Zpoždění s přiznáním? Tolerance pěti dnů může zůstat

| rubrika: Aktuality | 8. 1. 2020 14:08

Lidé a firmy by i dál mohli mít k dispozici pět dní navíc, než se jim začne počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání. Pozměňovací návrh k novele daňového řádu dnes schválil rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny.

Se zrušením pětidenní „toleranční lhůty“ počítá návrh novely daňového řádu od ministerstva financí, který už loni v létě schválila vláda a nyní míří do druhého čtení ve sněmovně. Podle ministerstva jde o nesystémové pravidlo tolerující zpoždění.

Podle dosavadních pravidel sice končí standardní lhůta pro poslání i zaplacení přiznání 1. dubna, v praxi se ale lze bez sankce opozdit ještě o pět dnů u přiznání, případně čtyři dny u platby. Část „daňových subjektů“ toho podle ministerstva zneužívá. Proto chce zavést nulovou toleranci. Výborem schválený pozměňovací návrh míří jen na sankci za pozdní podání přiznání.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

„Piráti rozhodně nepodporují zavádění nových pokut za jednání, které dosud daňový řád toleroval. Proto jsem velmi rád, že rozpočtový výbor podpořil můj návrh zachovat stávající pětidenní lhůty u podávání daňových přiznání, ve které úřady občany a firmy za zpoždění nepokutují,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Jeho návrh podpořily na výboru všechny sněmovní strany s výjimkou hnutí ANO.

Ministerstvo financí v navržené novele počítá s kompenzací za zrušení pětidenní tolerance. Stoupnout má minimální hranice pro vymáhání pokuty: Doteď se platí, až když dosáhne 200 korun, nově to má být od 500 korun. Pokuta se počítá jako 0,05 procenta daně za každý den – to je pro představu třeba pět korun denně za každých deset tisíc korun na dani. U drobných zpoždění tak většina lidí nepozná změnu.

Novela počítá také s tím, že daně už vyřídíte stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Kdo podá daňové přiznání online, dostane víc času a návrh počítá i s tím, že vrácení přeplatku zrychlí.

Čtěte víc: Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu, s novými termíny i sankcemi

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.