Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

pk | rubrika: Aktuality | 26. 4. 2019
Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

Zdroj: DPP

Praha se po letech vyrovná Plzni, Ostravě či Liberci. Už i v hlavním městě si můžete koupit jízdenku v tramvaji prostřednictvím bezkontaktní platební karty.

Platební terminály fungují ode dneška ve všech tramvajích pražské MHD, už dřív probíhal zkušební provoz v několika vozech. Postupně je tam nainstalovala dceřiná společnost ČSOB nazvaná Bankovní informační technologie. Smlouvu s městem podepsala na čtyři roky.

„Dopravní podnik platí za tuto službu pouze 1,99 procenta z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z našeho pohledu nejlevnějším prodejním kanálem jízdného,“ šéf dopravního podniku Petr Witowski.

Oranžové automaty najdete vždycky u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál, jsou označeny piktogramy.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Automaty pamatují na více tarifních kategorií a díky jazykovým mutacím jsou vstřícné i k cizincům,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady dopravního podniku.

„Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD,“ dodává Witowski.

Přímo ve vozech metra terminály nebudou, dopravní podnik ale nahrazuje výdejní automaty ve vestibulech. Ty nové umožňují kromě hotovostní i bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. „Během první poloviny letošního roku bude vyměněno dalších 100 kusů automatů, které nahradí staré automaty akceptující pouze mince,“ upřesňuje Witowski.

Jízdenku uvnitř vozů lze platit bezkontaktní kartou nebo aplikacemi Apple Pay a Google Pay. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku, bezprostředně po ní ale může následovat další. Vytištěný lístek začíná platit okamžitě, takže už se neoznačuje. Cestující si musí jízdenku koupit bezprostředně po nástupu ; omluvou nicméně může být, když čeká frontu před terminálem.

Autoři fotek: DPP, ČSOB

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Raiffeisenbank mění ceník. Hlavně pro účty z Equa

Raiffeisenbank od Nového roku změní sazebník poplatků a obchodní podmínky. Týká se to hlavně účtů převedených z Equa bank, kterou předloni koupila. Některé změny se dotknou i účtů sjednaných... celý článek

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek

mBank má další akci s odměnou 2000 Kč. Nejen pro nováčky

17. 10. 2023 | Petr Kučera

mBank má další akci s odměnou 2000 Kč. Nejen pro nováčky

Lidé, kteří zatím nejsou klienty mBank a nově si u ní založí běžný účet mKonto, dostanou odměnu až 2000 korun. Akce potrvá do poloviny prosince.

Partners Financial Services