Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ministerstvo financí má problémy s paragrafy

Ministerstvo financí má problémy s paragrafy
Novela zákona o správě daní a poplatků umožňuje učinit elektronické daňové podání. V případě přiznání k dani z příjmu, je to ale v praxi nemožné. Větší problém však má ministerstvo s nesplněním mezinárodních standardů a s porušováním úplně jiného zákona.

V současné době je možné prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem podat daňové přiznání k silniční dani a k daním z nemovitosti a z přidané hodnoty. S podobnou aplikací pro příjmové daně se v ideálním případě počítá až pro příští rok. "Ministerstvo má problém technický a časový," naznačil pracovník ministerstva financí. "Zatím nevíme, jak z technického hlediska naložit s přílohami daňového přiznání," uvedl. "Ministr informatiky navíc urgoval hlavně elektronické podávání DPH, takže to bylo prioritou," dodal zdroj.

Email ani disketa nepomohou

Ačkoli má správce daně podle zákona povinnost zveřejnit elektronickou adresu své podatelny, není možné uskutečnit elektronické podání ani e-mailem. "Elektronická pošta nemá dostatečné zabezpečení a navíc není možné potvrdit doručení," uvedl kompetentní pracovník ministerstva. K informačním povinnostem dále patří zveřejnit formu technického nosiče pro doručování podání v elektronické podobě. Sobotkův resort jako technický nosič uvádí Internet a disketu. Na internetových stránkách ministerstva financí ale není ke stažení odpovídající e-tiskopis. "Na disketě není možné přiznání daně z příjmu podat. Na našem webu proto tento formulář nenaleznete," dodal úředník.

Nemáte-li Microsoft Explorer, stránky ministerstva jsou pro vás bezcenné

Webové stránky ministerstva jsou optimalizovány pouze pro konkrétní produkt konkrétní soukromé firmy. Navštívíte-li stránky z jiného prohlížeče, nebudou fungovat nebo alespoň ne plně. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím jsou subjekty povinnými svobodně poskytovat informace především státní orgány, orgány územní samosprávy a veřejné instituce hospodařící s veřejnými prostředky. Tyto organizace jsou pak povinné zveřejňovat informace též způsobem umožňujícím dálkový přístup, což podle zákona znamená přístup neomezeného okruhu žadatelů pomocí telekomunikačního zařízení (například prostřednictvím sítě Internet).

Musí-li ale uživatel použít operační systém Microsoft Windows, prohlížeč MS Internet Explorer verze 5.01 a vyšší s nainstalovaným prostředím Java (což jsou ministerstvem financí stanovené podmínky), určitě se nejedná o přístup pro neomezený okruh návštěvníků Internetu. Ministerstvo tak porušuje mezinárodně uznávané standardy pro tvorbu www dokumentů vydávané konsorciem W3C. Tento problém se netýká pouze ministerstva financí, ale většiny státních institucí. To nicméně Sobotkův resort nijak neomlouvá.

Ministerstvo financí se hájí tím, že elektronické zpracování písemností pro daňovou správu je stále ve vývoji. "Vycházeli jsme z toho, že operační systém Windows, v němž lze MS Explorer bezplatně užívat, je nejrozšířenějším systémem v ČR," uvedl webmastr aplikace pro elektronická daňová přiznání. "Ke konci druhého čtvrtletí 2003 je plánováno zavedení možnosti zpracování a podepsání přiznáních i v aplikaci jiných výrobců a jejich přímé odeslání na server daňové správy," vyjádřil se k tématu ministr Mlynář.

Do třetice všeho špatného

Ministerstvo financí se ale potýká s ještě dalšími závažnými problémy. Jak je uvedeno na stránce ministerstva, hlavní dodavatel programového vybavení pro daňová přiznání použil jako jednu z komponent systému knihovnu, která je šířena za podmínek licence GNU GPL (General Public License). "Tyto podmínky vyžadují, aby při použití knihovny pod GPL licencí, byla pod touto licencí šířena celá aplikace. Právě z důvodu, že program knihovnu obsahuje," uvedl správce sítě Štěpán Liška. Tuto podmínku ale ministerstvo nesplnilo. Nesplnilo ani další podmínku, která požaduje, aby k aplikaci byl ke stažení zdrojový kód programu. Důvod je hlavně bezpečnostní. "Zná-li uživatel zdrojové texty, může si před použitím programu zkontrolovat jeho obsah. Banky si mohou chtít například ověřit, že aplikace někde něco nekopíruje a neposílá informace na finanční úřad," dodal Liška.

S licenčními podmínkami souvisí ještě jeden problém. "Ministerstvo knihovnu upravilo, ale nedostálo podmínce, která vyžaduje, aby každá úprava byla zřetelně vyznačena v hlavičce souboru. Spolu s datem úpravy a podpisem toho, kdo změnu učinil," zhodnotil situaci Štěpán Liška. 

Ministerstvo si chybu nepřipouští

"Aplikace využívá knihovnu výhradně pro práci se soubory Adobe Acrobat PDF, tedy v případě, kdy data z aplikace má uživatel zájem vytisknout. Pokud byly v této knihovně provedeny autory programu změny, jsou to změny v souladu s podmínkami GNU licence. Ta část, na kterou se zmíněné podmínky vztahují, je zveřejněna. Vlastní program při zpracování přiznání s uvedenou knihovnou vůbec nepracuje, a tedy není nutno zdrojový kód v celém rozsahu zveřejňovat," vyjádřil se k problému webmastr aplikace pro elektronická daňová přiznání.

Situace je každopádně znepokojující. Řešení jsou možná tři. Ministerstvo dá vše v nejbližší době do pořádku, aplikaci stáhne a nebo před nastalou situací zavře oči. Poslední situace bude ale obtížnější, neboť ministru informatiky, který do toho má také jistě co říct, byla odeslána výzva týkající se porušení zákona o svobodném přístupu k informacím a podmínek GNU GPL. Tento otevřený dopis je vystaven na internetu a k dopisu existuje také dodatek upouštějící od tlaku na využívání OpenSource software ve státní správě. Přečíst si můžete i odpověď ministra Mlynáře. Poté, co autor otevřeného dopisu obdržel od ministra Mlynáře odpověď, ukončil veřejné podepisování svého dopisu, který do 25. března podepsalo 867 osob.

Může si nikdo menší než ministerstvo financí takovéto "prohřešky" dovolit? Podepsali byste dopis pro ministra Mlynáře? Může si ministerstvo dovolit podporovat jeden konkrétní produkt jedné konkrétní firmy? Je správné používat ke komunikaci s občany mailový program, který automaticky otevírá přílohy, skrývá jejich přípony a nabízí psaní mailů v MS Wordu? Napište, co si o stávající situaci myslíte!

Vše o různých typech daní, včetně možnosti nechat si zpracovat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob online, naleznete v naší stejnojmenné sekci!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

1. 4. 2003 | 19:04 | Pavel

"Problém je technický a časový..." To je tedy paráda, ministerstvo porušuje zákony, a nikomu to evidentně nevadí. Chtěl bych vidět, co by MF dělalo, kdybych jim řekl že daňové přiznání od mě dostanou později prostě proto...více

28. 3. 2003 | 12:02 | Stepan Liska, stepan@comlinks.cz

To o cem mluvis, t.j. pouziti knihovny pod GPL, ktera je ovsem prilinkovana do programu, skutecne licenci GPL porusuje. Aby mohli autori neco takoveho udelat, musela by byt knihovna zverejnena pod licenci LGPL.
Nicmene...
více

28. 3. 2003 | 11:44 | PlischkeS

Konkrétně se jedná o knihovnu "PJ", která je šířena za podmínek licence GNU GPL. Co se týče šíření celého SW pod GPL, odkáži vás na sekci "často kladených otázek" ( http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#IfLibraryIsGPL)....více

28. 3. 2003 | 10:53 | TGP

A proč vlastně chtějí všichni podávat daňová přiznání elektronicky? Přiznávám, že mám raději papírovou verzi, kterou si mohu zkontrolovat a nechat si kopii. Jako komfort mi stačí, že to mohu poslat poštou, je pravda, že chodit...více

28. 3. 2003 | 1:51

Bohuzel, ani z clanku, ani ze stranek MF CR ani z otevreneho dopisu ministrovi jsem nepochopil, v cem spociva v tomto pripade poruseni licence GPL. Nevim ani, ktera komponenta systemu toto poruseni zpusobila. To co je popisovano...více

Oblíbená témata

Internet, ministerstvo, Web

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK