Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit? Pozor na novinku u ČSSZ

Petr Kučera | rubrika: Když se řekne | 29. 3. 2025
Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OSVČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti. Letošní novinkou je povinná elektronická komunikace také se správou sociálního zabezpečení – pro podnikatele s datovkou.
Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit? Pozor na novinku u ČSSZ

Zdroj: Shutterstock

Základní lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2024 končí v úterý 1. dubna 2025. Při odeslání klasickou poštou stačí, když bude mít úterní razítko.

Kdo podá přiznání elektronicky, získává o měsíc delší lhůtu: končí ve čtvrtek 2. května – první pracovní den v květnu.

Zájemce o delší lhůtu nemusí dopředu nic hlásit. Prostě nepodá přiznání do začátku dubna, ale později. Elektronická forma je zároveň záchranou pro lidi, kteří nestihli připravit papírové přiznání včas. 

Pokud vám přiznání chystá daňový poradce, má čas do 1. července. Využití poradce už nemusíte finančnímu úřadu předem oznamovat.

Co je to elektronické podání daňového přiznání?

Za elektronické podání se považuje takové, které finančnímu úřadu pošlete přes internet ve formátu XML. Nestačí tedy, když si místo klasického tiskopisu stáhnete formulář z internetu, který pak sice vyplníte na počítači, ale nakonec ho vytisknete a předáte finančnímu úřadu v papírové formě. Nestačí ani naskenované přiznání třeba ve formátu PDF nebo JPG.

Elektronicky můžete podat přiznání především:

  • prostřednictvím daňové informační schránky DIS+ na portálu Moje daně – aplikace Online finanční úřad – s ověřenou identitou (bankovní identita, Moje ID, eObčanka, NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, I.CA, přístupové údaje přidělené finanční správou...)
  • prostřednictvím datové schránky,
  • prostřednictvím aplikace EPO s ověřenou identitou,
  • e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.

Podnikající fyzické osoby (OSVČ), kterým stát zpřístupnil datovou schránku automaticky ze zákona, musí podat daňové přiznání povinně elektronicky. Nemusí to udělat přímo přes datovou schránku – dají se použít i další způsoby, které jsme před chvílí zmínili.

Daně levně na pár kliků

Myšičko myš
Zdroj: Shutterstock

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut

Pro nepodnikatele (a některé OSVČ bez povinné datové schránky) je elektronická forma dobrovolná. Platí pro ni také mírnější pravidla. Díky nim může elektronickou formu využít i ten, kdo nemá elektronický podpis nebo jinou státem uznávanou elektronickou identitu. 

Za elektronické je v tomto případě považováno i podání, které vyplníte a pošlete přes aplikaci EPO bez ověřeného podpisu či identity. Podmínkou je, že takové přiznání do pěti dnů potvrdíte přes takzvaný e-tiskopis podání. Ten vám aplikace nabídne při odeslání – pak si ho vytisknete, ručně podepíšete a doručíte na finanční úřad na papíře, a to buď klasickou poštou, nebo osobně. Pozor: Kdo má datovou schránku ze zákona, tedy většina OSVČ, nemůže tento náhradní způsob (dodatečné potvrzení přes e-tiskopis) využít.

Měsíc navíc díky elektronickému podání lze získat i při využití software třetích stran – aplikací různých výrobců, které umožňují vyplnění daňového podání a jeho následné elektronické odeslání s použitím uznávaného elektronického podpisu nebo vytvoření XML souboru, který je pak možné načíst do aplikace EPO nebo do datové schránky.

Do kdy zaplatit daň z příjmů?

Když podáte přiznání jakoukoliv formou nejpozději 1. dubna 2025, musíte nejpozději 1. dubna také zaplatit případný nedoplatek na dani. Nezáleží na tom, jestli jste přiznání odevzdali na papíře, elektronicky nebo přes poradce – pokud jste to stihli v základním termínu do 1. dubna, je pro vás tohle datum klíčové i pro splatnost daně a nemůžete využít ani měsíc navíc.

Dodejme, že úrok z prodlení za pozdní zaplacení daně se počítá až od čtvrtého kalendářního dne, tedy letos od 5. dubna. A díky tomu, že úrok vám finanční správa naúčtuje, až když překročí 1000 korun, bývá toleranční doba v praxi ještě delší.

Pokud přiznání podáte elektronicky mezi 2. dubnem a 2. květnem 2025, posouvá se splatnost daně na 2. května. A když přiznání podá poradce mezi 2. dubnem a 1. červencem, stačí daň zaplatit do 1. července.

Zatímco samotné přiznání stačí v poslední den lhůty odeslat, platba daně už má být na účtu finanční správy.

Kdy přijde daňový přeplatek?

Podle zákona má finanční úřad na vrácení přeplatku třicet dnů od dne jeho vzniku. Přeplatek formálně vznikne až uplynutím příslušné lhůty k podání přiznání.

Pokud jste odevzdali přiznání nejpozději 1. dubna, ať už na papíře, elektronicky nebo přes poradce, přijde vám přeplatek nejpozději na začátku května.

Když podáte přiznání elektronicky mezi 2. dubnem a 2. květnem, začíná se počítat teprve od začátku května a přeplatek přijde nejpozději na začátku června. Totéž při využití daňového poradce: přiznání stačí podat na začátku července, přeplatek přijde nejpozději na začátku srpna.

Do kdy oznámit osvobozené příjmy nad pět milionů?

Do daňového přiznání vůbec neuvádíte příjmy, které jsou osvobozené od daně. Ale: když osvobozený příjem přesáhne pět milionů korun, musíte ho oznámit finančnímu úřadu. Každý příjem se přitom posuzuje jednotlivě, ne jako součet všech osvobozených příjmů za rok.

Nedělá se to v daňovém přiznání, ale formou samostatného oznámení. Nemá závaznou podobu, nicméně využít lze třeba tiskopis na webu Finanční správy.

Lhůta pro takové oznámení je stejná jako u daňového přiznání za kalendářní rok, v němž jste takový osvobozený příjem obdrželi. Tedy: v zásadě do 1. dubna, případně do 2. května (při elektronickém podání přiznání po 1. dubnu) nebo do 1. července (při podání přes poradce po 1. dubnu).

Oznámit osvobozený příjem nad pětimilionový limit musí i lidé, kteří nemají povinnost podávat samotné daňové přiznání. Typicky jde o zaměstnance bez vedlejších příjmů nebo OSVČ s paušální daní. Pro ně platí základní lhůta – oznámení je tak potřeba podat nejpozději 1. dubna.

Do kdy podat přehledy OSVČ pro sociální a zdravotní pojištění?

Od data podání daňového přiznání se odvíjejí i termíny pro přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Lidé je musí odevzdat do jednoho měsíce ode dne, kdy uplynula lhůta pro podání přiznání. Takže:

  • Když podáte daňové přiznání jakoukoliv formou do 1. dubna, musíte odevzdat přehledy nejpozději 2. května. Nezáleží na tom, jestli jste podali přiznání na papíře, elektronicky nebo přes poradce. Nezáleží ani na tom, jakou formou pošlete přehled pro sociální nebo zdravotní pojištění. Případný nedoplatek je pak potřeba zaplatit do osmi dnů od podání přehledu.
  • Pokud jste přiznání podali elektronicky mezi 2. dubnem a 2. květnem, končí lhůta pro přehledy 2. června (první pracovní den v červnu). Případný nedoplatek je pak opět potřeba zaplatit do osmi dnů od podání přehledu.
  • A když přiznání podá poradce mezi 2. dubnem a 1. červencem, stačí přehledy pojištění odevzdat nejpozději na začátku srpna a nedoplatek uhradit do osmi dnů od podání přehledu. 

Pokud účtujete v takzvaném hospodářském roce (odlišném od kalendářního), je potřeba zdravotní pojišťovně do 31. března oznámit, ke kterému datu budete podávat daňové přiznání, pokud ho neodevzdáte nejpozději do konce března.

Pozor na letošní novinku: OSVČ, které mají ze zákona zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, musí od roku 2025 komunikovat elektronicky i s Českou správou sociálního zabezpečení, tedy nejen s finanční správou. Všechna podání a úkony, k nimž je předepsán tiskopis, musí živnostníci a další podnikatelé (až na výjimky) provádět výhradně elektronicky. Týká se to přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2024, ale třeba také oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti, přihlášky k nemocenskému pojištění, žádosti o nemocenskou dávku nebo dalších dokumentů souvisejících se žádostí o dávky.

„Nejpohodlnějším způsobem elektronické komunikace je využití ePortálu ČSSZ. Pokud se do něj přihlásíte, usnadní vám to vyplnění některých tiskopisů, například přehledu o příjmech a výdajích nebo žádosti o dávky nemocenského pojištění. ePortál automaticky vyplní některé údaje za vás a nabídne návodné informace,“ radí sociální správa.

Úřad připouští výjimky: „Pokud by z technických důvodů nebylo možné učinit podání elektronicky, lze jej výjimečně podat v listinné podobě na předepsaném tiskopisu. V takovém případě je však nutné důvod řádně vysvětlit. Bez řádného odůvodnění nebude k listinnému podání přihlíženo,“ píše ČSSZ.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

17. 4. 2025 | Gabriel Pleska | 9 komentářů

Zaměstnavatel vám už nebude dělat daně, plánuje stát. A nevidí v tom problém

Vláda navrhuje zrušit srážkovou daň u brigád a dalších přivýdělků. Pro ty, kteří si takhle přivydělávají k zaměstnání, to bude znamenat povinnost přiznávat se k dani z příjmů. Má to... celý článek

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

12. 3. 2025 | Petr Kielar

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

Na první pohled z toho jde strach: státní příspěvek na stavební spoření už není osvobozený od daně z příjmů. Daň však zaplatíte jen výjimečně. Jak si s novinkou poradit v daňovém přiznání? celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

7. 3. 2025 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

27. 2. 2025 | Petr Kučera, redakce Peníze.CZ

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

Daňové přiznání musí podávat nejen podnikatelé. Kdy ho musí vyplnit i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Z jakých příjmů se platí daň a jaké jsou od... celý článek

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

24. 2. 2025 | Petr Kučera

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

Jaké slevy lze využít v daňovém přiznání za rok 2024? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services