Jak nejlépe postupovat pro úspěšné převzetí dluhu (hypotéky) novým klientem

| rubrika: Příloha | 8. 7. 2009

1. Výběr nového klienta

Pečlivě si vybrat nového klienta, tedy kupce nemovitosti. Solidnost klienta se dá zjistit v registru klientských informací (bankovní a nebankovní registr). Takto posuzuje i banka každého žadatele o hypotéku. V registrech zjišťuje nejen jeho platební morálku, ale například i skutečnost, jestli a jakým způsobem splácí leasing. Kdo se třeba opakovaně zpozdil se splátkami spotřebitelského úvěru, je možné, že hypotéku jen tak nedostane.

2. Součinnost (spolupráce) nového klienta

Nový klient musí poskytnout bance nezbytnou součinnost k prověření vlastní bonity a k prověření, že bude splňovat i všechny další podmínky banky pro převzetí dluhu (tj. podmínky úvěru, do kterého vstupuje). Nejdůležitější je platební morálka klienta + dostatečná bonita klienta, nebo-li schopnost splácet.

3. Žádost bance a doklady

Podat žádost bance o souhlas převzetí dluhu. Nový klient doloží bance potřebné doklady v rozsahu standardního Návrhu na uzavření smlouvy s výjimkou informací, které jsou již bance zřejmé z titulu přebíraného úvěru. Souhlas věřitele lze dát buď původnímu klientovi, nebo tomu, kdo chce dluh převzít. Zpravidla tak bude činěno v rámci Dodatku ke Smlouvě o poskytnutí úvěru. V tomto Dodatku budou zároveň stanoveny i podmínky, za kterých nabude převzetí dluhu účinnost.

4. Podpis smluvních dokumentů

Vlastní převod dluhu se uskuteční až po jeho odsouhlasení bankou. Nejprve se vyhotoví a podepíše Dodatek ke Smlouvě o poskytnutí úvěru a podepíší související smluvní dokumenty. Po uzavření příslušné Smlouvy o koupi nemovitosti s původním klientem je potřebný vklad do příslušného katastru nemovitostí. Po doložení této skutečnosti aktualizovaným listem vlastnictví, event. katastrálním úřadem potvrzeným návrhem na vklad vlastnického práva ve prospěch nového klienta banka převod odsouhlasí.

5. Realizace převzetí dluhu

Banka vyřídí převzetí dluhu v termínu do 10 pracovních dnů od převzetí úplné žádosti (obsahující všechny náležitosti včetně potřebných dokladů). Celková doba realizace záleží na rychlosti nového klienta s jakou dodá všechny vyžadované doklady. Nový klient vstupuje do původního závazku, se zástavou se nic neděje, mění se pouze vlastník.

6. Podmínky hypotečního úvěru

Převzetím dluhu nedochází, až na určité výjimky, ke změně obsahu ani rozsahu závazku, tzn. že nedojde ani ke změně úrokové sazby. Nový klient však musí splnit dostatečnou bonitu.

Zdroj: Hypoteční banka

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.