Stát podpoří nové firmy: dá jim víc blbých absolventů

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 4. 7. 2011 | 6 komentářů
Stát podpoří nové firmy: dá jim víc blbých absolventů
Vzít si úvěr je od června pro nové firmy snazší: stát se za ně zaručí. Nakonec na tom ale vydělají hlavně banky – a největší problémy, které čekají na české podnikatele, vláda tlačí před sebou.

Červen konečně přinesl odpovědi na otázky, které celé zemi vrtaly hlavou. Postoupí čeští fotbalisté na olympiádu? Nepostoupí. Vrátí se Jarda Jágr do Pittsburghu? Nevrátí. Máme pravicovou vládu? Nemáme.

Nečasův kabinet se odkopal během několika dní. Nejdřív ministra zdravotnictví napadlo, že když má státní Všeobecná zdravotní pojišťovna problém s hospodařením, prostě si vytáhne dvě miliardy z pojišťoven soukromých – a bude. Vlastnit rodinný pivovar, třesu se teď strachy, že lidem přestane chutnat státní (národní) Budvar.

Pak přišla novela stavebního zákona, kvůli které může vyrůst na místě vašeho domu dálnice ještě dřív, než se dozvíte, za kolik stát pozemek odkoupí. Vždyť přece řeči se vedou, a beton teče, tak proč se zdržovat nějakou ochranou proti bezpráví.

A nakonec, ve své už několikáté inkarnaci, přišly státní záruky na úvěry pro začínající podnikatele. Rozjet podnikání je ode dneška snazší , chvástá se web ministerstva průmyslu a obchodu. Měl by spíš popravdě uvést: Pošleme další peníze z vašich daní bankám.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zaručíme se... že banka nebude tratná

Program nazvaný Záruka funguje jednoduše a na první pohled vypadá hezky. Stát svou garancí pomůže ke zvýhodněným bankovním úvěrům firmám, které fungují méně než tři roky a mají do deseti zaměstnanců. Ty pak z výhodné půjčky můžou „pořídit investice a zásoby“ a s trochou štěstí se pořádně rozjet.

Kriticky myslícímu čtenáři už by se měl ale spustit kydoalarm:

chili život štěněte

Dášeňka. Foto Karel Čapek

  • Aby stát mohl podpořit začínající firmy, musí nejdřív zdanit společnosti, které už úspěšně fungují, a jejich zaměstnance. Sebere tak prostředky těm, kteří vědí, jak proměnit lejno ve zlato, nebo aspoň surovou gumu v součástky pro škodovku, a rozdá je lidem, co zatím nevědí vůbec nic. Bohatství společnosti nenarůstá, v nejlepším případě zůstává konstantní. Lidé z ministerstva průmyslu a obchodu tak připomínají Čapkovu Dášeňku, pokoušející se zvednout samu sebe v košíku, ve kterém sedí (obr. vpravo).
  • Od podpory riskantních podniků tu není stát, ale soukromí investoři, dynamické investiční fondy a další instituce, které si případný neúspěch samy vyžerou. To taky znamená, že se mnohem víc starají o to, aby začínající podnikatel utrácel moudře. Bance je to jedno, svoje dostane vždycky.
  • Program Záruka je výhodný především právě pro banky – ty budou moci rozdávat rizikové úvěry, velký díl rizika za ně ale ponesou daňoví poplatníci.

Kilogramy lejster a blbí absolventi. Český recept na úspěch

Nešikovné formy přímé podpory nejsou pro začínajícího českého podnikatele jedinou čerstvou jobovkou.

Stáhněte si Zprávu o placení daní v roce 2011 (PDF, anglicky), kterou připravila konzultační společnost PwC, a migne vás. Podle jejich propočtů vezme účtárně typické české firmy vyplňování formulářů pro firemní daň, daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění 557 hodin, tedy neuvěřitelných 70 dnů. To v tom ještě není DPH, silniční daň a další radosti.

V Irsku lze přitom daně a pojištění odvést během 76 hodin, ve Švédsku a Dánsku za 122 a 135. Sousední Slováci potřebují na papírování polovinu času co Češi. Z celé Evropské unie jsou na tom hůř než čeští podnikatelé jen ti bulharští.

Co na to reformní vláda? Jednotné inkasní místo, které by šetřilo čas a peníze všem firmám bez rozdílu stáří a velikosti, zůstává pátým rokem jen na papíře. Zatím se asi nevymyslelo, jak na tom můžou vydělat banky.

Další výbornou zprávou posledního týdne je, že české školství bude možná v příštích třech letech muset ušetřit 33 miliard korun. To v případě, že se tři vládní strany nedohodnou na vyšších úsporách v jiných odvětvích.

Anketa

Vláda Petra Nečase je

Sloučit během krize některé ústavy a katedry nebo zarazit stavbu tělocvičen – budiž. Třiatřicet miliard se ale jednoznačně projeví odchodem těch pedagogů, kteří se můžou uživit kdekoliv jinde, a demotivací těch zbylých.

Firmy se tak můžou těšit na absolventy, kteří budou mít ještě větší problémy než dosud s cizími jazyky, se samostatným uvažováním nebo vůbec jen s tím něco napsat.

Tyhle dvě přímky se zákonitě jednou protnou v bodu, kdy Češi budou tak blbí, že přestanou stačit na vlastní daňové formuláře. Národní hospodářství se zhroutí, za svistu vlaštovek složených z formulářů finančního úřadu. Snad se aspoň potom dočkáme nějakých smysl dávajících reforem.

Kašpárek jak břitva

138 natvrdlých. „Návrh na omezení hazardu“ nic neomezí
Buď ve sněmovně sedí 138 natvrdlých, nebo 138 loutek majitelů kasin a loterií. Další možnosti schválení zákona o loteriích nedává.

Drábek rozdává: socík pro jedny, kapitalismus pro druhé
Sociálně-tržní ekonomika po Česku zkrátka znamená příjemný socík pro jedny a nelítostný trh s buketem pozdně 19. století pro druhé.

Španělé se vzbouřili proti tunelování státu. Česko míří podobným směrem
Není to obyčejná jižanská stávka proti drahotě nebo špatnému počasí. Míří na problémy, které brzy pocítíme na vlastní kůži i peněžence.

Michal Hašek je žába! Na prameni informací
Hejtmana Haška a jeho náměstka Juránka žralo, že se jich občané ptají na práci jejich úřadu. Rozhodli se těm všetečným opičákům dotazování co nejvíc zkomplikovat návrhem úpravy zákona o svobodném přístupu k informacím.

A další...

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2011 1:15, jezevec

reforem se nedočkáme. dočkáme se perpetua mobile, kdy všichni produktivní dvounožci budou zaměstnáni jako úředníci, a pracovat nebude nikdo.

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma... celý článek

Partners Financial Services