Je tu Den daňové svobody, Češi začínají vydělávat „pro sebe“

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2019 09:30

Na dnešek připadá Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu. Češi tak přestávají vydělávat „na stát“, tedy na pokrytí výdajů, které za ně platí stát a další veřejné instituce. Po zbytek roku už budou vydělávat „na sebe“ a tedy sami rozhodovat, na co peníze použijí.

„Pro stát letos pracujeme 148 dní. Oproti loňskému roku jsme si tak pohoršili o téměř celý týden. I tak jde o třetí daňově nejsvobodnější rok za dobu, od kdy Liberální institut tento pomyslný zlom počítá,“ říká jeho ředitel Martin Pánek. Teprve potřetí od roku 2000 oslavíme Den daňové svobody v květnu.

Za zhoršení oproti loňsku může především zpomalení hospodářského růstu. Institut totiž neměří celkovou daňovou zátěž, ale počítá s poměrem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. To ukazuje, kolik dní musí daňoví poplatníci odpracovat, aby bylo možné pokrýt všechny veřejné výdaje – například na zdravotnictví, dopravu, sociální dávky včetně důchodů nebo třeba vzdělání. Institut vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Den daňové svobody

„Za každých 20 tisíc korun měsíčně, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 13 434 korun,“ dodává Pánek.

Z členských zemí OECD nastal letos nejdřív Den daňové svobody v Irsku (5. dubna), pak jej přivítali v Litvě a Švýcarsku (shodně 3. května). Naopak nejdéle si na něj počkají ve Francii (22. července), ve Finsku (9. července) a v Belgii (7. července).

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky (podíl celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu), připadne letošní Den daňové svobody na 23. června, což je o den dřív než před rokem.

„Metodiku společnosti Deloitte lze označit jako přesnější. V jejím výpočtu je na rozdíl od Liberálního institutu zahrnuto opotřebení kapitálu a zároveň je zohledněn původ příjmů. Díky tomu přesněji kalkuluje dopad daňové zátěže přímo na české občany. Smutnou zprávou této metodiky však je skutečnost, že podle ní lidé pracují na stát skoro stejně dlouho jako sami na sebe,“ říká Štěpán Křeček, ekonom společnosti BH Securities.

Rostou?

Ještě v pátek obhajovala snížení DPH na točené pivo. V pondělí vysvětlovala, jak zvýšení spotřební daně ochrání občany před nezdravým alkoholem, hazardem i tabákem. Dvojí pohled má ministryně financí i na růst mezd.

Chrání nás před alkoholem i Sportkou. Proč ale vláda zlevní pivo?


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

28. 7. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

Ode dneška je účinná novela zákona o státní sociální podpoře. Původně se týkala hlavně přídavků na děti, nakonec přináší i několik dalších vylepšení. Tady je přehled změn.

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

13. 7. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna. Změny definitivně prošly.

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

10. 6. 2021 | Petra Dlouhá

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

Chystáte se na letní brigádu a nejste si jistí, jaká pravidla platí pro odvody a danění výdělku? Pomůže náš přehled s kalkulačkami. Využijte studentské výhody naplno.

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

9. 6. 2021 | Petr Kučera

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna.

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

25. 5. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Na daňové přiznání elektronicky zbývá poslední den

Na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2020 zbývá poslední den. Prodloužená lhůta končí v úterý 1. června, pokud přiznání podáte elektronicky. 

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.