Jak často si vybíráte z bankomatu? Výsledky průzkumu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 2. 2023
Jak často si vybíráte z bankomatu? Výsledky průzkumu

Zdroj: Air Bank

Čtyři z deseti obyvatel Česka (42 %) si vybírají hotovost jednou měsíčně, další čtvrtina (24 %) jednou týdně. Ukázal to průzkum, který pro Air Bank udělala agentura Ipsos loni v říjnu na reprezentativním vzorku 525 uživatelů internetu ve věku 18 až 65 let.

Necelá desetina lidí (osm procent) v průzkumu uvedla, že k bankomatu chodí přibližně jen jednou za půl roku. Čtyři lidi ze sta si z bankomatu nevybírají vůbec. Na druhou stranu šest procent lidí si vybírá několikrát týdně a jedno procento dokonce každý den.

Nejčastěji si dotázaní vybírají z bankomatů částku v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun (ve 28 % případů). O něco méně často potom částky od pěti stovek do tisícovky (25 %) a od dvou do pěti tisíc korun (22 %). Částky ve výši maximálně 500 korun si nejčastěji vybírají nejmladší dotázaní ve věku od 18 do 26 let, naopak pro částky přesahující pět tisíc korun si nejčastěji chodí nejstarší skupina ve věku od 54 do 65 let.

Většina lidí (62 %) podle průzkumu cíleně hledá nejbližší bankomat své banky kvůli výhodnějším podmínkám výběru. Další čtvrtina (26 %) oslovených bankomaty nerozlišuje, protože má výběry vždy zdarma. Přibližně desetina lidí (12 %) se pak vůbec nezabývá tím, z jakého bankomatu hotovost vybírá, a to i navzdory případným poplatkům.

„Většina lidí podle průzkumu upřednostňuje bezhotovostní platby. Podobnou situaci pozorujeme i mezi našimi klienty, kteří stále častěji platí digitalizovanou kartou v mobilu nebo hodinkách. K bankomatu ale i přesto občas chodí, nikoliv ale proto, že by sami chtěli, ale protože někdy zkrátka musí. Na řadě míst totiž stále potřebují peníze ve fyzické podobě a nemají jinou možnost, jak zaplatit,“ říká Jiří Suchý, který v Air Bank vede divizi Produkty a inovace.

„Přemýšlíme proto o způsobu, jak právě na těchto místech umožnit lidem platby kartou i bez klasického platebního terminálu. Poptávka po bezhotovostních platbách bude i nadále růst, zároveň je ale potřeba zohlednit i potřeby a možnosti obchodníků, jak je svým zákazníkům mohou poskytovat,“ dodává Suchý bez bližších podrobností.

Počet výběrů z bankomatů
Zdroj: Air Bank
Částka při výběru z bankomatu
Zdroj: Air Bank
Důvody pro výběr hotovosti z bankomatu
Zdroj: Air Bank

Nejpřesnější čísla přináší pravidelná statistika Sdružení pro bankovní karty. Podle ní si každý obyvatel Česka starší patnácti let vybral za rok 2022 z bankomatu v průměru sedmnáctkrát. Na jeden výběr s českou platební kartou loni připadalo v průměru 5841 korun.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

21. 3. 2023 | Olga Skalková | 4 komentáře

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

Možnost říct si o kartu jen ve virtuální podobě dostane víc lidí. Přesto jsou situace, kdy vyplatí mít jednu plastovou.

Nový Prostor už zaplatíte i kartou. Sto prodejců má terminály

13. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový Prostor už zaplatíte i kartou. Sto prodejců má terminály

Za časopis Nový Prostor už lze zaplatit bezhotovostně – kartou, mobilem nebo hodinkami. Díky spolupráci stejnojmenné organizace a společnosti Mastercard získalo sto prodejců bezkontaktní... celý článek

Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

13. 3. 2023 | Petr Kučera

Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

Hello bank už nebude vydávat nové platební nálepky. Ty stávající je možné využívat až do konce jejich vyznačené platnosti.

mBank má další akci s odměnou 2000 Kč. Nejen pro nováčky

7. 3. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

mBank má další akci s odměnou 2000 Kč. Nejen pro nováčky

Lidé, kteří zatím nejsou klienty mBank a nově si u ní založí běžný účet mKonto, dostanou odměnu až 2000 korun. Akce trvá do konce dubna.

Stoupne limit pro platby bez PINu? Pětistovka už není, co bývala

27. 2. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Stoupne limit pro platby bez PINu? Pětistovka už není, co bývala

Limit pro platby kartou bez PINu v Česku zůstává už přes deset let 500 korun, přestože reálná hodnota této částky výrazně klesla. Mnoho zemí EU využilo možnost, aby strop zvýšilo na... celý článek

Partners Financial Services