V roce 2015 by měl "smogový" poplatek činit 500 korun, postupně by měl ovšem narůstat až na 3 tisíce za rok.
O konečné podobě zákona rozhodnou poslanci. Cílem ministerstva je vyčistit ovzduší především v malých obcích, kde je topení nekvalitním uhlím a někdy i odpadky ekologickým problémemčíslo jedna. Kdo totiž bude topit "čistě", žádnou daň platit nebude.
Uhlím v současnosti topí na půl milionu domácností. Podle expertiz pocházelo v roce 2007 z vytápění domácností 70 procent emisí rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků. U drobných prachových částic to bylo 30 procent. Kromě toho neekologické kotle mnohdy obtěžují okolí zápachem a kouřem.
Stát nabízí miliardy na výměnu
Pětiletá lhůta na zavedení nového poplatku by podle ministerstva měla být dostatečně dlouhá na to, aby si rodiny se starými kotli pořídily vyhovující zdroje nebo ekologická topení třeba na biomasu.
"Mohou využít podporu z programu Zelená úsporám, která dosahuje až 95 tisíc," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Z prvních 107 vyřízených žádostí o příspěvek z programu Zelená úsporám se přitom 81 týká právě výměny starých kotlů na uhlí. Státní fond životního prostředí na to rodinám přispěje celkovou částkou přesahující 4,7 milionů korun, což představuje přibližně třetinu pořizovacích nákladů na kotle na biomasu anebo tepelná čerpadla.
Zbylých 26 rodinžádalo státní peníze na částečné anebo celkové zateplení svého domu.
Poplatek jen na velké kotle
Návrh nového zákona o ochraně ovzduší počítá s tím, že se "smogový" poplatek bude vztahovat jen na velké kotle s příkonem 15 až 300 kilowatt. Bez daně tak zůstanou domácí kamna v pokojích nebo malé kotle.
Výnosy z poplatků získají z poloviny obce z rozšířenou působností a z poloviny do malých vsí, kde nevyhovující kotle znečišťují ovzduší.
Ministerstvo životního prostředípůvodně plánovalo, že by nový poplatek byl součástí daně z nemovitosti, nakonec se ovšem přiklonilo k příspěvku do obecních pokladen.
Celý článek si lze přečíst na serveru aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=647563
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 9. 2009 5:29, mag
Ohromně vtipné - zase na ministerstvu nemají co dělat, jakou mají analýzu, že pro půl milionu domácností bude stačit zásobování biomasou ? Už teď rostou ceny pilinových briket enormně. Asi by se raději měli zabývat snižováním hluku v republice, ale ouha, to není v kompetenci ministerstva.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 9. 2009 13:52, Zdeněk
Pokud se nepletu,tak na uhlí je ekologická daň a ještě na kotel?Pracoval jsem v hlubině,po odchodu do důchodu jsme měli nárok na deputát 41 q uhlí.To se nestalo,dávali nám 1680.-kč na rok,ale i to skončilo.Kolik myslíte,že bych si asi pořídil uhlí za takovou částku,když nyní kupuji 1q za 289.-kč?Vy nahoře ani nevíte jak se žije lidem dole,ale zato vy s těmi zlatými příjmy můžete hýřit.Do hlubiny za ten směšný peníz co jsme dostávali,tak z vás by pracovat nešel ani jeden.Když si pořád něco vymýšlíte,tak si sundejte své platy na rozumnou úroveň vůči ostatním a pomozte republice v oddlužení.Nechtějte to ale na těch dole,kteří budou čím dál tím víc živořit.
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.