Srovnejte si přes tisíc dluhopisů podle výnosu, zajištění nebo rizika
Impulsem pro vznik nového srovnávače dluhopisů byl nepřehledný a složitý trh korporátních bondů. Právě tomu se Dluhopisomat, v čele se svým spoluzakladatelem Petrem Cimalou, rozhodl udělat přítrž.
„Zdejší neregulované prostředí umožňuje vydávat dluhopisy i extrémně nezdravým firmám, které pak poškozují celý investiční trh. Tuhle praxi chceme změnit. Proto jsme vyvinuli otevřený nástroj, který investorům umožní bezplatně a objektivně dluhopisy srovnávat,“ říká Cimala.
První a největší srovnávač dluhopisů
Srovnávač je určen široké veřejnosti, která si v něm může vyhledat dluhopisy podle výnosu, skóre rizikovosti, zajištění, formy či podoby dluhopisů a dalších parametrů. Vše je přehledně utříděné takovým způsobem, aby to investorům šetřilo čas. Vyzkoušet si to ostatně můžete sami.
Při stanovování skóre rizikovosti jsme postupovali podle pokynů Ministerstva financí ČR, a to za použití Kalkulačky skóre. Čím větší skóre dluhopis obdržel, tím menší je rizikovost dluhopisu.
Spousta emitentů nemá na trhu s dluhopisy co dělat, říká Cimala z CFG
Už během studia na Vysoké škole ekonomické aktivně investoval na trzích a spoluzaložil klub investorů, který je dnes jedním z největších svého druhu v Česku. Láska k investování provází Petra Cimalu celý život. O tom, jak nejprve prodělal, aby mohl začít vydělávat, o trhu s dluhopisy a dalších tématech jsme si povídali v novém díle Finmag podcastu.
Kromě samotného skóre jsme na srovnávači k jednotlivým dluhopisům přiřadili také typ investora (defenzivní, konzervativní, balancovaný, dynamický, agresivní), míru rizika a pravděpodobnost, zda je emitent schopný dostát svým závazkům.
Prašivé dluhopisy
Srovnávač dluhopisů aktuálně obsahuje víc než tisícovku bondů. Díky společné metodice hodnocení jsme tak například zjistili, že až 30 % z nich získalo nejnižší možný skóring. Riziko je u takových dluhopisů nejvyšší a pravděpodobnost výplaty výnosů je bohužel velmi nízká.
Dalších 25 % dluhopisů na srovnávači je podle skóringu MF ČR označeno jako vysoce rizikové, i když obdržely o něco vyšší skóre. A pouze 21 % dluhopisů má střední nebo nízké riziko. Úplně nejnižší riziko mají pouze státní dluhopisy, kterých je na srovnávači 24 %.
Dvě třetiny vydaných emisí korporátních dluhopisů mají prospekt České národní banky (ČNB), o který stojí investoři. I když se jím ale dluhopisy chlubí, není to záruka bezpečnosti. Ta se zvyšuje až se zajištěním emise. Proto na Dluhopisomatu vydáváme pouze 1 ze 17 emisí a všechny jsou zajištěné. „Naším cílem je nabídnout kvalitu nad kvantitou a v maximální možné míře ochránit vložené finanční prostředky našich investorů,“ uvádí Cimala.
I z tohoto pohledu ukazuje srovnávač dluhopisů zajímavé souvislosti, jak upozorňuje ekonom Vladimír Pikora: „Vzhledem k tomu, že hodnotíme dluhopisy s prospektem i bez, můžeme vidět, jak prospekt ovlivňuje výnos (kupón). Dluhopisy s prospektem mají pochopitelně výnos nižší, v průměru jen 3,9 %. Ty s nejnižším skóringem (tedy více rizikové) nesou naopak až 6,2 %.“
Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu, jehož je společnost Dluhopisomat generálním partnerem. Investice do dluhopisů je vždy spojena s rizikem ztráty investovaných prostředků a rizikem nedosažení zisku.
Kam dál? Investice na Finmagu:
- Neobjevená investiční příležitost: nechte pracovat svá eura
- Investice do nemovitostí nemají být jen pro vyvolené, říká Pock
- Na obranu aktivního investora aneb Proč robotické rozhodování není spásou
- Kde bude bitcoin za deset let? Experti mu věští zářnou budoucnost
- Tuhle měnu nezničíte. Proč by konzervativci měli mít rádi bitcoin
FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?
„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.
UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?
BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden
STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor
HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?
Sdílejte článek, než ho smažem