Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kalkulačka: Kolik budete brát po daňové reformě?

Kalkulačka: Kolik budete brát po daňové reformě?
Reálné příjmy zaměstnanců by se po chystané daňové reformě příliš změnit neměly. Vyjdeme-li z návrhu Ministerstva financí, činí u většiny z nich rozdíl nejvýše několik stovek korun. Kolik peněz byste brali, kdyby byla schválena reforma přímých daní a odvodů v navržené podobě, můžete vypočíst na naší kalkulačce.

Chystaná daňová reforma přináší řadu změn, kterým se věnujeme v jiném dnešním článku – to zásadní, tedy čistý příjem, by se však u většiny Čechů příliš měnit nemělo. Potvrdit si to můžete výpočtem na naší kalkulačce. Jako příklad si uveďme bezdětného zaměstnance s hrubým měsíčním příjmem 27 tisíc korun. Dnes by bral čistou mzdu 20 570 korun. Po reformě by činila 20 680 korun, tedy o 110 korun více.

Podobně, tedy o desítky, maximálně několik stovek korun by po daňové reformě stouply reálné mzdy většiny zaměstnanců. Z výpočtů vyplývá, že v mírném minusu jsou bezdětní, kteří berou alespoň 10 830 korun a také zaměstnanci s platy zhruba od 40 tisíc korun výš. Většina zaměstnanců v ČR by ale na daňové reformě vydělala. Do hry u každého samozřejmě vstupuje i počet nezopatřených dětí.

Je přitom třeba počítat s tím, že vyšší reálný příjem srazí dolů plánované zvýšení DPH a s ním spojené předpokládané zdražení řady potravin i dalšího zboží. To by mělo podle propočtů myšlenkového centra Institutu pro demokracii a analýzu při Národohospodářském ústavu AV ČR snížit reálné příjmy domácností v průměru o 0,63 %, tedy o 144 korun za měsíc.

Jak se změní vaše čistá mzda po daňové reformě?

Kalkulačka vychází z dosud známých informací, které zveřejnilo při prezentaci návrhu reformy přímých daní a odvodů Ministerstvo financí. Tzv. patnáctiprocentní superhrubou daň z příjmu fyzických osob (reálně přibližně 20procentní) má nahradit 19% daň z hrubé mzdy.

Mění se také zdravotní pojištění, které má nově činit 6,5 % místo dosavadních 4,5 % hrubé mzdy. Daňové zvýhodnění stravenek a dalších benefitů poskytovaných zaměstnavatelem má nahradit zaměstnanecký paušál, který by měl činit 250 korun měsíčně (3 000 Kč za rok), sleva na daních na dítě (ke kompenzaci vyšší DPH) má stoupnout o 150 korun za měsíc.

Konečná podoba daňové reformy může být ovšem jiná, a uvedený výpočet je proto zatím třeba považovat za orientační.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 3. 2011 10:52, Jana Maxová

Omlouvám se ale kalkulačka nevychází ze skutečně připravované reformy. Superhrubá mzda sice bude podle návrhu zrušena, ale hrubá mzda se má skládat z hrubé mzdy plus sociální a zdravotní pojištění které odvádí zaměstnavatel. To znamená bude zrušena pouze tzv. daňová fikce.
Jednoznačně daň nebude neutrální k současnému stavu.Daňové zatížení prostě a jednoduše stoupne.
Stejně tak navržený daňový paušál pro zaměstnance ve výši 3.000,- Kč ročně nebude neutrální k dnešním benefitům.
O postižení drobných podnikatelů ani nemluvím. Je to prostě způsob POKUS ,OMYL, POKUS. Jana

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 3. 2011 9:51, chk

myslim, ze 8.000 bere jen ten, kdo dostava zbytek bokem. obvykla praxe v cechach...

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fany 21. 03. 2011 09:45)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

1. 4. 2011 | 14:28 | bbb

No, někdo to přece zaplatit musí a proč brát těm co mají. Je lepší přece vzít těm co mají minimum. Co jsme si zvolili to máme a za chyby se platí. To platí hlavně pro ty co k volbám nechodí.(Taky volba) I volba menšího zla...více

22. 3. 2011 | 5:00 | PAGO

Daně jsou jedna věc,ale kde je zvýšení DPH u potravin,léků,elektřiny,plynu, poplatkyve zdravotnictví,v bankách,úřadech atd.Kdo to spočítá? více

21. 3. 2011 | 20:12 | René

Chápu to správně, že pokud ted dostávám od zaměstnavatele stravenky v hodnotě 1800,- (doplácím cca 250,-),mám teď 1550,- ve stravenkách navíc...A po Kalouskově tedy dostanu (pokud zaměstnavatel nebude ochoten doplácet všechno)...více

21. 3. 2011 | 16:18 | jarka

Ovšem u nás na moravě už bokem nic není... více

21. 3. 2011 | 16:16 | jarka

Víte Fany, ono o výši mzdy nerozhoduje co umíte, ale hlavně to,kde žijete,pokud je to místo s vysokou nezaměstnaností, tak cena práce je velmi nízká.I já patřím k lidem, kteří pracují za minimální mzdu,jsem vyučená a v oboru...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK