Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Haló haló, tady finanční úřad

Haló haló, tady finanční úřad
Výběrčím daní se skoro jistě dovoláte. Jak ale prokázal náš telefonní průzkum, s úrovní telefonátu je to už horší. Někteří pracovníci úřadu jsou totiž na volající nepříjemní a nezdvořilí a odpovědi na základní otázky často sdělují se slovy, že poplatník by to přece měl vědět.

Tak jako telefonista ve firmě reprezentuje svého zaměstnavatele, tak i úředník zvedající telefon na "berňáku" zastupuje stát. A to, jak se chová k volajícím, dosti vypovídá o tom, jak se stát chová ke svým občanům. V testu společnosti Positive úřady uspěly pouze z technického pohledu, většina hovorů skončí spojením s kompetentní osobou. U "nejhoršího" finančního úřadu na Praze 5 se jen dva hovory z patnácti ztratily ve vzduchoprázdnu, což je stále docela ucházející výsledek. Rozhodně však není v pořádku úroveň telefonátů. Zatímco pražské finanční úřady dosáhly hodnocení kvality mezi 22 % a 41 %, nejlepší soukromé firmy dosahují sedmdesáti procent a i ty nejhorší padesáti procent.

Pořadí
Finanční úřad
Funkční
dosažitelnost*
Funkční
responční čas**
<15 sec
1. FÚ Praha 3 100% 8 93%
2. FÚ Praha 1 100% 14 73%
3. FÚ Praha 2 93% 10 80%
4. FÚ Praha 4 93% 16 67%
5. FÚ Praha 5 87% 17 67%
* funkční dosažitelnost - část telefonátů, které skončily spojením s osobou schopnou vyřešit problém volajícího
** funkční responční čas - průměrná doba čekání na spojení s kompetentní osobou

Hlavně aby dali pokoj

Nejčastějším problémem berních úředníků je nepříjemná mluva, volající jako by měl pocit, že obtěžuje. Například na Praze 4 se úřednice rozčílila při dotazu, zda-li bude 2. dubna prodloužená pracovní doba. Jiná pracovnice tohoto úřadu dokonce odpověděla záporně na dotaz, zda-li je možné prodloužit termín pro odevzdání daňového přiznání. Spolu s pracovištěm pro Prahu 2 se tento finanční úřad umístil na čtvrtém až pátém místě s nejhorší průměrnou kvalitou ve výši 22 %. Pracovnice finančního úřadu Prahy 2 dokonce jednomu volajícímu téměř vynadala za dotaz na pracovní dobu. Takovou věc by asi podle ní měl daňové poplatník znát. O poznání lépe dopadla Praha 3, která skončila na vedoucím místě tabulky z pohledu kvality. Jejich 41% je sice v porovnání s výsledky běžně dosahovanými v soukromém sektoru stále málo, přesto je v zápisech z hovorů poznat, že se pracovníci tohoto úřadu snaží. Jsou zdvořilí, milí a ochotní. Bohužel to však neplatí o všech, i zde je možné najít reakce nepříjemným a neochotným hlasem. Podobně jsou na tom i na Praze 5. I zde se najdou jak milí a ochotní telefonisté, tak i takoví, kteří jsou nepříjemní, až nepřátelští.

Pořadí Finanční úřad Průměrná kvalita
1. FÚ Praha 3 41%
2. FÚ Praha 5 37%
3. FÚ Praha 1 27%
4. - 5. FÚ Praha 2 22%
4. - 5. FÚ Praha 4 22%

Výsledky testu dost dobře korespondují s obrazem, který má státní úředník v očích běžného občana. Volající na finanční úřad totiž ve většině případů získává pocit obtížného hmyzu, který má pouze odvést svoji povinnost (daně) a jinak pokud možno vůbec neotravovat. Smůlou nás všech je, že narozdíl od soukromé firmy, která by na podobném přístupu musela špatně skončit, stát z něčeho takového asi moc důsledků vyvozovat nemusí. A bohužel pro nás pak ani neocení ty úředníky, kteří jsou k občanům slušní a uvědomují si, že oni tady jsou pro nás a ne naopak.

Údaje v článku vycházejí z testu uskutečněného společností Positive ve dnech od 18. března do 29. března tohoto roku. Na každý úřad bylo vedeno celkem patnáct hovorů, volaná čísla byla vybrána ze Zlatých stránek.

Voláte někdy na finanční úřad? Byli na vás hodní? Myslíte si, že státní instituce by měly svým pracovníkům platit školení, jak se správně chovat k volajícím (a jiným návštěvníkům úřadů)? Podělte se o své názory a zkušenosti.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 5. 2002 3:28, Ondra

Školení slušného chování? Nechápu. Při neslušném jednání ze strany úředníka s ním okamžitě "vyrazit dveře". To byste koukali, jak by se změnili. Bez školení a zadarmo:-)

Reagovat

 

+52
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 5. 2002 12:19, Martina

Zadala jsem telefonicky financni urad Prahy 1 o sdeleni jejich cisla bankovniho uctu. Neuveritelne 2x mi bylo sdeleno nepresne, takze jsem nakonec musela platit penale z 2 mesicniho prodleni !!! Pripadam si dodnes jako blbec, z nehoz si urednice udelala dobry den.

Reagovat

 

-15
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

9. 10. 2014 | 11:39 | Nikki

V Opavě je úřední den pondělí a středa. Stalo se mi, že se mi nepodařilo v tyto dny dostat na finanční úřad a chtěla jsem pouze informaci k dani z nemovitosti. Vrátný mi nepříjemně připomněl, že dnes, tj. ve čtvrtek není...více

10. 3. 2014 | 17:13 | lukas

Jo zkuste zajit do Jicina to je super jak se k Vam nektere urednice chovaji oni jsou nekdo a zbytek je povl více

16. 7. 2002 | 11:36

Spadáme pod finanční úřad pro Prahu 3 a musím říci, že jsme vždy vše vyřešeli bez jediných problémů, v případě chyby zavolají, chyba se opraví... Komunikace s pracovnicí finančního úřadu je mnohem lepší, než s některými...více

13. 5. 2002 | 17:27 | Dindik

Mám pocit ( a zkušenosti ostatních to potvrzují), že na FÚ začínají chápat, že čím lépe budou vycházet s klienty a budou vstřícní, tím budou mít méně problémů. Zkuste ale ochodní rejstřík - zkušenosti z Prahy: Potřebujete...více

13. 5. 2002 | 12:39 | Hana Horynová

Školení je určitě vhodné. Když zajdete na zákaznické centrum Telecomu v Kodaňské, uvidíte, že školení dělá divy. Jistá paní Billá se vyjadřuje tak, že dokonalostí připomíná robota. Určitě je to lepší než neochota. A podle...více

Oblíbená témata

Daně, finanční úřad, poplatník

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK