Ceny nemovitostí napříč Českem loni stouply v průměru o 10,7 procenta. Vyplývá to z nových dat České bankovní asociace a společnosti Flat Zone.
Po propadu cen mezi lety 2022 a 2023 zdražila loni starší bytová zástavba v celorepublikovém průměru o desetinu, stejné tempo růstu bylo v regionech. V Praze ceny meziročně stouply dokonce o 18 procent. Cihlové domy si přitom drží výrazně vyšší hodnotu za metr čtvereční oproti panelovým domům.
Ceny novostaveb rostly o něco méně – v průměru o 8 %, v hlavním městě pak o 9 %. Rodinné domy si v regionech i na celonárodní úrovni zachovaly téměř stejnou hodnotu, ale v Praze stouply o 15 %.
Foto: ČBAProdeje nemovitostí celkově stouply o třetinu. Nejvíce jdou na odbyt novostavby, loni jejich prodej meziročně vzrostl o 51 %. Ke konci roku bylo v celém Česku k dispozici přes 16 tisíc volných bytů v novostavbách ve výstavbě.
Starší bytová zástavba si připsala čtvrtinu a rodinné domy 37 %.
Největší podíly prodejů probíhají dlouhodobě v Praze a Středočeském kraji. U starších bytů tvoří podíl těchto dvou regionů 39 % ze všech transakcí, u nových bytů dokonce 60 % všech prodejů.
„V průběhu většiny roku 2024 jsme byli svědky pokračování nárůstu aktivity prodejů, a to ve všech segmentech. V případě nových bytů se prodal dokonce druhý nejvyšší počet bytů za posledních 15 let. Nejvíce poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku v hlavním městě, Brně a Středočeském kraji,“ řekl Milan Roček, jednatel společnosti Flat Zone.
Stále podle něj přetrvává stav, kdy v místech s nejvyšší poptávkou je výstavba nových bytů zcela nedostatečná. „V těchto lokalitách je nárůst cen nejvyšší. I když dynamika zvyšování cen byla nižší než v letech před poslední krizí v roce 2022, je nárůst cen, zejména u starých panelových bytů neopodstatněně vysoký oproti cenám nových bytů,“ dodal Roček s tím, že ceny táhnou nahoru dlouhodobě Praha, Brno, Středočeský kraj a krajská města.
V Praze jsou pak ceny starších bytů stále čtyřikrát vyšší než například v Ústeckém nebo Karlovarském kraji.
„Dostupnost bydlení v ČR tak nadále čelí problémům kvůli vysokým cenám nemovitostí, pomalému dokončování nových bytů a rostoucím hypotečním splátkám. K těm bych dále přiřadil nerozvinutý kapitálový trh a pomalý růst potenciálu ekonomiky, což se odráží v nízkém růstu disponibilního příjmu obyvatel – v uplynulém roce nejpomalejším v regionu,“ dodal Jaromír Šindel, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Zatímco ceny nemovitostí rostly podle dat bankovní asociace mezi lety 2015 až 2024 o 123 %, příjmy domácností se za stejné období zvýšily jen o 83 %.
Sdílejte článek, než ho smažem