Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak si vyjednat nižší sazbu na hypotéku. Zkusili jsme to za vás.

| rubrika: Jak na to | 2. 4. 2010 | 34 komentářů
Jak si vyjednat nižší sazbu na hypotéku. Zkusili jsme to za vás.
Desítky tisíc lidí letos čeká změna úrokové sazby u hypotéky. Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, jak se dá vyjednat výhodnější sazba. Byly to docela nervy.

Konec tříleté fixace hypotéky se rychle blížil. Představa, že kvůli vyšším úrokovým sazbám budu měsíčně platit o pět tisíc korun vyšší splátku, byla děsivá. Obavy nerozptýlily ani konzultace s několika hypotečními makléři. „Od své banky sazbu pod šest procent nečekejte,“ zněl jejich verdikt. Ve srovnání s původní sazbou 3,89 procenta to bylo tvrdé procitnutí do reality.

Rozhodnutí bylo jasné. Zkusím si vyjednat lepší sazbu u konkurence. Od ledna do konce března jsem se pokoušela zjistit nabídky a podmínky pro refinancování hypotékyhned u několika banki hypotečních makléřů.

Už první setkání s finančním a hypotečním poradcem Sophia Finance moc nadějí nedávalo. Makléř mi představil nabídky tří bank a teprve na vyžádání mi dodal nabídky dalších tří. Jeho kalkulace úrokové sazby se pohybovaly blízko šestiprocentní hranice. Nejlépe vycházela banka LBBWs nulovým poplatkem za zpracování a se sazbou pod pět procent. Představa refinancování u malé banky mě ale v dnešní době nenadchla.

Další cesta vedla k jednomu z největších hypotečních makléřů Hyposervis, který si vloni zřídil speciální dceřinou společnost na refinancování Hyposhop. Jenže ten nebyl ani jednou z pěti návštěv otevřený. Návštěvníky vítala pouze cedule na dveřích s mobilním číslem na makléře. Dovolat se mu nedalo.

Poslala jsem tedy Hyposervisu poptávku přes internetový formulář. Makléř se ozval ještě týž den. Chtěl dojednat schůzku a obratem poslal i formulář objednávky služeb s informací o poplatku za refinancování ve výši 2400 korun. „Ještě ani neznají detaily mé hypotéky a už mám něco platit,“ divila jsem se. Poplatek by mi prý vrátili, ale pouze pokud by refinancování zařídili. Když bych si sehnala lepší nabídku jinde nebo si vyjednala lepší sazbu u původní banky, o poplatek bych přišla.

Anketa

Jak jste vyřešili situaci na konci fixace vaší hypotéky?

Mladičký makléř se vyptal na potřebné informace, ale skončil tím, že bez zaplacení poplatku žádné řešení nepošle. Pak ještě několikrát telefonicky tvrdil, že hypotéku snadno a výhodně přefinancuje u Raiffeisenbankvčetně změny zástavy. Vypadalo to poměrně dobře. Jenže po dotazu v Raiffeisenbank a konzultaci s jinými makléři se ukázalo, že navržené řešení se nedá provést.

Hledání dalšího poradce mě zavedlo do společnosti Broker Consulting. Jejich makléř působil zatím nejfundovaněji. Nejenže hned propočítal nabídku asi sedmi bank, ale podíval se i do podrobných podmínek. Zjistil například, že pokud se budu bance prokazovat daňovým přiznáním, kde si odčítám paušální odpočet, na úvěr nedosáhnu. Ne všude prý totiž umí posuzovat příjem podle celkového obratu a dívají se na příjem až po odečtu paušálních nákladů. To znamená, že by se mi loňský příjem v očích banky snížil na 40 procent. Výsledkem dvouhodinové schůzky bylo doporučení, ať zůstanu u stávající banky.

Nabídka přímo od konkurenčních bank byla rozpačitá. Začala jsem v České spořitelně, kde mám běžný účet už téměř dvacet let. „Pro známého klienta by mohli mít lepší sazbu,“ honilo se mi hlavou. Měli, ale pouze o 0,1 procentního bodu. Navíc hypoteční specialistka doporučovala Garantovanou hypotéku, která komplikuje budoucí refinancování (Více se o této hypotéce dozvíte v článku: Spořitelna oživuje trh hypotékou, kterou se nevyplatí refinancovat). Sazba 4,74 procenta sice nevypadala špatně, ale v budoucnu bych těžko mohla bez sankcí od banky s úvěrem odejít. Navíc banka tuto sazbu podmiňovala sjednáním pro mě nevýhodného životního pojištění, které by stálo tisíc korun měsíčně. Bankéřka přitom nebyla schopná říci, zda mi uznají příjem podle daňového přiznání.

Nepříjemné překvapení čekalo i v UniCredit Bank, která nabízí „hypotéky, s nimiž se rádi pochlubíte“. Jejich specialistka byla ochotná a příjemná, ale rovněž i ji „rozhodilo“ daňové přiznání s odpočtem paušálů. Nikdy nic podobného neviděla a nevěděla si s tím rady. Dokonce se mne i ptala, zda bych od toho v daňovém přiznání za rok 2009 neupustila. „Vyšší daně kvůli hypotéce opravdu platit nebudu,“ utrousila jsem v duchu.

Únorová nabídka UniCreditBankse sazbou 4,84 a později i 4,69 procenta nevypadala špatně. Podmínkou ovšem bylo pojištění proti neschopnosti splácet u tříleté fixace zaplacené na pět let dopředu. To by znamenalo zaplatit za pojištění jednorázově 72 250 korun. Banka by tím získala jen na provizi přes 11 tisíc korun. Na pojistné by mi banka půjčila navýšením jistiny.

Pak přišel dopis z mé hypoteční banky. Na papíře byla sazba 5,12 procenta. To makléře zaskočilo. Svorně se shodli, že lepší bude zůstat a na refinancování zapomenout.

Jen makléř Sophia Finance, který původně nabízel úvěr od LBBW, poradil, jak zkusit ještě trochu vyjednávat. O necelé dva týdny později zvonil telefon. Šéf klientského oddělení mi oznámil, že sazbu snížili na 4,89 procenta. Teď budu pět let platit o zhruba 1600 korun měsíčně více než dosud. I tak jsem oproti jiným bankám ušetřila minimálně pětistovku. S povinným pojištěním by úspora byla vyšší. Cesta to byla krušná. Bez toho, že bych si obešla několik bank a makléřů a znala možnosti jinde, by se mi ale vyjednávání nepodařilo.

Jak jste se poprali s refinancováním vy?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 4. 2010 20:56, nagualista

Popravdě, když si půjčíte peníze z banky, buď ve formě hypotéky či kreditní karty, peníze, které dostanete jsou nejen podvrh, ale je to nelegální forma protihodnoty a tím se nuluje závazek půjčku splatit. Banka totiž tyto peníze vůbec neměla jako svůj majetek. Toto právní povědomí a tyto situace jsou potlačované a ignorované a hra neustálého transferu bohatství od lidí do bank a věčný dluh pokračuje. A vy se tu bavíte o úspoře 500-1000,-Kč na úrocích.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 4. 2010 10:45,

V článku hezky popsaná situace, kdy jste využila služeb několika finančních poradců. kdybyste takto obešla s nějakých problémem advokáty a právníky, očekávala byste, že Vám poradí ZADARMO? Nakonec jste díky nim získala a vyjednala nižší sazbu - ušetřila jste spoustu peněz na splátce své hypotéky, ale ani jednomu jste nezaplatila. Oni s Vámi strávili určitý čas, použili kanceláře, které platí, software a výpočetní techniku která také není zadarmo. Není Vám to trapné? Můžete se ohánět tím, že jste si vyjednala sama - ale pokud byste se jich nezeptala, ale pouze obcházela napřímo banky, k určitým informací byste se nedostala a bez výpočtu který jste držela při vyjednávání ve své bance, by se s vámi o snížení sazby vůbec nebavili. Až budete obcházet poradce za 5 let, nedivte se, že buď nikde žádný nebude, nebo se s Vámi nebude ochoten bavit. Už je načase si uvědomit, že stejně jako software do počítače se platí, tak stejně informace, které někdo musí nastudovat mají nějakou cenu. I Vy jste za tento článek získala honorář - nebo píšete pro své potěšení?

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

11. 4. 2010 | 18:29

A podle přání autorky článku sedíte u počítače a odpovídáte a odpovídáte. To znám také. A snad byste za to nechtěl zaplatit, ne? To jste tedy drzý. P.S. Už mě taková témata vážně nebaví. Laici se baví o odborné problematice....více

10. 4. 2010 | 17:43

bohužel realita všedních dnů. Na email chodí poptávky po refinancování atp, ale na to se dá odpovídat jen stroze, neboť tito lidé nedávají kontakt a jen sbírají informace více

10. 4. 2010 | 17:31 | Angel Bratovanov

RPSN 4,8% u stavební spořitelny? Přemýšlím jestli jste nebyl u kouzelníka. Trochu si asi někdo splet pojmy s dojmy. Pokud máte úrok z meziúvěru 5% tak reálné RPSN v meziúvěru bude kolem 6%. (platíte i z peněz , které máte...více

9. 4. 2010 | 18:33

Dobrý den pane Pokorný, děkujeme za podrobný rozbor problematiky z poradenského úhlu i za čtení článků na Penize.cz. Souhlasím s Vámi, že vyřízení úvěru za klienta Vám zabere dost času. Poplatek za vyřízení úvěru je pak...více

9. 4. 2010 | 16:59 | Vít Pokorný

Ještě jednou se vrátím ke svému příspěvku. Pracuji jako oblastní ředitel finančně poradenské firmy, mám na starosti výběr, školení a výcvik nováčků, píšu do novin, vedle toho mám sám svou finančně poradenskou praxi ve třech...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK