Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně daňového přiznání

| rubrika: Jak na to | 19. 3. 2009 | 9 komentářů
Odpovědi na nejčastější otázky ohledně daňového přiznání
Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Do redakce nám docházejí nejrůznější dotazy jak si poradit s přiznáním daní. Přinášíme odpovědi na nejčastější problémy, se kterými si daňoví poplatníci nevědí rady.

Do poloviny roku 2008 jsem byla zaměstnaná, od listopadu jsem přišla o práci. Bývalého zaměstnavatele jsem nepožádala o roční zúčtování daní a budu si podávat daňové přiznání sama. Mohu si uplatnit plnou slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun nebo jen poměrnou část za deset měsíců, kdy jsem byla zaměstnaná?
Poplatník si uplatňuje vždy plnou výši slevy. Z vypočtené daně si tedy může odečíst slevu ve výši 24 840, ale pozor jen do výše daňové povinnosti. Jestliže z daňového základu vypočte například daň 15 tisíc korun, uplatní jen část slevy ve výši 15 tisíc korun a na dani neodvede ani korunu.

Mám reklamní agenturu jako OSVČ na živnostenský list, zároveň jsem v roce 2008 dosahoval příjmy publikováním článků a za autorskou knihu. Je možné uplatnit v daňovém přiznání u autorské činnosti paušální výdaje a u příjmů za reklamu a marketing skutečné výdaje, které vykazuji v účetnictví?
Způsob uplatnění výdajů musí být jednotný, kombinovat skutečné a paušální výdaje možné není. Pokud by poplatník použil paušální procentní výdaje, v případě agenturní činnosti si uplatní 50procentní paušál a u autorské činnosti 40procentní paušál.

Podnikám jako OSVČ, v roce 2007 jsem musel platit příliš vysoké zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V květnu 2008 mi proto zdravotní pojišťovna i správa sociálního zabezpečení vrátily přeplatek pojistného. Celkově tento přeplatek činil 14 tisíc korun. Je potřeba tento příjem zdanit v letošním daňovém přiznání?
Vrácený přeplatek pojistného za rok 2007, který poplatník dostal zpět v roce 2008 od zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení, je jeho zdanitelným příjmem. Příjem tedy zahrnete do příjmů z podnikání (Příloha č.1, řádek 101).

Oženil jsem se v květnu 2008, manželka je v domácnosti. Jakou slevu si mohu na manželku odečíst z daní?
Odečíst lze jen poměrnou část slevy na vyživovanou manželku, a to za kalendářní měsíce, které následují po uzavření sňatku. V popsaném případě tedy od 1. června 2008 do konce roku 2008. Roční sleva na vyživovanou manželku činí 24 840 korun, za sedm měsíců tak lze z daní na vyživovanou manželku odečíst celkem 14 490 korun (24 840 děleno 12 měsíci krát 7 měsíců = 14 490 korun).

Jakou slevu mohu uplatnit na dítě, které se nám narodilo 20. března 2008. Je nárok na slevu až od dalšího měsíce nebo již za měsíc, ve kterém se dítě narodí?
Při narození dítěte vznikne nárok na slevu již v kalendářním měsíci jeho narození. V popsaném případě můžete uplatnit slevu za březen až prosinec 2008. Roční sleva na vyživované dítě činí 10 680 korun, za devět měsíců zdaňovacího období 2008 poplatník uplatní na dítě slevu ve výši 8 010 korun (10 680 děleno 12 měsíci krát 10 měsíců = 8 900korun).

Jsem v důchodu. Loni v létě jsem si přivydělal prodejem meruněk a dalšího ovoce ze své zahrádky. Kdy je potřeba příjmy přiznat a podat daňové přiznání?
Důchodci podávají daňové přiznání, jestliže jejich zdanitelné příjmy (z podnikání, kapitálového majetku, pronájmu a ostatních příjmy) přesáhly 15 tisíc korun za rok. Ve popsaném případě jde o příležitostné ostatní příjmy. Zde není nutné podat daňové přiznání, jestliže si prodejem výpěstků z vlastní zahrádky přivydělá až 20 tisíc korun. Pokud takový poplatník dosáhl příjem vyšší, například 30 tisíc korun, daňové přiznání musí podat.

Jsem zaměstnaná a vloni jsem měla úraz. Pojišťovna mi za úraz vyplatila bolestné a také náhradu za ztrátu na výdělku, protože jsem byla čtvrt roku na neschopence. Je potřeba tyto příjmy zdanit?
Obecně platí, že bolestné je náhradou škody a toto plnění je od daně osvobozené. Náhrada za ztrátu výdělku se ale zdaňuje. Jestliže poplatník vedle příjmů ze závislé činnosti inkasoval od pojišťovny ze soukromé pojistky denní dávky, které přesáhly 6 tisíc korun, daňové přiznání musí podat. Peníze, které pojišťovna vyplatila ze soukromé pojistky jako kompenzaci ušlého výdělku při dlouhodobé nemoci, patří do ostatních zdanitelných příjmů.

Studuji na vysoké škole a loni o letních prázdninách jsem byl na brigádě v soukromé firmě. Podepsal jsem zde prohlášení k dani a zaměstnavatel, kde jsem pracoval, mi z výdělku srazil zálohy na daň z příjmu za červenec a srpen. Nevěděl jsem, že mám zaměstnavatele požádat do 15. února o zúčtování daní. Vyplatí se mi podat daňové přiznání sám?
I když takový poplatník není povinen daňové přiznání podávat, je to pro něj výhodné. Může si tak uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun a také slevu na studenta ve výši 4020 korun. Pro vyplnění daňového přiznání bude potřebovat Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, které mu dá loňský zaměstnavatel. Vypočtenou daň pravděpodobně zcela vynulují uplatněné slevy a finanční úřad zálohy na dani, které loni odvedl zaměstnavatel, vrátí jako přeplatek zpět. O přeplatek je třeba požádat na zadní straně tiskopisu daňového přiznání a tuto žádost podepsat. Jinak finanční úřad peníze nevrátí a o přeplatek se bude muset požádat dodatečně.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2009 22:19, Honza

Abych danou problematiku uvedl na spravno miru. Vraceny preplatek je prijem nezahrnovany do zakladu dane dle §23 odst. 4. pism. e). Neboli laicky: Behem roku jsou placene zalohy dan. neuznatelne, neboli zdanene, takze v pripade jejich vraceni jiz neni zadny duvod danit je znovu. Pokud zde jsou jine nazory, ktere rikaji, ze je treba preplatek zdanit, tykaji se preplatku z dob, kdy placene pojistne OSVC bylo jeste dan. uznatelne!

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xx2 19. 03. 2009 10:38)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

23. 1. 2016 | 13:42 | Lenka

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Minuly rok jsem byla pul roku v Anglii a ted jiz pracuji v CR, ale nevim co potrebuji k danovemu priznani, ze jsem v Anglii platila dan? Dekuji více

12. 3. 2014 | 15:11 | Roman

Když jsem pracoval od ledna do dubna,muzu si zažadat o slevu na děti za ty 4 mesice a manzelka začala pracovat od května ,muze si zažadat take o slevu na deti od května do konce roku?dekuji. více

14. 1. 2010 | 0:51 | Miroslav Veselý

Dobrý den, někde jsem četl, že si z daní (resp. jeho základu) mohu jako OSVČ odepsat částky plateb za životní nebo penzijní pojištění. Co je na tom pravdy? A dále - mohu zaplacené "povinné" částky záloh na sociální a zdravotní...více

10. 9. 2009 | 22:19 | Honza

Abych danou problematiku uvedl na spravno miru. Vraceny preplatek je prijem nezahrnovany do zakladu dane dle §23 odst. 4. pism. e). Neboli laicky: Behem roku jsou placene zalohy dan. neuznatelne, neboli zdanene, takze v pripade...více

25. 3. 2009 | 15:08 | ČitatelaJmenovatel

Přátelé, Vy, co jste naprosto zběhlí v DP pro OSVČ - konkrétně Umělce. Věřím Vám a posílám do éteru last minute DP dotaz:
Vždy jsem začínal vyplňovat hodnoty finančí od strany 2, část 2. - Ne tedy závislá činnost. Plus...
více

Oblíbená témata

daně 2009

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK