Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daně a životní pojištění

Daně a životní pojištění

Právní úpravu najdete v zákoně 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Problematiku vztahu daní a životního pojištění lze rozdělit do těchto tří skupin:

1) Podmínky snížení daňového základu o zaplacené pojistné

Snížit daňový základ si můžeme o:

  • běžné pojistné zaplacené ve zdaňovacím období (kalendářním roce)
  • jednorázové pojistné rozpočítané na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny

na soukromé životní pojištění (pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění), jsou-li splněny tyto podmínky:
  • daňový poplatník je totožný s pojistníkem i pojištěným
  • výplata plnění je sjednána minimálně po 60 měsících a nejdříve v roce dosažení věku 60 let pojištěným.

Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby jeho trvání nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a částky, o které si klient snížil daňový základ, se stávají příjmem ve zdaňovacím období, kdy k této události došlo. (§15 odst. 13) příslušného zákona.)

2) Placení pojistného zaměstnavatelem

Pojistné zaplacené zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance je osvobozeno od daně z příjmů do výše 12 000 Kč ročně, je-li smlouva sjednána zaměstnancem jako pojistníkem a je-li sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let.(viz §6 odst. 9), písm. v)) Zároveň je toto pojistné do výše 8 000 korun ročně pro zaměstnavatele nákladem vynaloženým na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, tj. daňově uznatelným nákladem. (§24 odst. 2), písm. zo))

3) Zdanění plnění a jiných příjmů ze životního pojištění

Plnění ze soukromého životního pojištění nebo jiného příjmu z pojištění osob, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy (například mimořádný výběr nebo odkup), snížené o zaplacené pojistné, se daní 15 % srážkou ihned při výplatě pojišťovnou. Výjimkou je příjem při předčasném zrušení soukromého životního pojištění ve formě odbytného, které se po snížení o zaplacené pojistné daní sazbou 25 % při výplatě pojišťovnou. (§36 odst.2 písm. c), d))

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-20
Ano
Ne

Diskuze

30. 6. 2004 | 16:03 | Honza

Článek vůbec nezmiňuje Krausovu aktualizaci zákona, kdy je produkt daňově odečitatelný jen tehdy, pokud je také jeho pojistná částka vyšší než určitá mez. Kupříkladu u muže kolem 40 let to je minimálně 70tisíc. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK