Jako už tradičně, i letos v čase předvánočním na Peníze.cz přibývá témat, která se týkají dobročinnosti.
Přinesli jsme tipy na zajímavé charitativní projekty:
Radili, jak vybírat z množství pouličních sbírek a na co se ptát, než darujete:
Dneska se mrkneme na to, jak vykonané dobro zúročit finančně. Totiž, když přispějete na školství, kulturu, ekologii nebo charitu, můžete si o příspěvky snížit základ daně z příjmů. Výčet dobročinných účelů, které se uznávají, najdete v § 15, odst. 1 zákona o dani z příjmů.
1. Ani málo, ani moc
Základní podmínkou toho, abyste mohli daňový odpočet uplatnit, je, že celková výše darů, které jste poskytli v daném zdaňovacím období (tedy za kalendářní rok) dosáhla alespoň tisícikoruny nebo přesáhla dvě procenta vašeho původního daňového základu. Shora je výše daňového odpočtu omezena patnácti procenty původního základu daně. Co darujete nad tento limit, už odečítat nelze.
2. Bez potvrzení to nepůjde
Abyste mohli daňový odpočet uplatnit, potřebujete potvrzení o daru. Tedy darovací smlouvu nebo příjmový pokladní doklad, vystavený příjemcem. Kromě darované sumy a identifikačních údajů na dokladu musí být uvedený taky účel, na který dar věnujete.
Potvrzení o daru vydá nezisková organizace, které jste dar poskytli – buď bezprostředně po úhradě, nebo po konci zdaňovacího období (tedy kalendářního roku) za všechny dary, které jste jí věnovali v daném roce, naráz. Některé organizace rozesílají potvrzení o darech automaticky, u jiných je třeba o vystavení dokladu požádat (některé na to mají předchystané formuláře). Záleží ale samozřejmě, jakým způsobem jste darovali. Aby vám mohla neziskovka potvrzení vydat, musí vědět, že jste jí příspěvek opravdu poskytli – tedy nechali jste jí při platbě nacionálie, přinejmenším jméno, aby mohla platbu identifikovat. Jestli jste bez dalšího hodili na ulici do pokladničky pár stovek, těžko se zpětně zjistí a prokáže, že byly právě od vás. Totéž platí v případě dárcovských esemesek (DMS).
3. Co si s potvrzením počít
Podnikatelé a živnostníci zohlední své příspěvky na dobročinné účely v daňovém přiznání (a doloží příslušným potvrzením), které podávají finančnímu úřadu v následujícím roce. Totéž platí pro zaměstnance, kteří z nějakého důvodu podávají daňové přiznání sami.
Ostatní zaměstnanci odevzdají potvrzení o darech v účtárně zaměstnavatele – nejpozději do poloviny února následujícího roku. Zaměstnavatel pak dary na charitu zohlední, až bude chystat roční zúčtování daně.
4. Zázraky nečekejte
Vzhledem k tomu, že dary na dobročinné účely snižují základ daně z příjmů, nikoli výslednou daň, nemůžete počítat s tím, že když dáte na charitu tisícikorunu, odvedete na daních o tisíc korun míň. Zvýhodnění bude podstatně menší. Jaké, to si ukážeme na ilustračním příkladu v boxu.
Jak už bylo řečeno, u podnikatelů a živnostníků se dar promítne do výsledné daně, k níž se dopočtou v daňovém přiznání a kterou následně odvádějí finančnímu úřadu. U zaměstnanců se účtuje zpětně. Když jim kvůli daru vznikne na dani za předešlý rok přeplatek, projeví se v rámci daňového vyrovnání ve vyšší březnové výplatě.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 12. 2015 10:09, Likvid
Milej pane, vy jste asi trochu slabší na hlavu. Najděte si tedy charitu, která podporuje jen bílé, třeba přispějte na nemocnou árijskou holčičku, sbírek je dost . Najděte si organizaci s průhledným účetnictvím, existujou, pošlete to přímo rodičům nemocnýho děcka. Nebo osobně zajděte do domova důchodců a zeptejte se, co potřebujou, ale nepičujte nesmysly. Vsadím boty, že jste ani chvíli nepřemýšlel, že byste kdy komu přispěl.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
16. 12. 2015 6:37, Nakobyl
stát rve peníze Osmanům a já bych měl přispívat na tlustá břicha úředníků, kteří si charitu vzali jako výnosný kšeft? kolik peněz se dostane přímo k potřebným a kolik snědým na jejich luxusní auta?
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.