525 uživatelů internetu ve věku 18 až 65 let.

Necelá desetina lidí (osm procent) v průzkumu uvedla, že k bankomatu chodí přibližně jen jednou za půl roku. Čtyři lidi ze sta si z bankomatu nevybírají vůbec. Na druhou stranu šest procent lidí si vybírá několikrát týdně a jedno procento dokonce každý den.

Nejčastěji si dotázaní vybírají z bankomatů částku v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun (ve 28 % případů). O něco méně často potom částky od pěti stovek do tisícovky (25 %) a od dvou do pěti tisíc korun (22 %). Částky ve výši maximálně 500 korun si nejčastěji vybírají nejmladší dotázaní ve věku od 18 do 26 let, naopak pro částky přesahující pět tisíc korun si nejčastěji chodí nejstarší skupina ve věku od 54 do 65 let.

Většina lidí (62 %) podle průzkumu cíleně hledá nejbližší bankomat své banky kvůli výhodnějším podmínkám výběru. Další čtvrtina (26 %) oslovených bankomaty nerozlišuje, protože má výběry vždy zdarma. Přibližně desetina lidí (12 %) se pak vůbec nezabývá tím, z jakého bankomatu hotovost vybírá, a to i navzdory případným poplatkům.

„Většina lidí podle průzkumu upřednostňuje bezhotovostní platby. Podobnou situaci pozorujeme i mezi našimi klienty, kteří stále častěji platí digitalizovanou kartou v mobilu nebo hodinkách. K bankomatu ale i přesto občas chodí, nikoliv ale proto, že by sami chtěli, ale protože někdy zkrátka musí. Na řadě míst totiž stále potřebují peníze ve fyzické podobě a nemají jinou možnost, jak zaplatit,“ říká Jiří Suchý, který v Air Bank vede divizi Produkty a inovace.

„Přemýšlíme proto o způsobu, jak právě na těchto místech umožnit lidem platby kartou i bez klasického platebního terminálu. Poptávka po bezhotovostních platbách bude i nadále růst, zároveň je ale potřeba zohlednit i potřeby a možnosti obchodníků, jak je svým zákazníkům mohou poskytovat,“ dodává Suchý bez bližších podrobností.

Počet výběrů z bankomatů
Zdroj: Air Bank
Částka při výběru z bankomatu
Zdroj: Air Bank
Důvody pro výběr hotovosti z bankomatu
Zdroj: Air Bank

Nejpřesnější čísla přináší pravidelná statistika Sdružení pro bankovní karty. Podle ní si každý obyvatel Česka starší patnácti let vybral za rok 2022 z bankomatu v průměru sedmnáctkrát. Na jeden výběr s českou platební kartou loni připadalo v průměru 5841 korun.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

26. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

mBank jako první banka na českém trhu klientům umožňuje platit pomocí Zepp Pay, tedy chytrými hodinkami Amazfit. 

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

19. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Opisování čísla karty skončí do roku 2030, slibuje Mastercard

Placení na internetu v Evropě se do konce tohoto desetiletí obejde bez ručního opisování údajů z platební karty. S takzvanou stoprocentní tokenizací počítá vize, kterou zveřejnila společnost... celý článek

Přiložte oko. V prvních obchodech zaplatíte bez karty i mobilu

16. 6. 2024 | Ivana Sladkovská, redakce Peníze.CZ

Přiložte oko. V prvních obchodech zaplatíte bez karty i mobilu

V Polsku testují terminály, u nichž se dá zaplatit pomocí biometrie oční duhovky a skenování obličeje. Pilotní projekt spustily společnosti Mastercard, Empik a PayEye. Jde o první řešení... celý článek

Chcete zajímavější kartu? Podívejte se, jaké dávají jednotlivé banky

16. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Chcete zajímavější kartu? Podívejte se, jaké dávají jednotlivé banky

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně černou, puntíkatou, s vlnkami, s barvami oblíbeného sportovního klubu nebo tu z ryzího zlata?... celý článek

Partners Financial Services