Interaktivní grafika: Přehled daňových rájů

| rubrika: Analýza | 6. 3. 2013 | 3 komentáře
Měsíc růžového formuláře je tady. Daně, daně, jak na ně – každý den budete číst ty nejbáječnější rady, jak ušetřit stovku nebo dvě. A je to tak dobře, škoda stovky, která padne vedle (vaší peněženky). Pokud ale počítáte ve výrazně jiných řádech a potřebujete ušetřit miliony? Pak hledáte daňový ráj. Vyzkoušejte náš přehled.

Těch důvodů, proč hledat daňový ráj, může být překvapivě hodně. Samozřejmě: daně tak vysoké, že se vyplatí podstupovat námahu se zakládáním firmy v zahraničí. Ale důvod můžou být taky daně tak složité, že se vyplatí hledat zemi, kde daňové předpisy nebují do neprostupné džungle. Jindy převáží touha po anonymitě – daňové ráje často nevedou (nebo nezveřejňují) žádné obchodní rejstříky nebo jejich obdoby. Pokud máte strach z gangsterů, kteří by po vás šli, kdyby věděli, co máte... pokud máte strach, že by se gangsteři mohli zmocnit vlády a začít znárodňovat, jak už se jim jednou povedlo, je daňový ráj přirozená volba.

A pak samozřejmě najdeme důvody jaksi méně čisté.

Nejlepší recept na daňové úniky? Dobrý hospodář

Mnohé vlády se zkoušejí dopočítat, kolik peněz jim do daňových rájů uteče, a snaží se jejich odtékání bránit. Represí, silou a tlakem. Přitom opravdu účinné je asi jen řešení „mírové“: přehledné daně a služby na úrovni tak nějak odpovídající tomu, co si stát bere – říct „nízké daně“ by asi nebylo přesné, jsou země, ze kterých se utíká málo, ačkoli mají daně vysoké. Jejich obyvatelé ale zřejmě nemají pocit, že peníze, které odevzdali, končí v černých tunelech.

Rozpočitadlo: Kam jdou daně?

Interaktivní grafika. Kde končí vaše daně

Kam jdou vaše daně? Možná má leckdo z vás na jazyku peprnou odpověď. Interaktivní grafika na Peníze.cz určitě nebude tak pregnantní, ale výstižná je určitě.

Nedoporučujeme osobám se slabšími nervy!

Líbilo by se vám v daňovém ráji? Zabodněte prst do glóbusu, vždycky nějaký poblíž najdete. Státy, které víc či míň mezi daňové ráje můžeme počítat, leží nejen na ostrovech uprostřed oceánu, ale také v Evropě nebo Severní Americe. Mezi daňové ráje, kam přichází relativně nejvíc dušiček, tak patří třeba i Delaware, jeden z padesáti Spojených států – a adresa v USA vypadá na vizitce jistě líp než nějaké Kajmanské ostrovy...

Pokud radši čtete, než klikáte, můžeme doporučit dva starší články z pera Jana Müllera:
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.