Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 4. 11. 2022 | 1 komentář
Banky a energetické firmy čeká mimořádná daň. Schváleno

Zdroj: Shutterstock

Poslanci schválili daň z neočekávaných zisků – takzvanou windfall tax. Od roku 2023 ji mají platit velké banky a také firmy z oblasti výroby a obchodu s energiemi, petrolejářství a těžby fosilních paliv.

Návrh nakonec prošel v podobě, v jaké ho předložil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuspěla například snaha pirátů, aby se daň retroaktivně platila už ze zisků za rok 2022.

Dočasná mimořádná daň má platit od 1. ledna 2023 po dobu tří let (2023-2025) pro mimořádně ziskové společnosti z vyjmenovaných oborů.

Fungovat má jako 60% daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně v daném roce a průměrem základů daně za poslední čtyři roky (2018-2021) navýšeným o 20 %.

V bankovním sektoru windfall tax dopadne na firmy s čistým úrokovým příjmem nad šest miliard korun za předcházející rok. Podle výsledků za rok 2021 jde o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku, UniCredit Bank, Monetu a Raiffeisenbank.

Ministerstvo financí si od zavedení daně slibuje výnos do státního rozpočtu ve výši přibližně 85 miliard korun v roce 2023. Stát chce tyto příjmy využít hlavně na kompenzace občanům a firmám kvůli vysokým cenám energií.

„Kdyby nebylo Putinovy agrese na Ukrajině a souvisejících hlavně energetických dopadů, o žádné mimořádné dani bychom se dnes nebavili. Válka ale generuje nové výdaje za vysoké desítky, možná dokonce stovky miliard korun a ty nemůžou jít jen na vrub schodku státního rozpočtu. A vedle toho máme oblasti ekonomiky, které generují vysoké nadměrné zisky ne z důvodu inovací či poskytování kvalitnějších služeb zákazníkům, ale v důsledku externích faktorů. Třeba kvůli rychlému růstu úrokových sazeb nebo cen energií a energetických surovin,“ vysvětlil Stanjura. „Považuji proto za rozumné, aby stát na zaplacení těchto mimořádných válečných výdajů dočasně využil mimořádné zdroje, které budou přesměrovány na pomoc lidem a firmám s vysokými cenami energií,“ dodal.

Daň bude výlučným příjmem státního rozpočtu. Ministerstvo financí spolu s poslanci vládní koalice odmítli návrhy, aby se stát rozdělil o výnos se samosprávou, tedy s kraji a obcemi.

Podrobnosti k dani najdete v prezentaci ministerstva financí.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

24. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Přiznali jste daně z internetových videí? Finanční správa rozjela kontroly

Někteří lidé, kteří provozují živé vysílání (streamování) nebo zveřejňují videa prostřednictvím platforem jako Twitch, YouTube a podobně, řádně nepřiznali – a tedy ani neodvedli – daň... celý článek

Stanjura řekl, jak chce zdanit mimořádné zisky

6. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Stanjura řekl, jak chce zdanit mimořádné zisky

Ministerstvo financí představilo návrh zákona zavádějícího takzvanou windfall tax neboli daň z neočekávaných zisků vycházející z pravidel nastavených Evropskou unií. Dočasná mimořádná... celý článek

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Vládní návrh podpořili i senátoři. Změny budou platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru, březnu a dubnu. Týkají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.