Je tu Den daňové svobody, Češi začínají vydělávat „pro sebe“

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2019

Na dnešek připadá Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu. Češi tak přestávají vydělávat „na stát“, tedy na pokrytí výdajů, které za ně platí stát a další veřejné instituce. Po zbytek roku už budou vydělávat „na sebe“ a tedy sami rozhodovat, na co peníze použijí.

„Pro stát letos pracujeme 148 dní. Oproti loňskému roku jsme si tak pohoršili o téměř celý týden. I tak jde o třetí daňově nejsvobodnější rok za dobu, od kdy Liberální institut tento pomyslný zlom počítá,“ říká jeho ředitel Martin Pánek. Teprve potřetí od roku 2000 oslavíme Den daňové svobody v květnu.

Za zhoršení oproti loňsku může především zpomalení hospodářského růstu. Institut totiž neměří celkovou daňovou zátěž, ale počítá s poměrem veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. To ukazuje, kolik dní musí daňoví poplatníci odpracovat, aby bylo možné pokrýt všechny veřejné výdaje – například na zdravotnictví, dopravu, sociální dávky včetně důchodů nebo třeba vzdělání. Institut vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Den daňové svobody

„Za každých 20 tisíc korun měsíčně, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 13 434 korun,“ dodává Pánek.

Z členských zemí OECD nastal letos nejdřív Den daňové svobody v Irsku (5. dubna), pak jej přivítali v Litvě a Švýcarsku (shodně 3. května). Naopak nejdéle si na něj počkají ve Francii (22. července), ve Finsku (9. července) a v Belgii (7. července).

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky (podíl celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu), připadne letošní Den daňové svobody na 23. června, což je o den dřív než před rokem.

„Metodiku společnosti Deloitte lze označit jako přesnější. V jejím výpočtu je na rozdíl od Liberálního institutu zahrnuto opotřebení kapitálu a zároveň je zohledněn původ příjmů. Díky tomu přesněji kalkuluje dopad daňové zátěže přímo na české občany. Smutnou zprávou této metodiky však je skutečnost, že podle ní lidé pracují na stát skoro stejně dlouho jako sami na sebe,“ říká Štěpán Křeček, ekonom společnosti BH Securities.

Rostou?

Ještě v pátek obhajovala snížení DPH na točené pivo. V pondělí vysvětlovala, jak zvýšení spotřební daně ochrání občany před nezdravým alkoholem, hazardem i tabákem. Dvojí pohled má ministryně financí i na růst mezd.

Chrání nás před alkoholem i Sportkou. Proč ale vláda zlevní pivo?


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.