Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 1. 3. 2021 | 2 komentáře
Lidé, kteří celý rok bydlí v rekreační nemovitosti, mají šanci na daňový odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Naději jim – za určitých podmínek – přináší čerstvé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

Zdroj: Shutterstock

I stavba pro rodinnou rekreaci, kterou poplatník využívá k trvalému bydlení, může podle Nejvyššího správního soudu splňovat definici bytové potřeby. Soudci vzkázali finanční správě, že by podobné případy neměla posuzovat čistě formálně (podle oficiálního zařazení nemovitosti v katastru), ale podle skutečného stavu.

O co v konkrétním sporu šlo? Majitel nemovitosti měl podle Finančního úřadu pro Středočeský kraj doplatit na daních 4560 korun, protože prý neměl nárok na odpočet úroků z hypotéky. Stavba pro rodinnou rekreaci podle finanční správy nesplňuje definici bytové potřeby obsaženou v zákoně o daních z příjmů. Zjednodušeně řečeno: nejde o rodinný dům, bytovou jednotku ani pozemek ke stavbě.

Majitel domu argumentoval, že nemovitost nabyl na základě kupní smlouvy a její cenu financoval hypotečním úvěrem, který mu banka poskytla za účelem řešení jeho bytových potřeb. Tuto nemovitost užívá se svou manželkou za účelem trvalého bydlení, oba zde mají hlášený trvalý pobyt a žádnou jinou nemovitost nevlastní.

Pojem rodinný dům není v zákoně o daních z příjmů ani ve stavebním zákoně definován, argumentoval jeho majitel. Podmínkám pro odpočet tedy podle něj může vyhovět i jeho nemovitost, pokud splňuje veškeré podmínky ohledně účelu sloužícího k trvalému bydlení a pro splnění bytové potřeby. Přestože je v katastru nemovitostí zapsána jako stavba pro rodinnou rekreaci, fakticky se jedná o novostavbu rodinného domu, která naplňuje veškeré podmínky a technické parametry rodinného domu.

Na stranu majitele nemovitosti se postavil i krajský soud. Odkázal na Nejvyšší správní soud, který v jiném sporu rozhodoval už v červnu 2020. Podle soudců měla finanční správa zjistit skutečný stav věci, tedy zda posuzovaná stavba skutečně celoročně slouží k uspokojení bytové potřeby. Definici pojmu stavba pro rodinnou rekreaci a pojmu bytový či rodinný dům, obsažené ve stavebních právních předpisech, mohou úředníci užít pouze podpůrně.

Úřady podle krajského soudu postupovaly při zjištění skutkového stavu formalisticky, když vycházely výlučně ze stavu zapsaného v katastru nemovitostí, zatímco zjištění faktického stavu věci považovaly za bezpředmětné. Rozhodovaly tak v rozporu se smyslem a účelem § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů. (Zmíněný paragraf obsahoval definici bytové potřeby do konce roku 2020. Od ledna 2021 se prakticky stejná definice přesunula do § 4b odst. 1.)

Krajský soud sice rozhodnutí finanční správy o doplacení daní zrušil, ta se ale odvolala k Nejvyššímu správnímu soudu. Ani u něj však neuspěla. Soudci připomněli, že účelem daňové podpory je motivace fyzických osob k tomu, aby přijaly vlastní odpovědnost za získání (kvalitního) bydlení, respektive usnadnění jeho dosažení. V případě, že člověk v nemovitosti celoročně bydlí, má tam hlášený trvalý pobyt a žádnou jinou nemovitost nevlastní, nezáleží podle soudu na tom, jak je v katastru zapsána, když fakticky splňuje podmínky a technické parametry rodinného domu.

„Zákon samozřejmě stanoví omezující podmínky komu, v jaké výši a na co taková podpora náleží, neupravuje však striktně, jakými podklady má být prokázána účelovost daňového zvýhodnění. I když zpravidla budou zdrojem informací příslušné úvěrové smlouvy a úřední evidence o nemovitostech, nemusí jít o zdroje jediné a určující, a to zejména v situaci, kdy osoba, o jejíž daňovou povinnost jde, tvrdí, že skutečný stav je odlišný od stavu formálně zjištěného a zaneseného v úředních evidencích o nemovitostech,“ vysvětluje Nejvyšší správní soud.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Prokázat, že uváděné skutečnosti jsou pravdivé, musí při žádosti o odpočet poplatník – v tomto případě majitel nemovitosti. „Finanční správu to však nezbavuje povinnosti posoudit je v souladu se zásadou materiální pravdy, tj. podle jejich skutečného obsahu. Ostatně „přijít věcem na kloub“ je tradiční přístup daňové správy v situacích, kdy jde o zjištění, zda formální tvrzení odpovídá skutečnosti či zda se jedná o předstírání nebo zakrývání skutečného stavu věci,“ připomínají soudci.

K podobnému rozhodnutí dospěl Nejvyšší správní soud v jiném sporu už v červnu 2020. Také tehdy upřednostnila finanční správa formální stav před skutečností. Přitom úředníci mohli na místě snadno ověřit, zda jsou tvrzení majitele domu pravdivá. Zjistili by, že poplatník na dané adrese se svou rodinou trvale bydlí, což ostatně ve sporu potvrdil i starosta obce.

Ať jste v pohodě

Zdroj: Shutterstock

Jaká jsou aktuální pravidla pro odpočet úroků od základu daně? Od kdy platí nižší limit a pro koho? A jak se mění takzvaný časový test při prodeji nemovitostí? Tady jsou odpovědi.

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina (kam stejně nemůžete). Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře
* Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte letos ještě měsíc k dobru. Ale proč to odkládat.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 4 komentáře

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Časté chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.