ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2022 | 2 komentáře
ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Zdroj: Shutterstock

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

ČEZ bude účtovat maximum, které umožňuje vládou stanovený strop, což je 6050 korun za MWh. U nejběžnější sazby D02d se cena zvýší ze současných 3775 korun. V praxi si lidé u této sazby, která je určena domácnostem s nižší spotřebou, připlatí přibližně 300 korun měsíčně (téměř 2300 korun za každou spotřebovanou MWh).

„Ceny hlavního produktu jsme drželi beze změny po celý rok 2022, i když další dodavatelé zdražovali nebo dokonce nuceně rušili fixace a zákazníky převáděli na burzovní ceny. Ceníky u tohoto produktu měníme obvykle na přelomu roku. Jelikož elektřinu pro produkt na dobu neurčitou jsme na příští rok ale už museli nakupovat za letošní vyšší ceny, tak budou i ceníky od nového roku vyšší,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Kdyby vláda neschválila zastropování cen od začátku roku 2023, připlatily by si domácnosti v bytě s nejběžnější sazbou D02d na silové ceně elektřiny dalších 40 procent, vypočítává Gazdík.

„Je ale i velký počet zákazníků, kterým se zálohy sníží, protože už teď platí vyšší ceny, než je strop. Takže od ledna pro ně budou platit nižší ceny,“ dodává mluvčí.

ČEZ teď zákazníkům posílá dopisy a e-maily o tom, že pro ně začínají od ledna platit zastropované ceny. „Lidé nemusejí pro využití zastropování cen nic dělat, platí to automaticky,“ říká Gazdík.

Nové ceníky pro příští rok připravují i další dodavatelé energií. V tomto týdnu už ohlásila zdražení elektřiny a plynu také Pražská energetika, u níž rovněž většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny.

„U plynu už naši zákazníci na dobu neurčitou platí zastropované ceny, takže se pro ně od ledna výše faktury nemění,“ připomíná Gazdík.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

Průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, na začátku prosince mírně stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

Poslanci schválili novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.... celý článek

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.