Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

pk | rubrika: Aktuality | 26. 4. 2019
Praha dohání zpoždění, jízdenku si už koupíte i kartou v tramvaji

Zdroj: DPP

Praha se po letech vyrovná Plzni, Ostravě či Liberci. Už i v hlavním městě si můžete koupit jízdenku v tramvaji prostřednictvím bezkontaktní platební karty.

Platební terminály fungují ode dneška ve všech tramvajích pražské MHD, už dřív probíhal zkušební provoz v několika vozech. Postupně je tam nainstalovala dceřiná společnost ČSOB nazvaná Bankovní informační technologie. Smlouvu s městem podepsala na čtyři roky.

„Dopravní podnik platí za tuto službu pouze 1,99 procenta z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z našeho pohledu nejlevnějším prodejním kanálem jízdného,“ šéf dopravního podniku Petr Witowski.

Oranžové automaty najdete vždycky u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál, jsou označeny piktogramy.

„Automaty pamatují na více tarifních kategorií a díky jazykovým mutacím jsou vstřícné i k cizincům,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady dopravního podniku.

„Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD,“ dodává Witowski.

Přímo ve vozech metra terminály nebudou, dopravní podnik ale nahrazuje výdejní automaty ve vestibulech. Ty nové umožňují kromě hotovostní i bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. „Během první poloviny letošního roku bude vyměněno dalších 100 kusů automatů, které nahradí staré automaty akceptující pouze mince,“ upřesňuje Witowski.

Jízdenku uvnitř vozů lze platit bezkontaktní kartou nebo aplikacemi Apple Pay a Google Pay. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku, bezprostředně po ní ale může následovat další. Vytištěný lístek začíná platit okamžitě, takže už se neoznačuje. Cestující si musí jízdenku koupit bezprostředně po nástupu ; omluvou nicméně může být, když čeká frontu před terminálem.

Autoři fotek: DPP, ČSOB

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Ztratil jsem kartu, co teď? Na kolik to přijde a kde si počkám

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Ztratil jsem kartu, co teď? Na kolik to přijde a kde si počkám

Když ztratíte kartu, můžete na novou čekat až týden a ještě za ni zaplatit několik stovek. Nebo taky ne. Prošli jsme podmínky podle bank.

Nevýhodný kurz DCC umožní blokovat i největší banka

30. 3. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nevýhodný kurz DCC umožní blokovat i největší banka

Politici nenašli odvahu k přísnější regulaci „služby“ DCC. Přesto může být letošní rok zlomový: Česká spořitelna se přidá k menším bankám a ukáže, že klienty lze chránit líp.

Air Bank snižuje minimální věk pro dětský účet

28. 3. 2022 | Petr Kučera

Air Bank snižuje minimální věk pro dětský účet

Air Bank snížila minimální věkovou hranici pro používání dětského účtu na osm let. Dosud měla hranici 10 let věku – nejvyšší mezi bankami, které dětský účet nabízejí.

Takhle vám vysají účet. Policie řekla podrobnosti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Takhle vám vysají účet. Policie řekla podrobnosti

Lidé prodávající na internetových bazarech by měli být opatrní. Počty podvodů v posledních týdnech výrazně narostly, varuje policie i banky. Kriminalistům v Praze se podařilo zadržet... celý článek

Air Bank má milion klientů. Oslaví to slevou

21. 3. 2022 | Petr Kučera | 23 komentářů

Air Bank má milion klientů. Oslaví to slevou

Air Bank dnes oznámila, že má už milion klientů. Podařilo se jí to po necelých deseti a půl letech fungování – na trh vstoupila 22. listopadu 2011. Každý rok tak v průměru roste o sto... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.