Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zítra už může být pozdě

Zítra už může být pozdě
Stát hospodaří se ztrátou, chystá se zvyšovat daně a škrtat ve výdajích. Jednou z prvních obětí restrikcí budou také finanční produkty se státní podporou. Dvanáct miliard korun, které stát letos vyplatí jako příspěvek na stavebním spoření, je na očích a láká ke snížení, stejně jako podpora penzijního připojištění nebo hypotečních úvěrů.

Stavební spoření stojí stát nejvíce, není divu, vždyť se jedná opravdu o bezkonkurenčně výhodný finanční produkt. Veškeré výnosy včetně úroků i státní podpory ve výši až 4500 korun ročně, jsou osvobozeny od daní. Navíc jsou úvěry od stavební spořitelny až do tří set tisíc korun odpočitatelnou položkou z daňového základu. Stejně jako u stavebního spoření lze snížit daňový základ o úroky také u hypotečních úvěrů. Plánované úpravy povedou především k tomu, že státní podpora bude vázána na využití naspořené částky pro bytové účely. Těžko půjde vybrat po pěti letech své "stavebko" včetně státní podpory a roztočit je třeba na dovolené.

Přímé státní podpory (až 1800 korun ročně) a snížení daňového základu až o 12 tisíc korun ročně, docílíte také založením penzijního připojištění. Při nadprůměrné mzdě tak lze při spoření patnácti set korun měsíčně, ročně zaplatit na daních bezmála o čtyři tisíce korun méně. Tato část systému zůstane zřejmě beze změn, proměnu k horšímu ale pocítí ti, kdo si budou chtít po odchodu do důchodu užít naspořených peněz. Zatímco nyní můžete peníze po dovršení šedesátky vybrat najednou nebo si nechat vyplácet doživotní rentu, v návrhu novely je omezení státní podpory jen na ty klienty, kteří si nechají vyplácet doživotní rentu.

Snížit daňový základ až o 12 tisíc korun ročně zatím můžete také uzavřením životní pojistky. Její hlavní podmínkou je, aby šlo o pojistku kapitálovou nebo investiční, tedy typu u které dochází ke vzniku úspor, které jsou vypláceny až po uplynutí pojistné doby. Kvůli dírám v zákoně v současnosti pojišťovny nabízejí jako pojistku s daňovou úlevou různé formy spořících programů, jejichž pojistná složka je velmi nízká nebo dokonce nulová a vybrat je, oficiálně formou půjčky, je možné okamžitě. Je jen otázkou času, kdy státu dojde trpělivost a "termínované vklady" s úlevou na daních zatrhne.

A nakonec hypotéky. Ministr pro místní rozvoj již ohlásil záměr srovnat dotaci úroků hypoték pro pořízení nových (1 %) a starých (3 %) bytů. Že se nebude jednat o zvýšení dotace pro pořízení nových bytů je jasné.

Z makroekonomického pohledu nelze než s návrhy, které se rodí na pražských ministerstvech, souhlasit. Z pohledu vlastní peněženky ale vypadá situace jinak. Pokud produkty se státní podporou ještě nemáte, pořiďte si je ještě letos. Změny k horšímu se dotknou jen nově uzavíraných smluv!

Kdy zakročí stát proti prvním finančním produktům? Nebo myslíte, že naštvat lidi tímto způsobem, se bude ministerstvo financí bát? Už máte celou paletu dotovaných produktů nakoupenou? Nebo myslíte, že některé je lepší nemít? Podělte se o své názory!


UZAVŘETE SMLOUVU ONLINE NA PENÍZE.CZ A VYUŽIJTE DAŇOVÉ VÝHODY
STAVEBNÍ SPOŘENÍ PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ
ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2002 11:03, holes

Vážený pane Rypáčku, Vaše názory, které se na tomto serveru vyskytují už delší dobu, jsou čím dál, tím zajímavější. Nejdříve jste začal útočit na Českorakouskou spořitelnu a musím uznat, že v mnohém jste měl pravdu. Moje zkušenosti s touto institucí byly asi podobné. Posléze jste se začal pouštět do všeho, co bylo byť trochu v nepořádku, ale nyní útočíte na nejlepší finanční produkt na českém trhu. Existuje vůbec něco, do čeho se nebudete trefovat?

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 09. 12. 2002 20:03)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 12. 2002 7:48, holes

Jestliže socání zruší státní podporu na spoření (tzn. na moji dovolenou), pak stavební spořitelny nebudou mít prostředky na poskytování úvěru, tzn. že nedostanu ani možnost odečíst si z daní úroky z úvěru, protože nebude z čeho ho poskytnout.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ori 05. 12. 2002 11:45)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

16. 4. 2003 | 11:19

A co kdyby se nějaký ministr, až bude osekávat státní podpory, podíval také na dotace hypoték? Proč je měsíční poplatek normální nedotované hypotéky např. 200,- Kč a hypotéky se státní dotací 350,- Kč? Mám dojem, že státní...více

11. 12. 2002 | 11:03 | holes

Vážený pane Rypáčku, Vaše názory, které se na tomto serveru vyskytují už delší dobu, jsou čím dál, tím zajímavější. Nejdříve jste začal útočit na Českorakouskou spořitelnu a musím uznat, že v mnohém jste měl pravdu. Moje...více

9. 12. 2002 | 20:03 | CSrypatschek

...co mě je tady v kališti, jako spekulantovi, po nějaké stavební spořitelně a po těch doslova nenažrancích, co se tam tak pěkně usadili a parazitují ? A myslí si snad, že to tam mají navždy a píšou proto tady do diskuze...více

9. 12. 2002 | 19:58 | CSrypatschek

...to prostředí se zde lepší nestane a to hodně dlouho, zda-li vůbec kdy. Tento bémiš prostor k tomu není ostatně ani určen a platí to pro tu již poměrně zblble nebezpečnou bémiš populaci. Proto je třeba, kdo si to ještě...více

9. 12. 2002 | 14:46 | holes

Vyprošuji si, aby jste mě nazýval tunelářem, vzhledem k tomu, že jsem zaměstnán v jedné velké firmě (25.000 zaměstnanců) a pobírám celkem nadprůměrný plat, pak také platím daně jako utržený z řetězu. A zrovna já nejsem typ,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK