Daně počkají ještě déle. Z příjmů i nabytí nemovitosti

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 8. 6. 2020 | 2 komentáře
Vláda schválila další odklad daňového přiznání i samotného zaplacení daní.
Daně počkají ještě déle. Z příjmů i nabytí nemovitosti

Zdroj: Shutterstock

Firmy, podnikatelé i běžní lidé získají ještě víc času na podání přiznání i zaplacení samotné daně. Rozhodla o tom vláda, když schválila třetí „liberační balíček“ z dílny ministerstva financí.

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019 stačí podat do 18. srpna 2020. „Toto datum bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Už dřív vláda schválila faktické prodloužení lhůty do 1. července, a to automaticky, tedy i bez daňového poradce, speciální žádosti nebo prokazování důvodů. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Až do 31. prosince 2020 se odsouvá povinnost podat daňové přiznání a uhradit daň z nabytí nemovitých věcí. Návrh na zrušení této daně totiž Schillerová nestihne prosadit v Parlamentu dřív než během léta, takže hrozilo, že kupující budou muset zaplatit daň a teprve kdo by o to požádal, dostal by ji později od státu zpátky. Od daně z nabytí nemovitových věcí mají být osvobozeni všichni, kdo podali návrh na vklad na katastru od začátku prosince roku 2019.

Balíček až do konce letošního roku také promíjí správní poplatek za podání žádostí na finanční či celní úřad – žádost o posečkání nebo splátkování daně, o prominutí úroku z prodlení, o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení a podobně.

„Rovněž dojde k automatickému prominutí úroků na všech daních za období od počátku nouzového stavu (12. března) do 31. prosince v případech, kdy bude správcem daně povoleno posečkání v či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem,“ dodává Schillerová.

Společně s daňovým přiznáním se do 18. srpna prodlužuje také lhůta pro oznámení osvobozeného příjmu.

Na delší toleranci ohledně daňového přiznání budou muset opět reagovat i zdravotní pojišťovny a Česká správa sociálního zabezpečení. Zatím je to tak, že u přehledů zdravotního pojištění je termín podání prodloužený do 3. srpna, a to přímo ze zákona. U přehledu sociálního pojištění sice základní termín zůstává, ale Česká správa sociálního zabezpečení promine sankce za případné zpoždění až do 3. srpna. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Partners Financial Services