Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2015 je třeba podat do prvního dubna. Jestli vám přiznání zpracovává daňový poradce, prodlužuje se lhůta o tři měsíce – musíte ale poradci podepsat plnou moc a do prvního dubna ji doručit finančnímu úřadu.
Kdy podává daňové přiznání zaměstnanec
Kdo byl v roce 2015 klasicky zaměstnaný u jednoho zaměstnavatele a jiné příjmy neměl, daňové přiznání podávat nemusí – roční zúčtování daně za něj připravuje a odevzdává zaměstnavatel. Totéž platí pro člověka, který v roce 2015 postupně vystřídal několik zaměstnavatelů, ale nikdy nepracoval pro dva a více naráz. Daňové povinnosti za vás může vyřídit poslední z nich. Podmínkou v obou případech je, že jste u zaměstnavatele nejpozději do 15. února podepsali prohlášení k dani za předešlý rok.
Sám musí podat daňové přiznání zaměstnanec:
- který měl v roce 2015 celkové příjmy (v hrubé mzdě) vyšší než 1 277 328 korun (tedy 48násobek průměrné mzdy). Z převisu nad uvedenou částku musí odvést sedmiprocentní daňový příplatek, takzvanou solidární daň (nepodléhají jí příjmy z kapitálového majetku nebo pronájmu, týká se výhradně příjmů ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti),
- který během roku 2015 pracoval postupně pro několik zaměstnavatelů a u některého z nich nepodepsal prohlášení k dani (i když u něho měl zdanitelné příjmy),
- který pracoval pro více zaměstnavatelů současně a některý z těchto příjmů nebyl zdaněný srážkovou daní,
- který měl kromě platu a mzdy i další příjmy – například z pronájmu, podnikání nebo prodeje kapitálového majetku – které přesáhly šest tisíc korun za rok (limit platí pro hrubé příjmy, nikoli zisk),
- který měl kromě českého zaměstnavatele také příjmy od zaměstnavatele v zahraničí,
- který dluží na dani z příjmů nebo neoprávněně čerpal daňový bonus a jeho zaměstnavatel to nahlásil finančnímu úřadu,
- který v roce 2015 porušil podmínky daňového zvýhodnění u životního pojištění, na které mu přispívá zaměstnavatel (vybral z pojistky peníze nebo smlouvu ukončil předčasně).
Zaměstnanec, který musí podat daňové přiznání – třeba proto, že si loni podnikáním nebo pronájmem přivydělal víc než šest tisíc - musí požádat zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za loňský rok a přiložit ho k daňovému přiznání.
I když zaměstnanci běžně daňové přiznání nepodávají, měli by se zajímat, jestli si nemůžou daň z příjmů snížit. Jak si podrobněji rozebereme příště, z daně z příjmů si můžete leccos odečíst. Týká se to kupříkladu lidí, kteří mají hypotéku nebo životní pojištění. Nezapomeňte dodat účtárně zaměstnavatele potřebné podklady a připomenout se – aby nezapomněli uplatnit všechny daňové odpočty a slevy, na které máte nárok.
Příjmy už zdaněné srážkovou daní
Kdo měl v roce 2015 pouze příjmy, které se danily takzvanou srážkovou daní, přiznání letos podávat nemusí. Srážkovou daní se daní například úroky z běžného účtu, úroky ze stavebního spoření, dluhopisů, výnosy z vkladních knížek nebo podíly na zisku. A také příjmy z výher, pokud nejsou od daně osvobozené. Za určitých okolností se srážková daň uplatňuje také na příjmy z dohody o provedení práce a autorských honorářů (když příjmy od jednoho plátce nepřekročí deset tisíc měsíčně). Detailněji v článcích:
Příjmy z dohody o provedení práce už zdaněné srážkovou daní ovšem můžete do daňového přiznání dobrovolně zahrnout. Když si v průběhu daného roku vyděláte celkově jen málo, dostanete sraženou daň zpátky. Započtení příjmů už zdaněných srážkovou daní totiž umožní více (nebo dokonce plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebovat budete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které vám na požádání vydá po konci roku.
Příjmy z autorských honorářů zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání zahrnovat nemůžete.
Příjmy, které nejsou předmětem daně
Zákon vymezuje určitou skupinu příjmů, které dani nepodléhají. Což v praxi znamená, že z nich nemusíte do státní kasy nic odvádět, ani je přiznávat. Pokud beztak podáváte přiznání, příjmy vyňaté z předmětu daně do něj zanášet nebudete. Patří sem například:
- úvěry a zápůjčky (s výjimkami popsanými v zákoně)
- příjmy získané restitucí
- příjmy získané nabytím akcií nebo podílových listů podle zákona upravujícího podmínky převodu majetku státu na jiné osoby
- příjmy z rozšíření rozsahu nebo vypořádání společného jmění manželů,
- příjem plynoucí z titulu odškodnění přiznaného mezinárodním trestním soudem, mezinárodním trestním tribunálem, popřípadě obdobným mezinárodním soudním orgánem
- příjem plynoucí z titulu spravedlivého zadostiučinění přiznaného Evropským soudem pro lidská práva, které je Česká republika povinna uhradit
- příjmy poplatníka, který vypomáhá s domácími pracemi, a to za stravu a ubytování (au-pair)
- příjmy získané převodem majetku od osoby blízké, která byla zemědělským podnikatelem a předčasně ukončila provozování zemědělské činnosti
- příjmy z vypořádání mezi podílovými spoluvlastníky rozdělením majetku podle velikosti jejich podílů
- pro zaměstnance nejsou předmětem daně příjmy z cestovních náhrad, poskytnuté pracovní oděvy, obuv apod.
Kompletní výčet příjmů, které nejsou předmětem daně, najdete v § 3 zákona o daních z příjmů.
Příjmy od daně osvobozené
Další skupinu příjmů zákon od daně osvobozuje, výsledek je obdobný: nemusíte je danit ani přiznávat. Jen nezapomeňte, že u některých typů příjmů je osvobození podmíněno splněním jistých podmínek a limitů nebo časovým testem.
Od daně z příjmů jsou osvobozeny například:
- příjmy z prodeje rodinného bytu či domu, včetně souvisejícího pozemku, pokud ho prodávající vlastnil aspoň dva roky a aspoň dva roky bezprostředně před prodejem v nich měl bydliště, případně tam bydlel kratší dobu, ale peníze z prodeje využil na své bytové potřeby
- příjmy z prodeje nemovitosti, bytů nebo nebytových prostor, ve kterých nebydlíte, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhla pět let (když nemovitost zdědíte v řadě přímé, započítává se i doba, kdy nemovitost vlastnil zemřelý příbuzný)
- příjmy z prodeje movitých věcí, pokud nejsou zahrnuty do obchodního majetku (motorová vozidla, lodi a letadla jsou osvobozena, když mezi nabytím a prodejem uplynul alespoň rok)
- přijatá náhrada škody (pokud náhrada škody nesouvisí se samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem), náhrada nemajetkové újmy
- přijatá plnění z pojištění majetku a pojištění odpovědnosti za škody (pokud pojištění nesouvisí se samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem)
- plnění z pojištění osob, kromě pojištění pro případ dožití
- dávky úrazového pojištění
- státní podpora ze stavebního spoření
- ceny z veřejných, reklamních či sportovních soutěží v hodnotě nepřevyšující částku deset tisíc korun
- příjmy sociálního charakteru – tedy dávky nemocenského pojištění, důchodového pojištění (důchody za rok 2015 se nedaní do roční výše 331 200 korun), zdravotního pojištění, státní sociální podpora, sociální zabezpečení, dávky sociální péče a dávky pomoci v hmotné nouzi
- odměny vyplacené za odběr krve a jiných biologických materiálů
- výživné
- stipendia ze státního rozpočtu a z prostředků veřejné vysoké školy
- výpomoc od zaměstnavatele (například výpomoc rodině při úmrtí zaměstnance)
- příspěvky nadací, nadačních fondů a občanských sdružení
- příjmy nabyté dědictvím nebo odkazem
- příjmy nabyté darem od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů, případně od osoby, se kterou jste žili nejméně po dobu jednoho roku před obdržením daru v společné domácnosti
- příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem cenného papíru při jeho prodeji dobu tří let. Pokud vaše příjmy (pozor, tedy ne zisky) z prodeje cenných papírů v roce 2015 nedosáhly hranice sta tisíc korun, tříletý časový test dodržet nemusíte.
Kompletní výčet osvobozených příjmů najdete v § 4 zákona o dani z příjmů.
Novinkou letos je, že musíte finančnímu úřadu do prvního dubna oznámit přijetí osvobozeného příjmu (z roku 2015), který přesáhl pět milionů korun (například z prodeje cenných papírů) – a to i v případě, že nemáte povinnost podat daňové přiznání. Pokud vám přiznání zpracovává daňový poradce, lhůta pro podání oznámení se prodlužuje o tři měsíce.
Podnikatelé, důchodci, studenti, matky
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob musí letos podat každý podnikatel, který měl v roce 2015 příjem (nikoli zisk) z podnikání vyšší než patnáct tisíc korun. Povinně podává přiznání také podnikatel, který v roce 2015 skončil ve ztrátě (kterou by případně mohl odečítat v následujících letech).
Daňové přiznání musí v roce 2016 podat i člověk, který loni neměl příjmy ze závislé činnosti (tedy ze zaměstnání), ale je důchodce, student nebo třeba matka na rodičovské a v rámci přivýdělku (například podnikáním nebo pronájmem) si vydělal víc než 15 tisíc za rok (limit platí pro hrubé příjmy nikoli zisky, tedy příjmy snížené o výdaje).
Detaily o pravidlech přivýdělků a jejich danění najdete v článcích na které odkazujeme v boxu vpravo.
Důchody z roku 2015 jsou od daně z příjmů osvobozeny do částky 331 200 korun (což odpovídá měsíční penzi 27 600 korun). Když má penzista k důchodu ještě jiný zdanitelný příjem (ze závislé činnosti, podnikání nebo pronájmu), který loni v součtu přesáhl 840 tisíc korun, musí přiznat a zdanit veškeré příjmy včetně důchodu.
Příjmy z pronájmu
Přiznat a zdanit musíte také příjmy z pronájmu nemovitostí, bytů nebo movitých věcí. Až na pár výjimek. Pokud se jedná jen o příležitostný pronájem movité věci s příjmem do třiceti tisíc za rok, daň ani přiznání řešit nemusíte. Totéž platí, když máte příjmy ze závislé činnosti (tedy typicky ze zaměstnání) a vaše příjmy z pronájmu (movitých nebo nemovitých věcí) nepřesáhnou šest tisíc za rok. Nebo pokud jste důchodce, student či matka na rodičovské a vaše roční příjmy z pronájmu nepřesáhnou patnáct tisíc.
Příjmy z kapitálového majetku
Danit a přiznávat musíte také příjmy z kapitálového majetku. Zjednodušeně řečeno, jde o příjmy, které plynou z toho, že držíte nějaký finanční majetek: peníze, obchodní podíly, cenné papíry, pohledávky z půjček a podobně.
Velká část z těchto příjmů ovšem bývá zdaněna srážkovou daní už u zdroje. Pak daně ani přiznání řešit nemusíte. Přiznat byste ale měli kupříkladu úroky získané z půjček.
Ostatní příjmy podléhající dani z příjmu
Danit musíte také například příjmy z výher v loteriích a sázkách, příjmy ze zděděných práv z průmyslového a jiného duševního vlastnictví, včetně práv autorských nebo příjmy z příležitostných pronájmů či činností.
Příležitostné příjmy do 30 tisíc
Pokud vaše příjmy z příležitostných činností nepřekročily hranici třicet tisíc za rok, nemusíte je danit ani přiznávat. Myšlen je opravdu roční příjem, nikoli zisk (tedy příjem snížený o výdaje). Jestli jste limit překročili, musíte veškerý příjem z příležitostných činností zahrnout do daňového přiznání – a zdanit.
Aby byla splněna podmínka „příležitostnosti“, musí jít o činnost, které se věnujete opravdu spíš výjimečně nebo nárazově, nikoli pravidelně a opakovaně.
Mezi příležitostné příjmy se řadí:
- Příležitostné činnosti kromě činností, které sice provozujeme příležitostně, ale máme na ně živnostenský list
- Příležitostný pronájem movitých věcí
- Zemědělská výroba, pokud není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem)
- Příjem včelaře; pokud jste během roku měli maximálně 60 včelstev, počítá se jako příležitostný příjem 500 korun na jedno včelstvo
Mezi příležitostné příjmy se neřadí příjmy z autorských honorářů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
15. 2. 2017 12:02, Tereza
Když nepracujete u víc zaměstnavatelů současně, tak ne. Zaměstnavatel vám udělá na žádost roční zútování daně.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.