Ministerstvo pro místní rozvoj dnes představilo nový web, na němž jsou veřejně dostupná data o dostupnosti bydlení v Česku. Data bude aktualizovat každý čtvrt rok.
Data pocházejí jak z otevřených zdrojů (zejména od Českého statistického úřadu), tak z vlastních průzkumů ministerstva. Dostupnost bydlení ukazují v celkem pěti indikátorech.
„Dva z nich, ty úplně základní, máme v členění dle obcí s rozšířenou působností. Bereme průměrné příjmy v daném území a dáváme je do poměru s průměrnou cenou nemovitosti a průměrným nájmem. Zde jsme založili časovou řadu a budeme sledovat a komentovat vývoj,“ popisuje Štěpán Ripka, vedoucí oddělení analýz a strategie bytové politiky ministerstva. „Další tři indikátory jsme mohli zpětně dopočítat za dvacet let, na webu najdete jejich vývoj,“ dodává.
Zájemci si na webu mohou projít podrobná data o cenách bytů a cenách nájmů v poměru k příjmům v různých regionech. Součástí jsou také údaje o bytové výstavbě, státní podpoře nebo o tom, jak jsou různé domácnosti zatížené výdaji na bydlení.
„Díky širokému analytickému záběru víme jak o problémech, které v oblasti bydlení máme, ale i o jejich rozsahu nebo územních specificích. Některá data má stát k dispozici vůbec poprvé. Kromě vlastnického bydlení se soustředíme i na bydlení nájemní,“ říká ministr Ivan Bartoš.
Z dat mimo jiné vyplývá, že průměrná česká domácnost potřebuje na koupi bytu o velikosti 60 metrů čtverečních pět svých čistých ročních příjmů. Na pronájem stejného bytu by průměrná domácnost vynaložila 26 % svých čistých příjmů.
„Díky množství shromážděných dat se můžeme na tuto otázku podívat z různých úhlů a v detailu. Velké rozdíly jsou v ČR mezi regiony. Podle dat ministerstva je nejméně dostupné bydlení v Praze, kde domácnosti potřebují osm svých čistých ročních příjmů na koupi bytu a 34 % svých čistých příjmů na jeho pronájem,“ říká Ripka. Následuje Brno s potřebou více než sedmi ročních čistých příjmů na koupi a 31 % na pronájem.
„Bydlení ve městech je i přes vyšší příjmy hůře finančně dostupné. Nejnižší hodnoty – do tří průměrných čistých ročních příjmů domácnosti v dané lokalitě na koupi bytu a do 20 % na pronájem – jsou zejména v některých oblastech Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje,“ konstatuje Ripka.
Nedostupné bydlení je problém v celé Evropě. Průměrné výdaje na bydlení tvoří v Česku podle výpočtu ministerstva 23 % čistých příjmů domácností, napříč EU je to 20 %.
Ze sousedních států vydávají na bydlení menší část svých příjmů v Polsku, Rakousku a na Slovensku (18 až 19 %). Naopak třeba německé domácnosti na bydlení vynakládají více (25 %). Větší část svých příjmů vydávají na bydlení domácnosti v Nizozemsku, Švédsku, Norsku, Dánsku nebo Lucembursku, kde je to mezi 23 až 28 %. Nejvíc je to v Řecku (35 %).
Za domácnosti nadměrně zatížené výdaji na bydlení považujeme ty, které na bydlení vydávají více než 40 % svých čistých příjmů. Nadměrně zatížených výdaji na bydlení je v Česku podle výpočtu ministerstva 13 % domácností, napříč EU to je devět procent.
Mapy a další podrobná data najdete na webu MMR.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem