Daně vyřídíte jako v internetovém bankovnictví, slibuje Schillerová

| rubrika: Aktuality | 21. 5. 2019 14:30

Rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní slibuje návrh, který dnes ministerstvo financí poslalo do takzvaného připomínkového řízení. Po mnoha letech plánů má mimo jiné umožnit jednoduché podání daňového přiznání přes internet.

„Stěžejní součástí novely daňového řádu je legislativní ukotvení online finančního úřadu, díky němuž si poplatníci snadno vyřeší své daňové povinnosti z pohodlí domova nebo kanceláře,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. 

„Online finanční úřad“ má fungovat jako portál Moje daně. „Vznikne rozšířením již existující daňové informační schránky (DIS), kterou dnes využívá pouze malá část poplatníků. Díky novele se DIS „upgraduje“ na obdobu internetového bankovnictví v oblasti daní,“ upřesňuje Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

„Portál nabídne možnost předvyplnění daňového přiznání údaji, jimiž finanční úřad disponuje z dřívějších daňových řízení. Bude poskytovat další informace o historii poplatníka a současně rozšíří možnost podání daňových přiznání prostřednictvím internetu,“ dodává Vintrlík.

Další vlna elektronické evidence tržeb má zelenou. Vládní koalice odmítla většinu opozičních zlepšováků. Láká na nižší DPH a úlevu pro drobné podnikatele.

Jak dál s EET? Rozšíření neuteče skoro nikdo


Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

K přístupu do portálu (na doméně www.mojedane.cz) a k autorizaci podání budou moct lidé používat například e-občanku, přihlašovací údaje do systému datových schránek nebo údaje přidělené finančním úřadem. Se spuštěním první verze počítá ministerstvo v průběhu roku 2020.

Elektronickou formu komunikaci chce ministerstvo podpořit tím, že lidem v takovém případě prodlouží lhůtu pro podání přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. Schillerová tak vzala za svůj návrh pirátských poslanců, který před pár měsíci odmítla podpořit. Bonusem má být i dřívější vrácení přeplatku na dani. Skončí také povinnost využívat elektronické formuláře pro lidi, kteří si dobrovolně zřídili datovou schránku.

Novela podle Schillerové také umožní částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednoduší kontrolní postupy, sníží daňové pokuty a úroky a podpoří elektronickou komunikaci s finančním úřadem.

„Navrhujeme snížení takzvaných reparačních úroků na úroveň odpovídající občanskému zákoníku,“ říká ministryně. Ze současných čtrnácti procentních bodů nad úroveň repo sazby ČNB klesne úrok z prodlení o šest procentních bodů. Podle aktuálních čísel by tak klesl z celkových 15,75 % na 9,75 % (počítá se repo sazba na začátku pololetí).

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.