Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální
30. 11. 2023 | Petr Kučera

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?
Zdroj: ČS
Česká spořitelna přichází se samoobslužným platebním terminálem pro veřejný a neziskový sektor. Mohou ho využívat nejen dobročinné organizace či církve, ale i například nemocnice nebo úřady pro úhradu poplatků.
„Již žádné kasičky a schránky na mince a bankovky. Nově bude stačit přiložit platební kartu, mobilní telefon nebo chytré hodinky k takzvanému donátorskému totemu, který funguje jako přenosný platební terminál pro bezhotovostní transakce,“ říká Petr Chlupáč, bankovní poradce pro veřejný sektor v České spořitelně.
První takový totem umístila spořitelna v rámci pilotního projektu v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. „Věřím, že se osvědčí a brzy ho nabídneme i na dalších místech,“ dodává Chlupáč. Na platebním řešení spolupracuje s Global Payments, zařízení dodává firma Telmax. Novinka má za sebou dlouhé testování, nasazení do reálného provozu se několikrát odsunulo kvůli covidu.
Pokud chce dárce například věnovat příspěvek nějaké charitativní organizaci, vybere si na dotykovém displeji z několika přednastavených částek, případně zadá částku podle svého uvážení. Pro fungování terminálu je potřeba mobilní signál nebo připojení k internetu. Umožňuje tisknout účtenku a poskytuje provozovateli přehled o transakcích a jejich správu na webu.
S dárcovským terminálem přišla už před třemi lety ČSOB ve spolupráci se společnostmi Bellpro a Globit. Je přenosný, takže ho lze využít i pro sbírky „v terénu“, typicky na ulicích.
„Jsme úplně první velkou bankou na trhu, která dokáže klientům z veřejného a neziskového sektoru připravit na míru unikátní samoobslužný terminál s atraktivním vzhledem a možnostmi individuálního nastavení,“ zdůrazňuje teď Chlupáč z České spořitelny.
Sdílejte článek, než ho smažem