Je tu Den daňové svobody, Češi začínají vydělávat „pro sebe“

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2019

Na dnešek připadá Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu. Češi tak přestávají vydělávat „na stát“, tedy na pokrytí výdajů, které za ně platí stát a další veřejné instituce. Po zbytek roku už budou vydělávat „na sebe“ a tedy sami rozhodovat, na co peníze použijí.

„Pro stát letos pracujeme 148 dní. Oproti loňskému roku jsme si tak pohoršili o téměř celý týden. I tak jde o třetí daňově nejsvobodnější rok za dobu, od kdy Liberální institut tento pomyslný zlom počítá,“ říká jeho ředitel Martin Pánek. Teprve potřetí od roku 2000 oslavíme Den daňové svobody v květnu.

Za zhoršení oproti loňsku může především zpomalení hospodářského růstu. Institut totiž neměří celkovou daňovou zátěž, ale počítá s poměrem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. To ukazuje, kolik dní musí daňoví poplatníci odpracovat, aby bylo možné pokrýt všechny veřejné výdaje – například na zdravotnictví, dopravu, sociální dávky včetně důchodů nebo třeba vzdělání. Institut vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Den daňové svobody

„Za každých 20 tisíc korun měsíčně, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 13 434 korun,“ dodává Pánek.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Z členských zemí OECD nastal letos nejdřív Den daňové svobody v Irsku (5. dubna), pak jej přivítali v Litvě a Švýcarsku (shodně 3. května). Naopak nejdéle si na něj počkají ve Francii (22. července), ve Finsku (9. července) a v Belgii (7. července).

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky (podíl celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu), připadne letošní Den daňové svobody na 23. června, což je o den dřív než před rokem.

„Metodiku společnosti Deloitte lze označit jako přesnější. V jejím výpočtu je na rozdíl od Liberálního institutu zahrnuto opotřebení kapitálu a zároveň je zohledněn původ příjmů. Díky tomu přesněji kalkuluje dopad daňové zátěže přímo na české občany. Smutnou zprávou této metodiky však je skutečnost, že podle ní lidé pracují na stát skoro stejně dlouho jako sami na sebe,“ říká Štěpán Křeček, ekonom společnosti BH Securities.

Rostou?

Ještě v pátek obhajovala snížení DPH na točené pivo. V pondělí vysvětlovala, jak zvýšení spotřební daně ochrání občany před nezdravým alkoholem, hazardem i tabákem. Dvojí pohled má ministryně financí i na růst mezd.

Chrání nás před alkoholem i Sportkou. Proč ale vláda zlevní pivo?


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Partners Financial Services