Daně 2009: Jak na elektronické daňové přiznání

Věra Tůmová | rubrika: Jak na to | 18. 2. 2010 | 4 komentáře
Daně 2009: Jak na elektronické daňové přiznání
Vyplnit a odeslat daňové přiznání elektronicky není až tak složité, jak se někomu může zdát. Abychom vám to, co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný návod jak na to. Uvidíte, že to není těžké.

Čas i nepříjemné čekání ve frontě na finančním úřadu či poště si můžete i letos snadno při podání přiznání k dani z příjmů ušetřit. Vyplnit a podat daňové přiznání můžete hravě z pohodlí domova či kanceláře. Umožní vám to elektronické vyplnění a podání daňového přiznání. To může využít každý, kdo má odpovídající počítač a elektronický podpis či vlastní datovou schránku.

Kdo elektronický podpis, ani datovou schránku nemá, nemusí věšet hlavu. Elektronické daňové přiznání mu alespoň usnadní výpočet i kontrolu správnosti vložených údajů. Vyplněný formulář si pak dotyčný může vytisknout a poslat ho poštou nebo odevzdat přímo na podatelně finančního úřadu. Pokud tak učiní ještě v únoru či začátkem března, fronty na finančním úřadě se také obávat nemusí.

Daň z příjmů a daňové přiznání za rok 2009

Offline vyplnění formuláře

Pokud chcete vyplňovat daňové přiznání offline (bez připojení na internet), můžete využít elektronické formuláře pro daňové přiznání rovnou na stránkách Peníze.cz, ve Speciálu Daň z příjmu za rok 2009. Zde si stáhnete formulář a případně i pokyny pro jeho vyplnění do počítače a můžete začít vyplňovat.

Online vyplnění formuláře

Jestliže chcete daňové přiznání vyplňovat elektronicky přímo na stránkách České daňové správy, musíte si nejprve zkontrolovat nastavení počítače, jeho softwarové vybavení a aktualizaci prohlížeče. Bez toho byste mohli mít problémy s využitím aplikace pro vyplňování i elektronické podání, protože počítač musí pro elektronické podání písemností splňovat základní technické podmínky.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Ověření nastavení počítače

Stránky Daňového portálu České daňové správy jsou přístupné v běžně používaných moderních webových prohlížečích, jakými jsou například Mozilla Firefox řady 3 a 3.5 nebo Internet Explorer řady 6 (od verze 6.0 SP1 a novější), 7 a 8.

Pro kompletní ověření nastavení vašeho počítače ale raději využijte na stránkách daňového portálu tlačítko Kontrola nastavení počítače. Pokud počítač neodpovídá požadavkům aplikace, upravte jeho nastavení dle doporučení a případně aktualizujte internetový prohlížeč. Po ověření a aktualizaci nastavení počítače můžete přejít k vyplňování elektronického daňového přiznání.

Ke které dani můžete daňové přiznání podat elektronicky

Elektronické podání daňových přiznání na internetových stránkách České daňové správy umožní elektronicky vyplnit většinu formulářů daňových přiznání včetně kontroly správnosti propočtu.

Elektronicky můžete vyplnit a podat přiznání k následujícím daním:

  • Daň z přidané hodnoty (DPH)
  • Daň z příjmů fyzických osob
  • Daň z příjmů právnických osob
  • Závislá činnost – Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků
  • Daň vybíraná srážkou – Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně
  • Daň silniční
  • Daň z nemovitosti

Kompletní databáze daňových tiskopisů je přístupná na internetových stránkách České daňové správy.

Zdroj: Česká daňová správa

Jak začít vyplňovat přiznání elektronicky

K aplikaci pro elektronické podání daňového přiznání se dostanete buď přes portál ministerstva financí a záložku České daňové správy a její odkaz na elektronické podání daňových přiznání. Nebo jděte rychleji rovnou na portál České daňové správy, kde klikněte na záložce Daně elektronicky na odkaz Daňové přiznání elektronicky.

Přes tlačítko Elektronická podání pro daňovou správu se dostanete na úvodní stránku, kde si zvolte tlačítko Elektronické daňové formuláře. (Pokud zaškrtnete, aby se vám tato stránka příště nezobrazovala, budete vstupovat už rovnou na vámi zvolenou stránku.) Zde si vyberte příslušný daňový formulář, který chcete vyplňovat.

Aplikace umožňuje, jak klasické vyplňování, kdy vkládáte data ručně, tak i načtení dat ze souboru například z programu pro vedení účetnictví. Budete-li vkládat data ručně, můžete využívat nápovědy při vyplňování i automatické výpočty, které provádí aplikace. Každou stránku si můžete také ihned zkontrolovat. V pravém sloupci se zobrazuje hlášení o chybách.

K daňovému přiznání můžete přidat elektronickou přílohu s naskenovaným papírovým dokumentem, například s potvrzením o zaplaceném pojistném na životním pojištění či penzijním připojištění nebo zaplacených úrocích z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření.

Rozpracovaný formulář lze uložit a případně také opustit přes tlačítko Opustit formulář. Pokud si ale formulář neuložíte přímo do svého počítače, po odhlášení z daňového portálu se vyplněná data smažou.

Výsledný výpočet i správnost vyplnění přiznání můžete prostřednictvím aplikace na závěr překontrolovat v protokolu chyb. Abyste mohli přiznání odeslat, nesmí mít závažné chyby. Nezapomeňte si také vyplněné přiznání včetně nahraných příloh uložit.

Také na portálu České daňové správy si můžete formuláře, respektive aplikace k jejich vyplnění, stáhnout do svého počítače tak, abyste mohli pracovat offline.

Jak odeslat daňové přiznání vyplněné elektronicky

Vyplněné a uložené daňové přiznání můžete zaslat elektronicky na finanční úřad, a to buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky.

Jestliže máte certifikovaný elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem, stačí, abyste jej k souboru připojili, a můžete soubor odeslat v podobě datové zprávy z obrazovky Odeslání písemností přes tlačítko Podat. Při odeslání se soubor uloží se speciální příponou (-potvrzeni.p7s). Nezapomeňte si pak ještě stáhnout elektronické potvrzení o tom, že jste přiznání podali (tlačítko Uložit potvrzení a Opis elektronického potvrzení).

O stavu zpracování vašeho daňového přiznání, které jste podali elektronicky, se můžete nechat informovat prostřednictvím emailových zpráv nebo jej sledovat přes portál České daňové správy.

Pro získání elektronického podpisu Česká daňová správa doporučuje tři společnosti: První certifikační autorita, a. s., eIdentity, a. s. a Českou poštu, s. p. Na poště stojí elektronický podpis s roční platností 190 korun včetně DPH.

 

Odeslání daňového přiznání elektronicky bez certifikovaného podpisu

Pokud certifikovaný podpis nemáte, můžete si zvolit jeden ze tří způsobů pro jeho doručení finančnímu úřadu. Buď jej zašlete na váš finanční úřad elektronicky a jeho kopii s vaším podpisem doručíte do 3 dnů. Nebo si soubor s daňovým přiznáním uložíte na třiapůlpalcovou disketu (výslovný požadavek daňové správy) a s jeho vytištěnou a podepsanou kopií vše doručíte do 31. března 2010 na příslušný finanční úřad. Nezapomeňte ale daň zaplatit raději dříve než 31.3.2010. Třetí variantou je klasické vytištění formuláře a jeho doručení včetně podpisu v termínu na finanční úřad.

Pro daňové poplatníky, kteří nechtějí zaslat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky, připravuje Česká daňová správa interaktivní formulář, který bude možné na počítači vyplnit a vytisknout. Ve srovnání s běžným tiskopisem daňového přiznání bude tento formulář navíc opatřen čárovým kódem, který umožní České daňové správě načíst údaje z daňového přiznání do příslušného systému, a tím zrychlit proces zpracování,“ uvádí portál České daňové správy.

Jaké jsou vaše zkušenosti s elektronickým podáním daňového přiznání?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Daně 2009: Co si můžete odečíst z daní

16. 2. 2010 | Věra Tůmová | 1 komentář

Daně 2009: Co si můžete odečíst z daní

Slevy na dani si odečtete až z vypočtené daňové povinnosti. Každý daňový poplatník si může minimálně odečíst slevu za sebe. Ta i letos činí 24 840 korun. Přečtěte si, na jaké další... celý článek

Daně 2009: Chcete si snížit daně, opatřete si patřičné dokumenty

11. 2. 2010 | Věra Tůmová | 2 komentáře

Daně 2009: Chcete si snížit daně, opatřete si patřičné dokumenty

Pro snížení daní prostřednictvím odečitatelných položek si nezapomeňte včas zajistit všechna potřebná potvrzení. Jinak si nebudete moci za tyto položky z daní odečíst nic.

Daně 2009: jaké příjmy musíte zahrnout do daňového přiznání

9. 2. 2010 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Daně 2009: jaké příjmy musíte zahrnout do daňového přiznání

Každý, kdo si vloni vydělal alespoň 15 tisíc korun, musí letos podat daňové přiznání. Zaměstnanci jen v případě, že si k platu přivydělali nad 6 tisíc korun. Jinak jim stačí, když požádají... celý článek

Daně 2009: Změna – daň letos zaplaťte dříve než loni

2. 2. 2010 | Věra Tůmová

Daně 2009: Změna – daň letos zaplaťte dříve než loni

Kdo letos podává přiznání k dani z příjmů, neměl by vše nechávat na poslední chvíli. Zejména ne placení daně. Daň je třeba poslat z účtu nejpozději dva dny před koncem lhůty pro podání... celý článek

Daň z nemovitostí 2010: Vyšší i pro majitele nových bytů a domů.

26. 1. 2010 | František Mašek

Daň z nemovitostí 2010:  Vyšší i pro majitele nových bytů a domů.

Termín pro přiznání daně z nemovitostí tentokrát nekončí 31. ledna, ale v pondělí 1. února. Daň bude letos vyšší. Podat přiznání musí nově majitelé novostaveb.

Partners Financial Services