Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stát měl v IPB zasáhnout dříve

Stát měl v IPB zasáhnout dříve
Otálení a přehlížení problémů jedné z největších českých bank dovedlo vládu až do situace, kdy neměla na výběr. K tomuto závěru dospěli studenti, kteří sepsali rozsáhlou studii o vzestupu a pádu IPB.

Volbu tématu vysvětlují autoři jednoduše: "IPB je v současnosti intelektuálně nejzajímavější kauzou pro ekonomy." První pokus o vytvoření takové studie již byl na Fakultě sociálních věd krátce po pádu banky. Autoři tehdy však narazili na problém nedostatku informací a k tématu se vrátili až s roční zpožděním. Tentokrát jim bylo jasné, že bez informační podpory ČSOB jako nového vlastníka banky neobejdou. Podpora nakonec nebyla jen informační, banka poskytla i zázemí a peníze. Určitě vás tedy napadne, že jejich úkol byl prostě napsat oslavnou ódu na ČSOB. Sami studenti se hájí tím, že jejich studie končí v okamžiku prodeje banky ČSOB a zaměřuje se spíše do historie a snaží se popsat procesy během kterých se z malé banky bez poboček a zaměstnanců stalo průmyslové impérium a všechny jevy, které s tím souvisely.

Vyslýchali i ministry

V době krachu banky byla česká média zavalena články a komentáři týkajícími se událostí okolo IPB. Vzhledem k množství materiálu, který bylo třeba při vytváření studie zpracovat, považují její autoři samotný fakt, že se jim podařilo vytvořit systém a "nějak se v tom všem vyznat" za významnější, než to, že ji vůbec napsali. "Byla to příležitost se něco naučit." Samotný proces vzniku nejlépe vystihují slova jednoho z autorů: "Odvedli jsme odpornou část práce s takovým výzkumem související - srovnali jsme tuny informací, aby se s tím dalo dále pracovat." Jako hlavní informační zdroje posloužili zdroje z denního tisku, ale i rozhovory s jednotlivými aktéry událostí kolem IPB. Autoři se tak setkali s bývalým ředitelem banky Miroslavem Tučkem, místopředsedou představenstva Liborem Procházkou, bývalými ministry financí Ivanem Pilipem a Pavlem Mertlíkem, zaměstnanci bankovního dohledu ČNB a mnoha dalšími.

IPB se přežila

Pasáž, která asi zaujme většinu z nás, se týká zvoleného řešení problému IPB. Podle autorů měl v bance stát a orgány bankovního dozoru zasáhnout už několik let před červnem 2000. Pštrosí politika státu a dohledových orgánů tak nakonec podstatnou měrou přispěla ke stavu, kdy nezbývalo nic jiného, než nastalý problém banky řešit prodejem IPB tomu, kdo byl připraven okamžitě převzít řízení banky.

Nelze popřít, že se autorům podařilo odvést pořádný kus práce. Díky účelu svého vzniku má studie v sobě výrazný akademický nádech, což ji činí vhodnou pro další studijní účely. Je ale otázkou, jestli může být zajímavá i pro "člověka z ulice", který si chce ujasnit, proč se má "ta IPB" platit z jeho daní. Otázkou, která určitě napadne řadu čtenářů studie bude - jak moc autory ovlivnila podpora ze strany ČSOB. Bohužel pro ně, budou v tomto směru asi často nazírání skrze již předem učiněné názory každého jednotlivého čtenáře a spojení tak může nezávislosti studie výrazně uškodit.

Přečtěte si střípky z nejdelší verze:

"...není pochyb o tom, že za ohromnou dynamikou banky stála mnohá dobrá manažerská rozhodnutí. Mezi ně spadá už samo rozhodnutí orientovat se na vytvoření univerzální banky a na drobného klienta. Ostatní velké banky na českém trhu ze setrvačnosti trvaly na koncentraci na ten segment bankovních služeb, který obhospodařovaly během let komunismu. IPB, vzhledem k tomu, že žádnou komunistickou minulost neměla, touto setrvačností netrpěla a netrpěli jí, jak už bylo zmíněno výše, ani její zaměstnanci. Do stejné kategorie dobrých manažerských rozhodnutí patří i akviziční politika IPB v oblasti retailu, která byla dlouhodobě velmi úspěšná a jejímž prostřednictvím se dokázala IPB postupně proměňovat z banky ve finanční skupinu. Zároveň měla IPB dostatek správné intuice v tom, že dokázala tuto akviziční politiku skloubit s postupným pronikáním do všech segmentů bankovních služeb. Velkým otazníkem zůstává, nakolik byla tato akviziční strategie promyšleným dlouhodobým plánem a nakolik šlo spíše o schopnost IPB pružně reagovat na příležitosti – soudě ale podle toho, jak těžké je plánovat v situaci, kdy celá ekonomika prochází rozsáhlou celospolečenskou změnou, zdá se logičtější přisoudit větší význam pružnosti..."

"...IPB a ŽB představují dva extrémní případy ve škále chování bank v české transformaci. Na začátku v letech 1990-91 byly obě banky v jistých ohledech v podobné situaci. Tehdy ještě Investiční banka měla sice oproti ŽB několikanásobně větší bilanční sumu, ale co do počtu klientů, počtu poboček či zaměstnanců byla srovnatelná s Živnobankou. IPB se ale na rozdíl od Živnobanky rozhodla pro razantní nástup do českého bankovnictví se snahou dohnat a předehnat KB, ČS a ČSOB a vybudovat impérium podobné impériu Živnobanky z dob první republiky. Naopak Živnobanka svým chováním podobným chování pobočkám zahraničních bank zůstala jakoby mimo českou ekonomiku..."

"...sloučení IPB a ČSOB v okamžité návaznosti na nucenou správu a na obsazení centrály IPB jednotkou URNA vyvolalo na straně mnoha někdejších zaměstnanců IPB určitý resentiment vůči novému vlastníkovi. Psychologicky je taková reakce pochopitelná: uvnitř IPB existovala určitá hrdost na rychlý vzestup banky během devadesátých let a z ní vyplývala i silná zaměstnanecká loajalita. O to silnější pak byl odpor těchto zaměstnanců k podvědomému, ale přesto přítomnému cejchu "tunelářů", který byl ve skutečnosti k drtivé většině tvůrců retailu IPB dosti nespravedlivý. Ačkoli se ČSOB snažila prezentovat události z června 2000 jako sloučení rovnocenných partnerů – "a merger of equals" - (dokladem čehož může být například název vnitřního časopisu pro novou banku "Cestou partnerství"), pro zaměstnance IPB tato "oficiální linie" nebyla důvěryhodná. Vinu na tom pravděpodobně nese i rozpor mezi oficiální, formální vnitřní komunikací na jedné straně a neformální komunikací, která po převzetí IPB ze strany ČSOB mezi pracovníky obou bank samozřejmě rovněž probíhala, na straně druhé. Z rozhovorů se zaměstnanci ČSOB, které autoři této studie během podzimu 2001 absolvovali, například vyplynulo, že uvnitř ČSOB se pro vedoucího pracovníka pověřeného řízením firemní komunikace v ČSOB ve dnech po prodeji IPB, Pavla Hejzlara, vžilo označení "zastupující říšský protektor", což muselo mezi zaměstnanci IPB jednak nutně vyvolat ty nejnepříjemnější asociace, jednak nevyhnutelně diskreditovat oficiálně proklamovanou verzi červnových událostí – totiž že šlo o sloučení rovnocenných partnerů. Vinou vnitřní komunikace a personální politiky ČSOB pak bylo, že se jí nepodařilo tento resentiment uklidnit..."

Celou studii a další informace o jejich autorech můžete najít na adrese www.historieIPB.cz.

Zajímá vás ještě kauza IPB? Přečtete si zmiňovanou studii? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 12. 2007 19:39, tqZltFLCvQNTVi

mThHrS

Reagovat

 

+58
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 4. 2002 11:51, Mihelko

Při zmínce o "zastupujícím říšském protektorovi" se mi vybavila věta o tom, že češi jsou smějící se bestie. Myslím, že i toto slangové označení svědčí o smyslu k (značně) černému humoru. :o) Jestli je celá zpráva prošpikovaná podobnými "drby" tak by to mohlo být celke čtivé. :o)

Reagovat

 

-20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

23. 2. 2008 | 21:37 | scriber

všechno se to tady zbláznilo více

20. 1. 2008 | 16:40 | oldarata

Hi all! Usage, dosage, side effects and interactions [url=http://erythrocin.us-phar ma.biz]erythrocin[/url] Warnings/recalls [url=http://epivir-hbv.us-phar ma.biz]epivir-hbv[/url] More information about [url=http://lasix.us-medical.u...více

20. 1. 2008 | 14:01 | Xomxdiyi

Payouts by and protective [url=http://academic-press.com /iron-deficiency-and-coumadin/ ]coumadingeneric name[/url] similar troubles [url=http://academic-press.com /triphasil-28-day/]triphasil28 tablet[/url] women. After...více

18. 1. 2008 | 11:32 | Nmzlpofp

Ps and and all [url=http://sbko.net/famvir-do se/]buyingfamvir[/url] surgical teams [url=http://sbko.net/vioxx-str oke-and-not-lawyer/]vioxxcase report[/url] through or [url=http://sbko.net/yasmin-ul tram/]testimonialsyasmin[/url]...více

17. 1. 2008 | 12:19 | Azmusbwu

Mediator program explosive spread [url=http://sbko.net/protopic- ointment-side-effects/]protopi ccancer risk[/url] lacking primary [url=http://sbko.net/nortripty line-in-children/]nortriptylin eand headache[/url] business...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK