Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

S daňovým přiznáním lze jít na berňák i v sobotu

| rubrika: Jak na to | 10. 3. 2009 | 2 komentáře
S daňovým přiznáním lze jít na berňák i v sobotu
Češi tradičně podávají přiznání daní z příjmu až na poslední chvíli. Finanční úřady proto rozšiřují v březnu úřední hodiny. Vyplněný daňový formulář je potřeba odevzdat a daň zaplatit nejpozději do 31. března.

Češi tradičně odkládají daňové přiznání k dani z příjmů až na poslední chvíli. Například v lednu evidovala Česká daňová správa jen 2356 podaných daňových přiznání. Na dani z příjmu fyzických osob během prvního letošního měsíce stát inkasoval 15,6 milionu korun. Ministerstvo financí přitom očekává, že daňoví poplatníci letos odevzdají zhruba 2,1 milionů daňových formulářů. „Pro letošní rok předpokládáme pokles v počtu podaných přiznání asi o deset procent,“ říká Zuzana Chocholová, mluvčí Ministerstva financí (MF). Kolik se podaří státu na daních z příjmu vybrat, ministerstvo zatím odhadovat nechce.

Anketa

Odevzdali jste již daňové přiznání?

Kdo nesvěří přiznání daní daňovému poradci, musí daňový formulář odevzdat na podatelně nebo odeslat finančnímu úřadu nejpozději do úterý 31. března 2009. Kdo to nestihne, může mu finanční úřad zvýšit vyměřenou daň až o desetinu. Daňové přiznání je možné zaslat finančnímu úřadu také doporučeně poštou, faxem nebo elektronicky. Elektronické podání, k němuž je nezbytný elektronický podpis, využívá rok od roku stále více lidí, přesto jde o zlomek poplatníků. Například vloni odeslalo elektronický formulář daně z příjmu 13 845 osob (půl procenta ze všech daňových přiznání), což je zhruba o 5 tisíc více než v roce 2007.

Vše o daních za rok 2008


Nejpozději do úterý 31. března 2009 je potřeba uhradit i případnou daň. Jinak hrozí sankce v podobě vysokého úroku za každý den prodlení. Daň z příjmů se dá jako každý rok uhradit převodem na konto příslušného finančního úřadu, osobně na podatelně nebo prostřednictvím daňové složenky, která je osvobozená od poštovních poplatků. Daňové složenky jsou k vyzvednutí na finančních úřadech. Kdo použije pro odeslání daně na účet finančního úřadu klasickou poštovní poukázku typu „A“, zaplatit poplatek ale musí, tato poštovní složenka je zpoplatněná.

Počet podaných daňových přiznání

Vývoj počtu daňových přiznání

Pro ty, kdo chtějí podat daňové přiznání osobně na podatelně, rozšiřují finanční úřady stejně jako loni na konci března úřední hodiny. Podle informací České daňové správy budou mít podatelny finančních úřadů otevřeno poslední březnový týden od 23. do 27. března až do 18 hodin. V okresních městech budou otevřeny i v sobotu 28. března, a to od 8 do 12 hodin. V pondělí 30. března a úterý 31. března 2009 budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny do 18 hodin.

Před odevzdáním daňového přiznání je užitečné zkontrolovat, zda jsou k formuláři připojeny všechny nezbytné přílohy a zda nechybí na poslední straně podpis. Jestliže vznikne přeplatek daně z příjmu, je rovněž důležité vyplnit na poslední straně tiskopisu žádost o jeho vrácení, aby finanční úřad přeplatek vrátil v zákonné třicetidenní lhůtě. Potřeba je uvést přesnou částku, kterou má finanční úřad poslat zpět a žádost podepsat. Jestliže podpis v žádosti chybí, finanční úřad peníze nevrátí a je nutno žádat o přeplatek dodatečně. Přeplatek ale musí vždy činit alespoň 50 korun a žadatel nesmí mít žádné nedoplatky na jiných daních.

Daň z příjmů – rozšířené úřední hodiny

KDY?JAK?
od 23. do 27. března 2009každý den od 18.00 hod.
na všech finančních úřadech
28. března 2009od 8.00 do 12.00 hod.
pouze na finančních úřadech v okresních městech
30. a 31. března 2009do 18.00 hod.
na všech finančních úřadech
zdroj: ČSSZ

Proč Češi s podáním daňového přiznání tak vyčkávají? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

10. 3. 2009 | 9:00 | ACIDtick


Přesně tak. Minulý rok jsem naivně podal přiznání na konci února - a po 30 dnech jsem se divil, že jsem ještě nedostal přeplatek na účet. No a zjistil jsem, že 30ti denní lhůta platí od 31.3. a nikoliv ode dne podání....
více

10. 3. 2009 | 8:27 | xy

protoze nedostanou penize driv, kdyz podaji priznani driv více

Oblíbená témata

daně 2009

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK