Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

pk | rubrika: Aktuality | 26. 4. 2019 12:00
Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

Zdroj: DPP

Praha se po letech vyrovná Plzni, Ostravě či Liberci. Už i v hlavním městě si můžete koupit jízdenku v tramvaji prostřednictvím bezkontaktní platební karty.

Platební terminály fungují ode dneška ve všech tramvajích pražské MHD, už dřív probíhal zkušební provoz v několika vozech. Postupně je tam nainstalovala dceřiná společnost ČSOB nazvaná Bankovní informační technologie. Smlouvu s městem podepsala na čtyři roky.

„Dopravní podnik platí za tuto službu pouze 1,99 procenta z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z našeho pohledu nejlevnějším prodejním kanálem jízdného,“ šéf dopravního podniku Petr Witowski.

Oranžové automaty najdete vždycky u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál, jsou označeny piktogramy.

„Automaty pamatují na více tarifních kategorií a díky jazykovým mutacím jsou vstřícné i k cizincům,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady dopravního podniku.

„Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD,“ dodává Witowski.

Přímo ve vozech metra terminály nebudou, dopravní podnik ale nahrazuje výdejní automaty ve vestibulech. Ty nové umožňují kromě hotovostní i bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. „Během první poloviny letošního roku bude vyměněno dalších 100 kusů automatů, které nahradí staré automaty akceptující pouze mince,“ upřesňuje Witowski.

Jízdenku uvnitř vozů lze platit bezkontaktní kartou nebo aplikacemi Apple Pay a Google Pay. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku, bezprostředně po ní ale může následovat další. Vytištěný lístek začíná platit okamžitě, takže už se neoznačuje. Cestující si musí jízdenku koupit bezprostředně po nástupu ; omluvou nicméně může být, když čeká frontu před terminálem.

Autoři fotek: DPP, ČSOB

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

6. 4. 2021 | Olga Skalková | 1 komentář

Bankovní identitě pomůže Lukeš. Už nepracuje pro Mastercard

Miroslav Lukeš, který mnoho pracoval pro globální kartovou společnost Mastercard, naposledy v New Yorku, změnil angažmá. Teď pracuje pro společnost Bankovní identita, založenou tuzemskými... celý článek

Spořitelna definitivně končí s aplikací Poketka

22. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Spořitelna definitivně končí s aplikací Poketka

Česká spořitelna ukončí k 17. dubnu provoz své mobilní aplikace Poketka. Některé její funkce už dříve přešly do hlavní bankovní aplikace George, jiné zaniknou bez náhrady.

Air Bank couvla. Kartou na internetu zaplatíte i bez aplikace

5. 3. 2021 | Petr Kučera | 14 komentářů

Air Bank couvla. Kartou na internetu zaplatíte i bez aplikace

Klienti Air Bank, kteří nechtějí nebo nemohou používat mobilní aplikaci, nepřijdou o možnost platit kartou na internetu. Banka jim dnes napsala, že pravidla od dubna nezpřísní tak výrazně,... celý článek

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

23. 2. 2021 | Olga Skalková | 13 komentářů

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

Bezkontaktní čtečky u bankomatů se letos mají stát standardem, místo plastové karty stačí k ovládání chytrý mobil nebo hodinky. Moneta a Česká spořitelna půjdou s inovacemi ještě dál. celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.