Vytěžování dat z katastru: skrytý byznys, který ohrožuje trh s bydlením

Milan Roček | rubrika: BrandVoice | 20. 2. 2025
Z katastru nemovitostí se dají poměrně snadno získat data, která pak vychytralí spekulanti a manipulátoři využívají při flipování nemovitostí a obchodu s vlastnickými podíly. A nejde jen o zneužívání špatné situace jiných lidí. Neúplná a nedobře zpracovaná data taky křiví obrázek o realitním trhu a cenách nemovitostí.
Vytěžování dat z katastru: skrytý byznys, který ohrožuje trh s bydlením

Zdroj: Shutterstock

Každý potřebuje někde bydlet, trh s nemovitostmi je nedomyslitelnou a základní složkou ekonomiky a přímo nebo nepřímo i součástí života každého z nás. V posledních letech jsme na něm ale bohužel svědky rozsáhlého zneužívání dat z katastru nemovitostí ze strany nejrůznějších služeb, které nerespektují ani pravidla, ani ochranu soukromí. Místo toho, aby data pomáhala trh zpřehlednit, stala se nástrojem nekalých praktik, které pokřivují informace o cenách, umožňují spekulace s vlastnictvím a v nejhorších případech vedou k cílenému okrádání lidí o jejich majetek.

V čem je problém?

Problém je nelegální „těžba“ dat z katastru a jejich zneužívání. Český katastr je poměrně otevřený a dají se z něj snadno získat i údaje, které jsou sice důležité pro transparentnost například při prodeji, ale zároveň je musíme považovat za citlivé. Zacházení s nimi má svoje pravidla. Jenže spousta nástrojů je nerespektuje. Jsou mezi nimi aplikace pro monitorování exekucí, změn vlastníků, převody vlastnických podílů a podobně. Snahou těchto služeb a spekulantů kolem nich často není dosáhnout větší transparentnosti trhu, nýbrž využít složité životní situace jiných lidí. Jak? Například vykupováním nemovitostí a podílů hluboko pod tržní cenou.

O autorovi

Milan Roček
Zdroj: Hypox.cz

Milan Roček je spoluautor a provozovatel aplikace Hypox.cz a portálu Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org), který dlouhodobě sleduje a analyzuje trh rezidenčních nemovitostí v České republice. Milan a jeho tým se věnují vytváření valuačních řešení a digitálních nástrojů pro online oceňování nemovitostí pro banky a pojišťovny i pro realitní investory a širokou veřejnost. Je absolventem ČVUT v Praze.

Že něco není úplně za hranou zákona, neznamená, že je to v pořádku. Stejně jako jsme se historicky vypořádali se šmejdy prodávajícími předražené hrnce, měli bychom zarazit neetické praktiky fliperů a lovců exekucí dřív, než kvůli nim část společnosti přijde o důvěru ve spravedlnost a právní stát. Zastavit nelegální vytěžování katastru nemovitostí je první opatření, jak toho dosáhnout, protože právě ukradená data umožňují spekulantům přesně zacílit své snahy. Chápu princip svobody podnikání, ale nepřijde mi v pořádku podporovat šíbry, jejichž praktiky obsahují vše od nátlaku po vydírání a kteří svůj podnikatelský model ještě školí na seminářích.

Obchod s chudobou i zkreslená očekávání

Obchod s chudobou je v méně privilegovaných částech naší republiky trvalý problém a spekulace s částmi nemovitostí ho dále zhoršují. Nemusíme ale brát jen nejčernější scénáře. Obchod s podíly má negativní dopad i na zbytek trhu. Jaký? Vede ke zkreslení dat a špatným údajům o cenách.

Katastr se proti pravidlům dá vytěžovat jen do určité míry. Aplikace, které to dělají, tím pádem nemají pro výpočty kompletní informace. To ale běžný uživatel zpravidla nepozná. Nejčastější chybou je, že tyto služby neumí rozeznat cenu za prodej celé nemovitosti od ceny za prodej jejího zlomku. Že nejde o drobné zkreslení ukáže příklad. Nejmenovaná služba měla v datech údaj o prodeji 4+kk v Dejvicích za 1 500 000,-. Pěkná cena, že? Akorát, že šlo o prodej jedné desetiny, nikoliv celé nemovitosti.

Takovéto nepřesnosti vedou ke špatným výsledkům, což znemožňuje prodávajícím i kupujícím udělat si relevantní obrázek o stavu realitního trhu. S tím, jak přibývá obchodů s podíly, se navíc odchylka od reality zvětšuje a míra zkreslení stoupá.

Stojí to 8, nebo 10 milionů?

Ceny bydlení jsou celospolečenské téma. Ani média si však často nedávají práci s tím, abychom vedli diskuzi na základě korektních informací, protože přebírají indexy a informace o cenách ze všech stran – ať už se jedná o subjekty, které data sbírají a vyhodnocují podle pravidel a správně, nebo čerpají ze zkreslených nebo protiprávně získaných útržkovitých informací. Přehlcení veřejného prostoru informacemi, roztříštěnost, absence kontextu a špatná interpretace dat pak vedou ke zmatení široké veřejnosti a negativně ovlivňují transparentnost trhu s bydlením. Proto vítáme snahy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) v novele katastrálního zákona přístup k informacím zpřísnit a nelegálnímu sběru dat zamezit.

Peníze BrandVoice: Partnerem článku je Hypox.cz

Milan Roček

Milan Roček je spoluautor a provozovatel aplikace Hypox.cz a portálu Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org), který dlouhodobě sleduje a analyzuje trh rezidenčních nemovitostí v České republice. Milan a jeho tým se věnují vytváření... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

Trh s novými nemovitostmi ožívá. V druhé polovině roku se čeká celorepublikový nárůst nabídky nových bytů oproti loňsku o 3,6 %, v Praze pak o 3,2 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu... celý článek

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

Sedm z deseti rodinných domů v Česku je podpojištěných, výše pojistné částky dosahuje jen 60 procent skutečné hodnoty nemovitosti. Česká asociace pojišťoven proto spouští kampaň, ve... celý článek

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

10. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Daň z nemovitosti se blíží. Její výši zjistíte už teď a možná vás překvapí

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení nebo první splátku pak končí 2. června. Zjistit, kolik letos na dani přibližně zaplatíte, ale... celý článek

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

9. 4. 2025 | Petr Kučera

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 5,01 % p. a., zatímco před měsícem byla 5,05 % a před rokem 5,57 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 7. dubnu.

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

26. 3. 2025 | Petr Kučera

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Téměř devět z deseti (86 %) obyvatel Česka preferuje bydlení ve vlastním před nájmem. A to přesto, že osm z deseti lidí, kteří nebydlí ve vlastním, považuje vlastní bydlení za cenově... celý článek

Partners Financial Services