Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.

| rubrika: Jak na to | 21. 4. 2009 | 4 komentáře
Kdy se platí darovací daň. Spočítejte si, kolik zaplatíte.
Darovací daň se platí i z bezúročné půjčky. Jde totiž o majetkový prospěch, který dlužníkovi vznikne, protože mu věřitel úroky promine. Daň obecně nemusí platit příbuzní dárce. S výpočtem daně vám nyní pomůže naše kalkulačka.

Dostat dar se může slušně prodražit. Může za to darovací daň. Stačí, abyste nebyli s dárcem příbuzní a hodnota darovaných movitých věcí či finančního majetku byla vyšší než dvacet tisíc korun. Pak z daru do milionu korun zaplatíte daň sedm procent. S rostoucí hodnotou daru, roste i daňová sazba.

Od daně darovací jsou osvobozeny osoby, kterou jsou s dárcem v příbuzenském vztahu. Jedná se o přímé příbuzné (I. skupina) – manželé, děti, vnoučata, rodiče, prarodiče - a o příbuzné v řadě pobočné, tedy sourozence, tety, strýce, neteře, synovcem, manžele rodičů a osoby, které s dárcem žily nejméně rok ve společné domácnosti (II. skupina).

Předmětem daně jsou nemovitosti, movitý majetek a jiný majetkový prospěch. Tím mohou být například věcná břemena spojená s darovanou nemovitostí. Až do konce roku 2007 se z věcných břemen platila daň z převodu nemovitosti. Jiným druhem majetkového prospěchu je třeba bezúročná půjčka. Zatímco ze standardní půjčkyby musel dlužník úrok platit, právě obvyklý úrok je pak majetkovým prospěchem, který dlužníkovi vzniká. Majetkovým prospěchem je například i prominutí dluhu.

U nemovitých věcí se hodnota stanoví podle oceňovacích předpisů, u movitých věcí se vykazuje hodnota obvyklá. Od takto určené hodnoty darovaného majetku je možné odečíst clo a daně zaplacené při dovozu darovaného majetku, dluhy a jiné povinností, které se vážou k darovanému předmětu, a cenu majetku osvobozeného od darovací daně. Tak vznikne základ pro výpočet darovací daně. Zjednodušený výpočet (bez odpočtů) si nyní můžete provést na naší kalkulačce.

Daň platí obdarovaný. Nicméně dárce vystupuje vůči finančnímu úřadu jako ručitel. To znamená, že pokud obdarovaný daň nezaplatí, může ji stát vymáhat po dárci. Dárce musí podat daňové přiznání k darovací dani do třiceti dnů od bezúplatného převodu. Pokud je daň nižší než sto korun, musí se daňové přiznání podat, ale daň se nemusí zaplatit. Jinak ji musí zaplatit do třiceti dnů od doručení platebního výměru, který vyhotoví příslušný finanční úřad.

Spočítejte si, kolik vás mohou stát dary na darovací dani.


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+31
Ano
Ne

Diskuze

15. 12. 2015 | 23:30 | Žeryk

To máte naprostou pravdu, případně bude chtít koruny po obdarovaném, víte? více

15. 12. 2015 | 23:25 | Karel

Když někomu ze svých řádně zdaněných příjmů něco daruji,tak státu je do toho hovno nedostane ode mne ani korunu! více

19. 12. 2014 | 12:31 | Jarmila

Chci se zeptat, zda i v roce 2015 bude platit to, že mezi příbuznými se neplatí darovací daň. více

20. 4. 2010 | 9:55 | Kor

To si jako děláte legraci? Už v roce 2005 nejvyšší správní soud judikoval, že bezúročná půjčka nezakládá majetkový prospěch a finanční úřady nemají právo z něj vybírat darovací daň. V roce 2006 byl rozsudek publikován, v...více

Oblíbená témata

daň darovací, daně, kalkulačky

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK