Společné zdanění manželů: letos naposledy

| rubrika: Jak na to | 13. 2. 2008 | 6 komentářů
Společné zdanění manželů: letos naposledy
Potřetí a naposledy je letos možné uplatnit společné zdanění manželů. Mohou je využít pouze manželé, kteří vyživují alespoň jedno nezaopatřené dítě a žijí spolu s dětmi ve společné domácnosti.

Při společném zdanění manželů si oba partneři musejí sestavit a podat své daňové přiznání a musejí tak učinit v jeden den. Posledním možným termínem je 31. březen. Pokud mají manželé daňového poradce, tak se tato lhůta odsouvá až do 30. června. To platí i tehdy, když partneři podávají přiznání každý na jiný finanční úřad (podle místa trvalého bydliště). Každý z manželů by měl ke svému daňovému přiznání přiložit kopii přiznání svého partnera včetně příloh. Těmi se myslí příslušná potvrzení o zaplacených příspěvcích na kapitálové životní pojištění, na penzijní připojištění a o zaplacených úrocích z úvěrů ze stavebního spoření a hypotečnchí úvěrů, či další doklady o zaplacení částek, které lze vyjmout ze zdanění.

Oba manželé musí zároveň vyplnit přílohu č. 5 formuláře Přiznání daně z příjmu fyzických osob, do níž vepíší příjmy druhého manžela a stanoví si základ pro výpočet daně v rámci společného zdanění. 

U společného zdanění jde v principu o to, že příjmy obou manželů se sečtou, podělí se dvěma a každý z manželů zdaní půlku. Tento postup je výhodný pro páry, jejichž příjmy se od sebe výrazně liší, či jeden z manželů nemá žádný příjem, či jen minimální příjem. To může být třeba případ matky na mateřské a vydělávajícího otce. Rozdělením daňového základu na poloviny se pak daň vypočítá pomocí nižší sazby daně, než jakou by musel použít např. jen vydělávající otec. V důsledku proto manželé na tomto postupu ušetří. (Spočítejte si úsporu v naší kalkulačce Společné zdanění manželů)

Pokud jsou manželé zaměstnaní, požádají zaměstnavatele o potvrzení o výši příjmu. To by měli partneři zařídit nejpozději do zákonem stanoveného termínu 15. února. Své daňové přiznání si pak zpracují na základě tohoto potvrzení. Jsou-li OSVČ, sestaví si přiznání jako OSVČ. Pokud jeden z partnerů není zaměstnán, ani nepodniká (je na mateřské nebo je nezaměstnaný, případně pobírá důchod), místo svého daňového přiznání či potvrzení o výši příjmu napíše čestné prohlášení, že nemá žádný příjem. Pokud je nezaměstnaný, přiloží k prohlášení potvrzení pracovního úřadu, že je v evidenci žadatelů o zaměstnání. Výši sociálních dávek není zapotřebí dokládat.

Při výpočtu daně je nutné rozlišit nezdanitelné části příjmu (příspěvky na penzijní připojištění, na kapitálové životní pojištění, zaplacené úroky na úvěr ze stavebního spoření a úroky z hypotečního úvěru), které se odečítají od základu pro výpočet daně, od slev na dani (na poplatníka a na vyživované osoby), které se odečítají až od vypočtené daně. Proto při porovnání výhodnosti společného zdanění manželů proti zdanění každého zvlášť, není třeba brát slevy na dani v úvahu. Pokud je alespoň jeden z manželů zaměstnán, pak na výsledných daňových přiznáních při společném zdanění manželů u jednoho z partnerů vychází daňový přeplatek, u druhého nedoplatek. To se následně zohlední na čtvrté straně formuláře v tabulce Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob.

Nezapomínejte tuto žádost správně vyplnit. Řada partnerů na to v minulých letech zapomínala a pak se divila, že žádné přeplatky zpět neobdržela. Byly jim započítány jako zálohy na daň v následujícím zdaňovacím období.

Pokud se nechcete s výpočtem příliš zatěžovat, můžete použít i interaktivní formulář daňového přiznání, který automaticky počítá i daň v režimu společného zdanění manželů. Je ovšem nutné na první straně formuláře zaškrtnout pole ANO na řádku 05b, který indikuje, že uplatňujete společné zdanění.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2008 14:11, Jahoda František

Vy asi nemáte děti, co? A vysoké příjmy a manželku v domácnosti asi také ne. Pro mně to byla příjemná daňová úleva a štve mně, že končí.

Zobrazit celé vlákno

+113
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.