Navěky spolu…

Navěky spolu…
… budeme platit daně! I tak by se dalo charakterizovat společné zdanění manželů, které se ocitlo trochu na vedlejší koleji, ačkoli je v programovém prohlášení vlády. Co toto opatření přinese a kdo díky němu ušetří na daních?
V současnosti tolik diskutované zvýšení progrese u daně z příjmu posunulo do pozadí jinou připravovanou reformu – společné zdanění manželů. Přitom nebýt katastrofálních záplav to měl být společně s harmonizací sazeb spotřebních daní jeden z nejvýznamnějších zásahů nové vlády do daňové soustavy. Poněkud paradoxně by právě společné zdanění příjmů mohlo v některých případech zmírnit účinky plánovaného růstu progresivity daně z příjmu.

Jedna kasa, jedna daň

Společné zdanění manželů znamená, že příjmy obou manželů se sečtou do jednoho společného daňového základu, ze kterého se pak počítá daň. Tedy vydělá-li například muž 200 000 korun a žena 150 000 korun ročně, společný základ bude 350 000 korun. Z něho se pak po snížení o odčitatelné položky (opět společné pro celý pár) vypočte daň. V některých státech se využívá jiná verze. Společný základ se rozdělí rovným dílem mezi oba manžele a daň se stanoví pro každého zvlášť. Jaká verze bude zavedena od roku 2004 v ČR, zda vůbec nějaká bude, se zatím neví.

V každém případě toto opatření nejvíce ulehčí párům, kde oba partneři mají výrazně odlišné příjmy nebo vydělává jen jeden z nich. Vzhledem ke konstrukci daně tato změna mnoho nepomůže lidem s nízkými příjmy (pokud oba pracují), protože ty spadají do nejnižšího daňového pásma. Z toho vyplývá, že největší daňové úspory by dosáhla dvojice, ve které jeden z partnerů vydělá velmi mnoho a druhý nic. Například vrcholový manažer a jeho žena v domácnosti.

Jde o desetitisíce

Kolik tedy výše popsaný pár může reformou daně ušetřit? Zatím není jasné, jak budou vypadat konkrétní podmínky. Vedle toho, zda se vybere varianta s přesunem části příjmů od více vydělávajícího člena rodiny do daňového základu hůře placeného nebo varianta jednoho základu pro oba, závisí hlavně na výši odčitatelných položek a stanovení jednotlivých pásem progrese – tedy částek, od kterých příjem podléhá vyšší sazbě. V první variantě může obojí zůstat při starém. U jednoho základu musí být změněny. Zkušenosti z ostatních zemí a s dosavadním chováním státní správy nasvědčují, že tyto parametry nebudou ani jednoduše zdvojnásobeny, protože pak by na změně prodělal pouze stát. Všem ostatním by daň z příjmu zůstala v nejhorším případě stejná.

V USA, kde je společné zdanění manželů zavedeno od roku 1948, jsou odčitatelné položky pro pár ve výši asi devadesát procent dvojnásobku toho, co uplatňuje jednotlivec. Ani částky, při nichž dochází k přechodu na vyšší sazbu, nejsou pro pár dvojnásobné než u jednotlivců. Pokud bychom kopírovali americký model, mohla by nezdanitelná částka na manželský pár činit šedesát osm tisíc korun a tabulka pro výpočet daně by vypadala takto (viz tabulka).

 Sazba daně pro manželský pár

 Příjem (Kč)  Sazba daně
 do 196 000  15 %
 196 000 - 393 000  29 400 Kč + 20 % z částky nad 196 000 Kč
 393 000 - 596 000  68 800 Kč + 25 % z částky nad 393 000 Kč
 596 000 a více  119 550 Kč + 32 % z částky nad 596 000 Kč

Kolik by v takovém případě ušetřila rodina Blechova? Pan Blecha pracuje jako ředitel stavební firmy s ročním příjmem 1 200 000 korun, paní Blechová je v domácnosti bez příjmu. Malé Blešky nemají. Zavedením společného zdanění by Blechovi ušetřili více než čtyřicet tisíc korun (viz tabulka). Je to způsobeno jednak zvýšením nezdanitelné částky, která v prvním případě zcela propadla u manželky, a jednak posunem části příjmu rodiny do nižších pásem.

 Srovnání variant

 Položka  Současné zdanění  Společné zdanění
   Blecha  Blechová  Blechovi
 Roční příjem (Kč)

 1 200 000

 0

 1 200 000

 Nezdanitelná částka (Kč)

 38 040

 38 040

 68 000

 Daňový základ (Kč)

 1 162 000

 0

 1 132 000

 Daň celkem (Kč)

 332 276

 291 070

 Rozdíl

 41 206 Kč

                              Pozn.: Vychází ze zákona o dani z příjmu a výše popsaného modelu

Je jasné, že pokud by bylo zavedeno další (nejvyšší) daňové pásmo, tento rozdíl by se ještě zvětšil. Po zavedení sazby 37 procent pro příjmy nad 1 100 000 korun by úspora společného zdanění dosáhla ještě o 1 426 korun více. Zatímco v současné úpravě by část příjmu podlehla nejvyšší sazbě, v případě společného zdanění by mezní sazba ležela vysoko nad.

Zdanění jednotlivců vede

Rozšíření společného zdanění manželů není mezi státy OECD příliš velké. Šestnáct zemí zdaňuje výhradně příjmy jednotlivců. V některých státech, například v Rakousku, Belgii nebo Španělsku, je možné převést část výdělku vydělávajícího do daňového základu partnera s nižším příjmem. Německé zákonodárství umožňuje takzvaný úplný daňový splitting. To znamená, že příjmy obou partnerů se sečtou a vydělí dvěma tak, aby oba platili stejnou daň. V Irsku, Norsku a USA jsou oba partneři zdaněni společně jednou daní. Tento systém vyžaduje zvláštní sazby a nezdanitelné částky pro manželské páry a vedle úspor je možné i znevýhodnění některých manželských párů. Ve čtyřech státech, Francii, Portugalsku, Lucembursku a Švýcarsku, existuje společné zdanění rodiny. To znamená, že se vedle příjmů rodičů přičítají do společného daňového základu i příjmy nedospělých dětí.

Jaký je váš názor na společné zdanění manželů? Uvítali byste ho? Myslíte si, že k jeho zavedení skutečně dojde nebo půjde jen o další nesplněný slib vlády? Podělte se s námi o vaše názory.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 9. 2002 11:49, HermanJ

Máte pravdu, chybu jsem přepsal. Děkuji za upozornění.

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 9. 2002 23:22, Honza

Jsem v naprosto stejné situaci a také v to doufám

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

VZP zaskočil zájem o zdravotní bonusy. Na proplacení si počkáte

16. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP zaskočil zájem o zdravotní bonusy. Na proplacení si počkáte

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hlásí rekord v zájmu o zdravotní příspěvky. Za první čtvrtletí eviduje na 465 tisíc podaných žádostí, což je oproti stejnému období loni nárůst... celý článek

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde... celý článek

Partners Financial Services