Kterou daň jste zvolili jako nejméně oblíbenou

| rubrika: Co se děje | 9. 6. 2008
Kterou daň jste zvolili jako nejméně oblíbenou
Minulý týden jste mohli hlasovat v anketě o nejméně oblíbenou českou daň. Mohli jste vybrat jen jednu, kterou byste ihned zrušili. Konečný výsledek je poměrně těsný. O prvenství si to rozdaly dvě majetkové daně a jeden odvod ze mzdy.

Nejméně oblíbená česká daň

DaňPodíl hlasů
Daň dědická 19,79 %
Daň z nemovitosti 15,30 %
Pojistné na sociální zabezpečení 10,55 %
Daň z příjmu fyzických osob 9,76 %
Ekologická daň 9,76 %
Daň z přidané hodnoty 9,50 %
Daň darovací 9,23 %
Daň z převodu nemovitosti 8,97 %
Spotřební daně 5,80 %
Daň silniční 1,06 %
Daň z příjmu právnických osob 0,26 %

Nejméně oblíbenou českou daníje podle čtenářů serveru Peníze.cz daň dědická. Okamžitě by ji zrušilo skoro dvacet procent ze 379 uživatelů, kteří dali některé z daní hlas do nedělního odpoledne. Těsně druhým adeptem na okamžité zrušení je daň z nemovitosti. Pro ní hlasovalo přes patnáct procent účastníků ankety. Třetí nejméně oblíbenou daní je odvod pojistného na sociální pojištění. To by okamžitě zrušilo přes deset procent čtenářů.

Zatímco zrušení prvních dvou daní by především ve státním rozpočtu příliš velkou díru neudělalo, zrušením sociálního pojištění by se stát dostal do velkých problémů. Přišel by totiž o více než třetinu příjmů, z nichž se platí především důchody.

Pod anketou se rovněž rozpoutala poměrně bouřlivá diskuse nejen o tom, které daně a proč by měly být zrušeny. Uživatel HonzaH napsal: „Označil jsem daň z převodu nemovitostí, protože ta je naprosto absurdní. Slouží jen k vybrání peněz a nemá spravedlivý rys. Jako další bych zrušil daně z příjmů fyzických i právnických osob, protože jsou nemravné z toho důvodu, že chtějí trestat za úspěch.“

Objevily se i opačné názory. Daně z příjmu by měly zůstat, tvrdil uživatel comment. „Zrušit veškeré daně z majetku a zavést daně z příjmu (coz vlastně není nijak zvlášť potřeba zavádět, protože tak to - až na tu daň z nemovitosti (proti které jsem hlasoval já) - už je). Důvodem je to, že váš princip nutí člověka, který vlastní nějaký majetek, aby vydělával jen proto, aby si ho udržel,“ dodal comment.

Argumentace proti dani z nemovitostí byla poměrně jednoduchá, jak ukázal uživatel Befipo: „Pokud si za své již zdaněné peníze koupím pozemek, za další zdaněné peníze postavím dům, mám platit další daň?“ Odpovědi na tuto řečnickou otázku se mu dostalo opět od uživatele HonzaH: „Co se týče daně z pozemků, není to daň za to, že jste si něco koupil, ale za to, že prosté vlastnictví přírodních zdrojů je nemravné a daň se snaží napravit tu křivdu, že si osobujete výhradní právo na užívání kusu přírody.“

Děkujeme všem čtenářům za účast v anketě i za připojené zajímavé diskusní příspěvky.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.