ČSOB nabízí ekologickou kartu. Chystá i virtuální

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2020 10:25
ČSOB nabízí ekologickou kartu. Chystá i virtuální

Zdroj: ČSOB

Noví klienti ČSOB mohou od října platit v obchodech a na internetu ekologickou platební kartou. Podle banky ušetří 3,2 gramu průmyslového plastového odpadu a sníží uhlíkovou stopu o sedm gramů oxidu uhličitého.

Jako volitelnou alternativu ke klasické plastové kartě ji ČSOB nabízí lidem, kteří si nově sjednají její běžný účet Plus Konto. Později o ni budou moct požádat i dosavadní klienti, kterým vyprší platnost stávajících karet a projeví o novinku zájem.

Ekologickou platební kartu pro asociaci Mastercard vyrábí a dodává společnost IDEMIA. „Ekokarty jsou vyrobeny z recyklovaného PVC, které se získává z mixu plastových odpadů vznikajících z výroby, tisku nebo jiného průmyslového odpadu. Ve směsi je také menší část odpadů z domácností. Jedná se o takzvaný open loop recycling proces,“ říká mluvčí ČSOB Michaela Průchová.

„Využití recyklovaného PVC je vhodnější alternativou, než takzvané biodegradabilní plasty/bioplasty, u kterých je dekompozice možná jenom při oddělení od běžných plastů a zpracování v průmyslových kompostérech s vyšší teplotou a dusíkovou atmosférou. Hlavní přidaná hodnota je hlavně druhotné využití materiálu, který by jinak skončil jako odpad, což ušetří neobnovitelné zdroje a sníží také uhlíkovou stopu, která by jinak vznikla při výrobě úplně nové plastové suroviny,“ dodává.

Podle průzkumu ČSOB více než polovina dotazovaných stále vyžaduje platební kartu ve fyzické podobě. Dalších 30 procent sice platí mobilními aplikacemi, ale plastovou kartu chce pro jistotu mít k dispozici také. Jen 15 procent respondentů je ochotno platit výhradně mobilem. Tři procenta platební kartu nemají a platí v hotovosti.

Nejekologičtější kartou je ta, která se bez plastu obejde úplně. Takzvané virtuální karty nabízejí například Česká spořitelna a Creditas, zatím však hlavně jako doplněk k té klasické.

Virtuální kartu chystá i ČSOB. „Nabídneme ji v první polovině příštího roku. Klient bude mít na výběr, zda bude chtít plastovou kartu vydat (zde bude ještě výběr mezi klasickou a ekokartou), nebo mu postačí virtuální. Tu si lehce tokenizuje do mobilní peněženky Apple, Google či Garmin Pay,“ říká Průchová.

Dáme karty?

Zdroj: Shutterstock

Placení kartou na internetu má být ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo však nepoužívá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít naopak složitější.

Při platbě kartou už nestačí SMS. Banky zpřísní ověřování


Nejspíš víte, že výběr z bankomatu kreditní kartou vyjde draho. Jsou ale i další věci, které s ní radši nedělat. Kromě vysokého poplatku hrozí i to, že přijdete o bezúročné období. Nejpřísnější omezení zavedla v září Hello bank.

Kreditku splatíte včas, přesto se prodraží. Pozor na výjimky


Bezhotovostní platby jsou čím dál víc rozšířenější. Během koronavirové hrozby je víc než kdy předtím propagují nejenom banky, ale i někteří obchodníci. Na klienty však může čekat i nepříjemné překvapení.

Platíte kartou příliš často. Banka zaskočila klienty, chce poplatek

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

ČSOB, ekologie, platební karty

A tohle už jste četli?

Dvě největší banky o víkendu odstaví přímé bankovnictví

16. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Dvě největší banky o víkendu odstaví přímé bankovnictví

V sobotu 17. října nebude dostupné přímé bankovnictví v České spořitelně a v ČSOB.

Nová vlna podvodů. Banky varují před vylepšenými triky

9. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Nová vlna podvodů. Banky varují před vylepšenými triky

Na klienty bank momentálně míří vlna podvodných útoků s cílem dostat se k jejich penězům. Přes telefony či e-maily se útočníci snaží získat přihlašovací údaje do přímého bankovnictví... celý článek

Útoků na váš účet prudce přibylo. Jak se bránit

6. 10. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Útoků na váš účet prudce přibylo. Jak se bránit

Téměř čtvrtina Čechů (24 %) se za svůj život setkala s phishingovým útokem. Nejčastěji ho zaznamenají lidé ve věku 35 až 44 let. Vyplývá to z průzkumu společnosti Avast, který provedla... celý článek

mBank zdraží dotaz na zůstatek v bankomatu

22. 9. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

mBank zdraží dotaz na zůstatek v bankomatu

Klienti mBank, kteří chtějí zjistit zůstatek na svém účtu prostřednictvím bankomatu, zaplatí od prosince za každý dotaz 19 korun. Poplatek tak stoupne o deset korun z dosavadních devíti.... celý článek

Platíte kartou příliš často. Banka zaskočila klienty, chce poplatek

22. 9. 2020 | Petr Kučera | 157 komentářů

Platíte kartou příliš často. Banka zaskočila klienty, chce poplatek

Bezhotovostní platby jsou čím dál víc rozšířenější. Během koronavirové hrozby je víc než kdy předtím propagují nejenom banky, ale i někteří obchodníci. Na klienty však může čekat i... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.