Když dovolenou zkazí nemoc nebo úraz. Pět dobrých rad

| rubrika: Jak na to | 19. 7. 2016 | 1 komentář
Na dovolenou každoročně odjíždíme odpočinout si od stresu a načerpat nové síly. Letní pohoda ale může rychle skončit, pokud se za hranicemi dostaví zdravotní komplikace. Jak postupovat a na co nezapomenout? Přinášíme pár dobrých rad.

Bez cestovního pojištění nebo alespoň kartičky zdravotní pojišťovny dnes vyráží za hranice patrně jen málokdo. Jenže pořídit si pojištění je jedna věc a řešit zdravotní potíže v cizí zemi věc druhá. Na co se připravit a co dělat, pokud budete muset navštívit lékaře? Poradíme.

1. Po Evropě s kartičkou pojištěnce

Jestliže míříte za odpočinkem do některé z evropských destinací, nemusíte si nutně sjednávat komerční cestovní pojištění. Ve veřejných zdravotnických zařízeních zemí Evropské unie si vystačíte s Evropskou průkazkou zdravotního pojištění – modrou kartičkou, kterou jste dostali od své zdravotní pojišťovny a díky které máte nárok na nezbytné lékařské ošetření. Nadto se můžete s kartičkou EHIC, jak se zkráceně Evropskému průkazu říká, vydat i do veřejných a státních nemocnic či ambulancí i v Turecku, Černé Hoře, Srbsku, Norsku, Lichtenštejnsku nebo Švýcarsku.

Pokud se spoléháte pouze na EHIC, musíte ale počítat se spoluúčastí, kterou běžně pacienti v řadě evropských zemí platí jak za ošetření, tak za hospitalizaci, léky či recept. Na paměti mějte také to, že případný převoz zpět do Česka Evropské zdravotní pojištění nekryje a budete si ho muset zaplatit sami.

Podrobnosti o Evropském průkazu zdravotního pojištění najdete v našem starším článku.

Spoluúčast:Kolik si připlatíte za péči v cizině

Vybrali jsme deset zemí, kam vloni mířili čeští turisté na dovolenou nejčastěji. A přidali jsme Německo, které je nejčastější tranzitní zemí pro motorizované.

Bulharsko
Francie
Itále
Chorvatsko
  • Na návštěvu praktického lékaře, zubaře či specialisty se v Bulharsku vztahuje spoluúčast ve výši jednoho procenta bulharské minimální mzdy, tedy přibližně 3,7 leva.
  • Dvě procenta z minimální mzdy zaplatíte za denní hospitalizaci.
Maďarsko
Německo
Rakousko
Řecko
  • Návštěva lékaře i akutní péče a hospitalizace v nemocnici je v Maďarsku bez spoluúčasti a neplatí se ani za recept.
  • Bez spoluúčasti je i akutní ošetření u zubaře.
Slovensko
Španělsko
Turecko
  • Na Slovensku zaplatíte1,99 eura za ošetření na pohotovosti.
  • Jestliže bude nutná hospitalizace, uvedený poplatek platit nebudete.

Zdroj: Kancelář zdravotního pojištění

Srovnejte to!

Cestovní pojištění

Jedete do světa? Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete ho u nás i objednat. Stačí říct, jak byste ho nejradši kupovali, jestli ho chcete koupit přes počítač, probrat s přítelem na telefonu, nebo si pro něj dojdete osobně.

2. Komerční cestovní pojištění: Volejte asistenční službu

Pokud vyjíždíte za hranice s komerčním cestovním pojištěním a objeví se zdravotní problémy, měli byste vždy kontaktovat asistenční službu. Číslo najdete zpravidla ve smlouvě nebo na asistenční kartičce. Volat můžete 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Asistenční služba by vás měla nasměrovat k nejbližšímu lékaři, se kterým má pojišťovna uzavřenou smlouvu, případně poradit s dalším postupem.

Kontaktovat asistenční službu se vyplatí hned z několika důvodů. Jednak může pomoci s komunikací v cizím jazyce, za druhé máte jistotu, že se svěřujete do péče prověřeného zdravotníka. Konečně za třetí – pokud budete postupovat podle pokynů asistenční služby, nebudete muset platit za ošetření v hotovosti a nebudete mít problém s plněním od pojišťovny. Asistenční služba totiž navrhuje postup na základě konkrétních podmínek vámi sjednaného pojištění. Jinak řečeno, ví, jaký rozsah péče si můžete v rámci své pojistky dovolit.

3. Počítejte s rezervou, připravte si hotovost

Pokud cestujete pouze s Evropskou kartičkou zdravotního pojištění, měli byste mít s sebou určitou finanční rezervu, nejlépe v hotovosti. Kromě spoluúčasti můžete v některých zemích platit také za samotné ošetření. Taková praxe funguje například ve Francii – ambulantní ošetření si platí pacient sám a až zpětně žádá o úhradu zdravotní pojišťovnu.

Rezerva se ale může hodit, i když máte sjednané cestovní pojištění. Pokud navštívíte jiného než smluvního lékaře, účty za ošetření zaplatíte z vlastní kapsy a až po návratu z ciziny můžete žádat pojišťovnu o proplacení. Když peníze na zaplacení účtů nemáte, kontaktujte asistenční službu – ta poskytne lékaři nebo zdravotnickému zařízení garanci uhrazení účtů.

4. Schovejte si účty a lékařské zprávy

Ať už jste platili ošetření nebo si hradili léky, vždy si schovejte všechny doklady, účty a také lékařské zprávy. Budete je muset předložit pojišťovně, pokud budete chtít dostat svoje peníze zpět. Žádat o proplacení nákladů můžete jak komerční, tak zdravotní pojišťovnu. Zdravotní pojišťovny ovšem proplácejí náklady pouze za léčbu – spoluúčast vždy hradí pacient sám. O takzvanou refundaci nákladů můžete požádat zdravotní pojišťovnu i v případě, že jste se s kartičkou EHIC nechali ošetřit v soukromém zdravotnickém zařízení. Počítejte ale s tím, že dostanete maximálně tolik, kolik se za obdobnou péči platí v Česku.

Anketa

Už jste byli na dovolené?

5. Nezapomínejte na výluky

I když jste si před cestou sjednali cestovní pojištění, může se stát, že za vás pojišťovna zdravotní péči nezaplatí. V každé pojistné smlouvě totiž najdete řadu výluk – případů, kdy není možné ošetření z pojistky hradit. Konkrétní výluky samozřejmě záleží na dané pojišťovně, zpravidla jde ale o případy, kdy si například přivodíte úraz pod vlivem alkoholu nebo drog.

Pokud nemáte sjednané připojištění chronických onemocnění, rozlučte se také s proplacením lékařské péče, kterou jste museli podstoupit kvůli zdravotním problémům vyplývajícím z nemoci, kterou jste trpěli už rok před uzavřením pojistky. Pojišťovny většinou nehradí ani náklady na ošetření spojené s těhotenstvím. Konkrétně například ošetření jakékoliv komplikace při rizikovém těhotenství, komplikace po 26. týdnu těhotenství nebo náklady spojené s porodem.

Jestliže cestujete pouze po Evropě, může vás v těchto případech „zachránit“ EHIC. Zde totiž podobné výluky neplatí – ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních by vás tedy měli zdarma ošetřit, i pokud potřebujete lékařskou pomoc v důsledku chronického onemocnění nebo kvůli těhotenství.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.