Srovnejte si přes tisíc dluhopisů podle výnosu, zajištění nebo rizika

Dluhopisy, zejména ty korporátní, jsou velmi málo popsané. Jejich celkový obrázek nám až dosud unikal. Díky novému srovnávači dluhopisů, který vytvořil Dluhopisomat, si však může široká veřejnost udělat zajímavý obrázek, jak to na trhu vlastně reálně vypadá.
Srovnejte si přes tisíc dluhopisů podle výnosu, zajištění nebo rizika
Nový srovnávač dluhopisů od Dluhopisomatu kultivuje trh
Zdroj: Dluhopisomat

Impulsem pro vznik nového srovnávače dluhopisů byl nepřehledný a složitý trh korporátních bondů. Právě tomu se Dluhopisomat, v čele se svým spoluzakladatelem Petrem Cimalou, rozhodl udělat přítrž.

„Zdejší neregulované prostředí umožňuje vydávat dluhopisy i extrémně nezdravým firmám, které pak poškozují celý investiční trh. Tuhle praxi chceme změnit. Proto jsme vyvinuli otevřený nástroj, který investorům umožní bezplatně a objektivně dluhopisy srovnávat,“ říká Cimala.

První a největší srovnávač dluhopisů

Srovnávač je určen široké veřejnosti, která si v něm může vyhledat dluhopisy podle výnosu, skóre rizikovosti, zajištění, formy či podoby dluhopisů a dalších parametrů. Vše je přehledně utříděné takovým způsobem, aby to investorům šetřilo čas. Vyzkoušet si to ostatně můžete sami.

Při stanovování skóre rizikovosti jsme postupovali podle pokynů Ministerstva financí ČR, a to za použití Kalkulačky skóre. Čím větší skóre dluhopis obdržel, tím menší je rizikovost dluhopisu.

Spousta emitentů nemá na trhu s dluhopisy co dělat, říká Cimala z CFG

Už během studia na Vysoké škole ekonomické aktivně investoval na trzích a spoluzaložil klub investorů, který je dnes jedním z největších svého druhu v Česku. Láska k investování provází Petra Cimalu celý život. O tom, jak nejprve prodělal, aby mohl začít vydělávat, o trhu s dluhopisy a dalších tématech jsme si povídali v novém díle Finmag podcastu.

Kromě samotného skóre jsme na srovnávači k jednotlivým dluhopisům přiřadili také typ investora (defenzivní, konzervativní, balancovaný, dynamický, agresivní), míru rizika a pravděpodobnost, zda je emitent schopný dostát svým závazkům.

Prašivé dluhopisy

Srovnávač dluhopisů aktuálně obsahuje víc než tisícovku bondů. Díky společné metodice hodnocení jsme tak například zjistili, že až 30 % z nich získalo nejnižší možný skóring. Riziko je u takových dluhopisů nejvyšší a pravděpodobnost výplaty výnosů je bohužel velmi nízká.

Dalších 25 % dluhopisů na srovnávači je podle skóringu MF ČR označeno jako vysoce rizikové, i když obdržely o něco vyšší skóre. A pouze 21 % dluhopisů má střední nebo nízké riziko. Úplně nejnižší riziko mají pouze státní dluhopisy, kterých je na srovnávači 24 %.

Dvě třetiny vydaných emisí korporátních dluhopisů mají prospekt České národní banky (ČNB), o který stojí investoři. I když se jím ale dluhopisy chlubí, není to záruka bezpečnosti. Ta se zvyšuje až se zajištěním emise. Proto na Dluhopisomatu vydáváme pouze 1 ze 17 emisí a všechny jsou zajištěné. „Naším cílem je nabídnout kvalitu nad kvantitou a v maximální možné míře ochránit vložené finanční prostředky našich investorů,“ uvádí Cimala.

I z tohoto pohledu ukazuje srovnávač dluhopisů zajímavé souvislosti, jak upozorňuje ekonom Vladimír Pikora: „Vzhledem k tomu, že hodnotíme dluhopisy s prospektem i bez, můžeme vidět, jak prospekt ovlivňuje výnos (kupón). Dluhopisy s prospektem mají pochopitelně výnos nižší, v průměru jen 3,9 %. Ty s nejnižším skóringem (tedy více rizikové) nesou naopak až 6,2 %.“

Text vyšel v rámci investičního speciálu magazínu Finmag a Finmag.cz Miliardy v pohybu, jehož je společnost Dluhopisomat generálním partnerem. Investice do dluhopisů je vždy spojena s rizikem ztráty investovaných prostředků a rizikem nedosažení zisku.

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Investice na Finmagu:

PODZIMNÍ FINMAG JE TADY. NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsme dostupný luxus a lidé chtějí nějakou radost. Když už nemohou hýřit, tak aspoň budou mít na stole dobré pití,“ řekl Jiřímu Nádobovi šéf Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

FIN V kanceláři šéfa Impact Hubu • Jakub Žofčák o byznysových souvislostech etikety • Robert Vlach o rozdílu mezi freelancery a zaměstnanci • Elonova obrana „čisté“ Tesly střílí vedle. • Mnohé firmy čekají problémy spojené s insolvencí a možná i trestní odpovědností. Jak se mají chovat?

MAG Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta zrekonstruovali bývalý klášter a vybudovali atypický domov pro seniory • Klára Moldová oživila historickou školu T. G. Masaryka • New York: hlavní město světa, nebo samozvaný král sebestředných sociopatů? • Conversky nosí hvězdy popkultury, to je ale až jejich druhý život

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhopisy, investice, Riziko

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.