Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2021 | 4 komentáře
Daně vyřídíte přes internet. Od března už opravdu snadno

Zdroj: Shutterstock

Ostrý provoz projektu Moje daně začne 28. února. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že dnes zahájilo pilotní fázi pro zhruba 70 účastníků.

„Od března lidem umožníme řešit své daňové povinnosti snadno a rychle z pohodlí jejich domova nebo kanceláře. A to nejen daň z příjmů fyzických osob podávanou a splatnou standardně k 1. dubnu, ale letos i daň z nemovitých věcí a daň silniční, které jsem posunula ke stejnému termínu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Projekt „online finančního úřadu“ označuje Schillerová za svou vlajkovou loď. Podle původních plánů měla vyplout v posledním čtvrtletí loňského roku.

Stačí bankovní identita

Portál nazvaný Moje daně (podle zkratky slov Moderní a Jednoduché) umožní podání daňového přiznání přes internet – bez nutnosti mít datovou schránku, elektronický podpis (kvalifikovaný certifikát) nebo e-občanku s čipem.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Zájemcům bude k přihlášení stačit takzvaná bankovní identita, tedy v zásadě přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví. Službu na začátku roku spustily ČSOB a Česká spořitelna, v březnu už ji má nabízet i Komerční banka. Není jisté, zda ji do termínu daňového přiznání stihnout zavést i další banky – nejblíže k tomu mají Air bank, Moneta a Fio. Dodejme, že v dosavadní verzi „daňové aplikace“ vám bankovní identita zatím nepomůže – počítá se s ní až od března do portálu Moje daně.

Uživatel portálu Moje daně zároveň uvidí na svůj osobní daňový účet včetně historie a zjistí, jestli státu něco dluží, nebo má přeplatek. Portál má nabídnout třeba i předvyplnění přiznání údaji, které má finanční úřad k dispozici.

O měsíc víc času

Elektronickou komunikaci podpoří stát i jednou výhodou: Kdo podá přiznání online, získá o měsíc delší základní lhůtu než ostatní – tedy čtyři místo tří měsíců od konce kalendářního roku. Papírové přiznání k dani z příjmů se tedy dál musí odevzdat nejpozději na začátku dubna, elektronické stačí do začátku května. Letos ho tedy stačí podat 3. května. Úměrně tomu se posune – při online podání daňového přiznání – i termín pro odevzdání přehledů pro sociální a zdravotní pojištění.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

Podáváte přiznání přes internet?

Zájemce o delší lhůtu nemusí dopředu nic hlásit. Prostě nepodá přiznání do začátku dubna, ale později. Online forma se tak zároveň má stát záchranou pro lidi, kteří nestihli připravit papírové přiznání ve standardním termínu.

Schillerová tak nakonec vzala za svůj návrh i pirátských poslanců. Poslanec Tomáš Martínek chtěl posunout termín pro online přiznání právě o jeden měsíc. Argumentoval mimo jiné tím, že v Česku je jedna z nejkratších lhůt v EU. Díky elektronizaci podle Martínka stát ušetří, protože zpracování, kontrola i archivace formulářů budou jednodušší.

Měsíční „bonus“ se však nevztahuje na přiznání podávané poradcem. Pro něj tedy zůstane lhůta do začátku července, neprodlouží se do začátku srpna. Koneckonců poradci už teď musí podávat přiznání elektronicky, připomíná ministerstvo.

Novela daňového řádu od letoška také zvýšila minimální hranici pro vymáhání pokut i úroků: Dříve se platily, až když dosáhly 200 korun, nově to je od 1000 korun. Současně klesly úroky z prodlení, které přijdou ke slovu při pozdním zaplacení daně. Dříve se počítaly jako čtrnáct procentních bodů nad úroveň repo sazby ČNB na začátku pololetí, nově jde jenom o osm bodů. Tím se sjednotily s úroky z prodlení podle občanského zákoníku.

Testování vrcholí

„Do pilotní fáze projektu vybraly ministerstvo financí a finanční správa ve spolupráci s profesními komorami a asociacemi skupinu zhruba 70 účastníků. Zastoupeno je široké spektrum uživatelů napříč ekonomickou a demografickou strukturou obyvatelstva, od zaměstnanců přes drobné živnostníky až po velké korporace. Jejich úkolem je ověřit nové služby a moderní daňové funkcionality před jejich zpřístupněním široké veřejnosti,“ říká Schillerová.

„Portál jsme zatím testovali v prostředí, které simulovalo realitu. To však nedokáže pokrýt všechna možná úskalí skutečného provozu,“ vysvětluje Tatjana Richterová, generální ředitelka Finanční správy.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

31. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

Od letošního roku musí ubytovací platformy hlásit finančnímu úřadu všechny klienty, kteří přes ně nabízejí krátkodobý pronájem. Týká se to nejen bytu, domu, chalupy či karavanu, ale... celý článek

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

10. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

V létě si přivydělávají nejenom studenti. Širší nabídku brigád rádi využijí i zaměstnanci a zajistí si tak další příjem ke své mzdě. Poradíme, jakou pracovní smlouvu ideálně uzavřít... celý článek

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

28. 6. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

Vláda dnes podpořila návrhy desítky novel, které mají snížit zadlužení státu. Projděte si přehled změn, o nichž v létě definitivně rozhodnou poslanci.

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

5. 6. 2023 | Jáchym Stolička | 4 komentáře

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

Multisport karty, příspěvky na dovolenou, zdravotní péči, vitamíny – to je jen část z nepeněžních benefitů, u nichž chce vláda škrtnout daňové zvýhodnění. Zaměstnavatelé tak nebudou... celý článek

Partners Financial Services