Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 24. 2. 2025
Jaké slevy lze využít v daňovém přiznání za rok 2024? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální přehled.
Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

Zdroj: Pleska / Dall-e

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. I při vyplňování daňového přiznání za rok 2024 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy.

Základ daně – tedy loňské příjmy po odečtení souvisejících výdajů – si nejdřív můžete snížit o takzvané nezdanitelné části základu daně. Týkají se třeba spoření na penzi se státním příspěvkem, životního pojištění nebo hypotéky. Jejich podrobný přehled jsme přinesli v první části článku.

Po snížení základu o nezdanitelné části si předběžně spočítáte patnáctiprocentní daň z příjmů. Tu si pak ještě můžete snížit o daňové slevy. Přinejmenším o slevu na poplatníka.

Co je jinak oproti předchozímu roku? Skončilo školkovné, skončila také speciální sleva pro pracující studenty. Výrazně se omezila sleva na vyživovaného manžela. A tradičně stoupl limit týkající se daňového bonusu, který je navázaný na zvyšování minimální mzdy. 

Ještě připomínáme:

  • Zaměstnanci, kteří sami neplánují podávat přiznání, mohou využít roční zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele. Máme podrobný návod
  • Kdo se dobrovolně rozhodl pro paušální daň, nepodává daňové přiznání a nevyužije tedy ani zmíněné odpočty či slevy.

Jaké daňové slevy přicházejí v úvahu?

Základní daňová sleva na poplatníka

Každý, kdo měl v předchozím roce nějaké zdanitelné příjmy, může využít základní slevu na poplatníka. A to v plné výši, což je celkem 30 840 korun. Sleva se oproti předchozímu roku nezměnila. 

Nezáleží tedy na tom, že jste měli příjmy jenom v některých měsících. Vždycky si můžete odečíst celou roční slevu – ovšem maximálně do výše daně, kterou byste původně měli zaplatit. Nelze tedy jít „do minusu“.

Zaměstnancům odečítal základní slevu na poplatníka – za rok 2024 v poměrné výši 2570 korun měsíčně – přímo zaměstnavatel. O tuhle částku tedy každý měsíc dostávali vyšší čistou mzdu

Zbystřete hlavně v případě, že jste byli zaměstnáni jenom část roku. Sleva vám totiž může snížit roční daň i za měsíce, kdy z jakéhokoliv důvodu nepracovali – ať už třeba kvůli mateřské dovolené, nebo kvůli hledání jiného zaměstnání.

Takže: Jestli jste tuhle základní slevu během roku nevyužili celou, máte nárok na vrácení daňového přeplatku.

Sleva na dítě

Na první dítě v rodině si můžete odečíst 15 204 Kč za rok (1267 Kč za měsíc), na druhé dítě 22 320 Kč za rok (1860 Kč za měsíc), za třetí a každé další pak 27 840 Kč za rok (2320 Kč za měsíc). U postiženého dítěte s průkazem ZTP/P si lze odečíst dvojnásobek příslušné částky. 

Výše slevy zůstává stejná jako před rokem, nezvyšovala se. 

Daňová sleva na dítě (ročně) pro příjmy za rok 2024

 první dítědruhé dítětřetí a každé další dítě
ročně15 204 Kč22 320 Kč27 840 Kč
měsíčně1 267 Kč1 860 Kč2 320 Kč 

Tahle sleva se oficiálně jmenuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Hlavní podmínkou tedy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s vámi ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost – například cestování po světě – vás ale o slevu nepřipraví.

Slevu můžete využít jenom za kalendářní měsíce, na jejichž začátku splňujete obě podmínky, tedy vyživování i společnou domácnost. Bez omezení můžete slevu uplatnit i za měsíc, kdy se dítě narodilo. Takže třeba při porodu na konci července si můžete z daní odečíst šest dvanáctin roční slevy (za červenec až prosinec).

Za vyživované se považuje hlavně dítě, které je nezletilé – tedy do dovršení 18 let věku. Hranici se posouvá až do dovršení 26 let, jestliže se dítě „soustavně připravuje na budoucí povolání“ nebo když nemůže studovat či pracovat kvůli nemoci, úrazu nebo dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu.

Jestliže dítě v jedné domácnosti vyživuje víc lidí (typicky matka i otec), může daňové zvýhodnění na stejné dítě uplatnit v tomtéž kalendářním měsíci nebo roce jenom jeden z nich.

Daňové zvýhodnění na dítě můžou uplatnit i babička nebo dědeček, pokud rodiče dítěte nemají dostatečné příjmy, aby slevu uplatnili. Podmínkou však zůstává společná domácnost.

Zatímco běžné slevy (na poplatníka, manželku a podobně) můžete odečíst jenom do výše vypočtené daňové povinnosti, u slevy na dítě můžete jít i do minusu a využít daňový bonus.

Daňový bonus

Když slevu na dítě odečtete z daně, která vám vycházela před jejím uplatněním, a dostanete se tím do minusu, stane se takový rozdíl daňovým bonusem. Nárok na daňové zvýhodnění je tedy vyšší než původně vypočtená daňová povinnost.

Díky bonusu pak státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco dostanete. Jeho výplata už není zastropovaná: zatímco dříve mohl pracující rodič dostat zpátky maximálně 60 300 korun za rok, teď už může získat celý bonus bez omezujícího limitu. 

Základní podmínka zůstává: Daňový bonus může uplatnit jenom ten, kdo vydělá šestinásobek měsíční minimální mzdy – u příjmů za rok 2024 je to tedy 113 400 Kč. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. 

Sleva na vyživovanou manželku či manžela

Až o 24 840 korun si můžete snížit daně, pokud vyživujete manželku či manžela. Tedy v situaci, kdy vyděláváte, zatímco váš partner ne – protože je na rodičovské, případně z jiného důvodu loni neměl práci s výraznějšími příjmy.

Manžel či manželka s vyššími příjmy si může odečíst z vypočtené daně nejenom 30 840 korun ročně sám za sebe jako základní slevu na poplatníka, ale při splnění podmínek také až 24 840 korun za vyživovaného partnera.

Nově se však sleva na vyživovaného manžela či manželku omezila jen na domácnosti, které v předchozím roce vyživovaly dítě do tří let věku. Podle zákona stačí, že poplatník – tedy ten, kdo slevu využije (partner s vyššími příjmy) – „žije ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku tří let“. Zákon nemluví o tom, že by partner, na kterého je sleva uplatňována, musel o dítě pečovat osobně nebo celou dobu – o „péči“ se vůbec nezmiňuje.

Kvůli zpřísnění už tuto daňovou slevu nemohou využít ani domácnosti, v nichž jeden z manželů osobně a celodenně pečoval o dospělého příbuzného – typicky o seniora.

Daně levně na pár kliků

Myšičko myš
Zdroj: Shutterstock

Online daňové přiznání

  • Jednoduše: jen odpovídáte na otázky, aplikace sama počítá a vyplňuje
  • Komplet: včetně přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu
  • Rychle: za 15 minut

Další pravidla se nezměnila. Aby si jeden z manželů mohl slevu odečíst, nesmí vlastní příjmy druhého manžela – na kterého si uplatňuje slevu – za rok přesáhnout 68 tisíc korun. Do limitu se počítají hlavně všechny výdělky ze zaměstnání, podnikání či takzvaných dohod, dále peněžitá pomoc v mateřství, dávky nemocenského pojištění nebo podpora v nezaměstnanosti. Naopak se do nich nepočítají dávky státní sociální podpory, tedy především rodičovský příspěvek, porodné či přídavek na dítě.

Tuhle slevu můžete využít za kalendářní měsíce, na jejichž začátku jste splňovali dvě podmínky: Jednak manželství, jednak žití ve společně hospodařící domácnosti s vyživovaným dítětem do jeho třetích narozenin. Jestliže jste měli svatbu třeba 13. července 2024, můžete slevu uplatnit jenom za srpen až prosinec. Za každý takový měsíc vám zaměstnavatel může odečíst z daní 2070 korun měsíčně.

Dvojnásobnou slevu lze uplatnit, pokud má vyživovaný manžel či manželka průkaz ZTP/P, tedy zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce. I v tomto případě však zákon trvá na nové podmínce: domácnost musí vyživovat dítě do tří let – jinak slevu na manžela už nelze využít, ani když je postižený.

Sleva pro zdravotně postižené

Lidé pobírající invalidní důchod 3. stupně si mohou odečíst z daní 5040 korun ročně, u invalidity 1. a 2. stupně to je 2520 korun ročně.

Držitelé průkazu ZTP/P si můžou snížit daň o 16 140 korun ročně. Nevylučuje se to přitom se slevou pro invalidní důchodce – obě se tedy sčítají.

Za každý kalendářní měsíc, kdy zdravotně postižený splňuje příslušnou podmínku, si může odečíst jednu dvanáctinu roční částky. Kromě toho má nárok i na základní slevu na poplatníka 30 840 korun za rok, případně i na další slevy.

 

Částky ani pravidla se oproti předchozímu roku nezměnily.

Sleva za zastavenou exekuci

Sleva se týká takzvaných marných exekucí, které běží bezvýsledně (nic se u nich nevymohlo) víc jak tři roky a u nichž původní dluh – takzvaná jistina – dělal maximálně 1500 korun. Tyto exekuce se zastavují od začátku roku 2023. Podrobně jsme o tom psali v samostatném článku.

Věřitelé si mohou odečíst z daní 450 korun za každé takto zastavené vymáhání pohledávky, jejíž jistina nebyla ani částečně vymožena. Jde o 30 procent z 1500 korun. 

Školkovné

Slevu za umístění dítěte („školkovné“) si bylo možné naposledy odečíst z daní (příjmů) za rok 2023. Od roku 2024 tato sleva skončila, takže teď už ji nevyužijete.

Některé rodiny kvůli tomu zaplatí na daních o tisíce korun navíc. Kdyby sleva pokračovala podle dřívějších pravidel, mohli by si rodiče snížit daň za loňský rok až o 18 900 korun. Její maximální výše totiž odpovídala minimální mzdě. Naposledy – za rok 2023 – si rodiče mohli odečíst až 17 300 korun.

Sleva na studenta

Pracující studenti už si neodečtou speciální daňovou slevu na studenta. Ta dosahovala až 4020 korun ročně. Naposledy ji bylo možné odečíst z příjmů za rok 2023.

Pracující studenti si ale samozřejmě dál mohou odečíst z daní ostatní úlevy, především základní slevu na poplatníka. Ta dělá 30 840 korun za rok a lze ji využít v plné výši bez ohledu na to, jestli práce trvala celý rok, nebo třeba jen malou část roku.

Základní sleva na poplatníka může plně vynulovat daň až do příjmu 205 600 korun ročně, což odpovídá průměrnému měsíčnímu přivýdělku kolem 17 100 korun.  Teprve s příjmy nad tento limit bylo možné využít ještě speciální slevu na studenta.

Odpočet hypotéky, penzijního spoření, darů...

Nenašli jste tady další daňové úlevy, týkající se hypotéky, penzijního spoření, darů, zvyšování kvalifikace, životního pojištění nebo příspěvků odborům? Jejich podrobný přehled jsme přinesli v článku o snížení základu daně. Patří mezi nezdanitelné části základu daně zvané též odčitatelné položky.

Daňová kalkulačka OSVČ 2025 - výpočet daně 2024

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Další kalkulačky

Kalkulačka – příjmy z investic a daňové přiznání

Partner kalkulačky

Ostatní příjmy

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

12. 3. 2025 | Petr Kielar

Stát zdanil podporu stavebního spoření. Kdo ji musí dát do přiznání?

Na první pohled z toho jde strach: státní příspěvek na stavební spoření už není osvobozený od daně z příjmů. Daň však zaplatíte jen výjimečně. Jak si s novinkou poradit v daňovém přiznání? celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

7. 3. 2025 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

27. 2. 2025 | Petr Kučera, redakce Peníze.CZ

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

Daňové přiznání musí podávat nejen podnikatelé. Kdy ho musí vyplnit i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Z jakých příjmů se platí daň a jaké jsou od... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

19. 2. 2025 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

V přiznání za rok 2024 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na tohle si letos dejte pozor

13. 2. 2025 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na tohle si letos dejte pozor

Které daňové úlevy si už neodečtete z příjmů za rok 2024? Jak se změnily ty, které zůstávají? Které odpočty můžete využít úplně nově? Výrazně se mění také limit pro vyšší sazbu daně... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services