ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2022 | 2 komentáře
ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Zdroj: Shutterstock

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

ČEZ bude účtovat maximum, které umožňuje vládou stanovený strop, což je 6050 korun za MWh. U nejběžnější sazby D02d se cena zvýší ze současných 3775 korun. V praxi si lidé u této sazby, která je určena domácnostem s nižší spotřebou, připlatí přibližně 300 korun měsíčně (téměř 2300 korun za každou spotřebovanou MWh).

„Ceny hlavního produktu jsme drželi beze změny po celý rok 2022, i když další dodavatelé zdražovali nebo dokonce nuceně rušili fixace a zákazníky převáděli na burzovní ceny. Ceníky u tohoto produktu měníme obvykle na přelomu roku. Jelikož elektřinu pro produkt na dobu neurčitou jsme na příští rok ale už museli nakupovat za letošní vyšší ceny, tak budou i ceníky od nového roku vyšší,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Kdyby vláda neschválila zastropování cen od začátku roku 2023, připlatily by si domácnosti v bytě s nejběžnější sazbou D02d na silové ceně elektřiny dalších 40 procent, vypočítává Gazdík.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Je ale i velký počet zákazníků, kterým se zálohy sníží, protože už teď platí vyšší ceny, než je strop. Takže od ledna pro ně budou platit nižší ceny,“ dodává mluvčí.

ČEZ teď zákazníkům posílá dopisy a e-maily o tom, že pro ně začínají od ledna platit zastropované ceny. „Lidé nemusejí pro využití zastropování cen nic dělat, platí to automaticky,“ říká Gazdík.

Nové ceníky pro příští rok připravují i další dodavatelé energií. V tomto týdnu už ohlásila zdražení elektřiny a plynu také Pražská energetika, u níž rovněž většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny.

„U plynu už naši zákazníci na dobu neurčitou platí zastropované ceny, takže se pro ně od ledna výše faktury nemění,“ připomíná Gazdík.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Partners Financial Services