Z výher nad 100 000 Kč nově zaplatí daň i sami hráči

| rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019 19:30 | 2 komentáře

Vláda chce zrušit osvobození výher nad 100 tisíc korun od daně z příjmů. Výherci v loteriích, sázkách nebo jiných hazardních hrách tak mají nově začít platit 15% srážkovou daň. Změna se dotkne třeba i Sportky nebo státní loterie Účtenkovka.

Se zrušením výjimky přišla na poslední chvíli ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V „balíčku“, který poslala do vlády, takový návrh původně nebyl – u hazardu se měla jenom zvýšit spotřební daň, kterou odvádějí provozovatelé loterií a dalších her.

„Návrh jsem dnes načetla přímo na vládě. Vyplynulo to z kontextu připomínkového řízení. Pokračujeme v rušení výjimek v dani z příjmů,“ řekla Schillerová. Novela má platit od roku 2020, teď zamíří k poslancům.

Novelu, která má především zvýšit spotřební daně, poslalo ministerstvo k připomínkám na začátku letošního dubna. Podle dostupných informací ale s návrhem na zdanění výher během připomínkového řízení nikdo nepřišel. Nepočítala s ním ani verze, kterou ministryně podrobně představila na tiskové konferenci 13. května a následně poslala do vlády. Na přípravu novely měl přitom úřad dost času. Cizí návrhy často odmítá právě s tím, že by měly projít standardním procesem.

Podle dosavadní úpravy samotní hráči za výhry z tuzemska nic neplatí. „Návrh směřuje k omezení poptávky po hazardních hrách ze strany hráčů,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podrobnější vysvětlení od ministerstva financí zjišťujeme.

Státy k danění výher z hazardních her přistupují různě. Dobře je to vidět, když se třeba podíváme k sousedům. Zatímco Němci, Rakušané a Slováci výhry nedaní, v Polsku si stát z výhry vezme deset procent. V Rumunsku zase mají progresivní daň: Z výhry do výše zhruba 400 tisíc korun odvedete státu jedno procento, druhá sazba (16 %) je do výše výhry zhruba 2,6 milionu korun, vyšší výhry jsou zdaněny 25 procenty.

Rostou?

Ještě v pátek obhajovala snížení DPH na točené pivo. V pondělí vysvětlovala, jak zvýšení spotřební daně ochrání občany před nezdravým alkoholem, hazardem i tabákem. Dvojí pohled má ministryně financí i na růst mezd.

Chrání nás před alkoholem i Sportkou. Proč ale vláda zlevní pivo?


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.