Daně a životní pojištění

Daně a životní pojištění

Právní úpravu najdete v zákoně 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Problematiku vztahu daní a životního pojištění lze rozdělit do těchto tří skupin:

1) Podmínky snížení daňového základu o zaplacené pojistné

Snížit daňový základ si můžeme o:

  • běžné pojistné zaplacené ve zdaňovacím období (kalendářním roce)
  • jednorázové pojistné rozpočítané na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny

na soukromé životní pojištění (pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění), jsou-li splněny tyto podmínky:
  • daňový poplatník je totožný s pojistníkem i pojištěným
  • výplata plnění je sjednána minimálně po 60 měsících a nejdříve v roce dosažení věku 60 let pojištěným.

Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby jeho trvání nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a částky, o které si klient snížil daňový základ, se stávají příjmem ve zdaňovacím období, kdy k této události došlo. (§15 odst. 13) příslušného zákona.)

2) Placení pojistného zaměstnavatelem

Pojistné zaplacené zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance je osvobozeno od daně z příjmů do výše 12 000 Kč ročně, je-li smlouva sjednána zaměstnancem jako pojistníkem a je-li sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let.(viz §6 odst. 9), písm. v)) Zároveň je toto pojistné do výše 8 000 korun ročně pro zaměstnavatele nákladem vynaloženým na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, tj. daňově uznatelným nákladem. (§24 odst. 2), písm. zo))

3) Zdanění plnění a jiných příjmů ze životního pojištění

Plnění ze soukromého životního pojištění nebo jiného příjmu z pojištění osob, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy (například mimořádný výběr nebo odkup), snížené o zaplacené pojistné, se daní 15 % srážkou ihned při výplatě pojišťovnou. Výjimkou je příjem při předčasném zrušení soukromého životního pojištění ve formě odbytného, které se po snížení o zaplacené pojistné daní sazbou 25 % při výplatě pojišťovnou. (§36 odst.2 písm. c), d))

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.