Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022 11:10 aktualizováno 31. 8. 2022 15:30 | 1 komentář
Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

Zdroj: Shutterstock

Domácnosti by ještě letos měly dostat přibližně 2,5krát víc, než vláda před týdnem schválila. Zásadní zvýšení takzvaného úsporného tarifu prosazuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za hnutí STAN). Byl to přitom právě on, kdo před týdnem – po několika měsících příprav – přišel s konkrétními čísly.

„Hnutí STAN navrhuje, aby se pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu zvýšila ze čtyř na deset tisíc korun,“ oznámili dnes Starostové a nezávislí, jedna z pěti částí vládní koalice. Dodejme, že 4000 korun má být průměrná pomoc pro domácnost do konce letošního roku, složená z paušálu 3500 korun u nejpoužívanějších tarifů elektřiny a 599 korun za MWh elektřiny formou odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Navýšení pomoci domácnostem si letos podle STAN vyžádá náklady ve výši 54 miliard místo původně plánovaných 18 miliard korun. 

Proč se Síkela po týdnu postavil do opozice sám k sobě? „Od června, kdy vláda schválila obrysy státní pomoci s energiemi, došlo na trhu k dramatickým změnám. Cena plynu stoupla od té doby zhruba dvakrát a cena elektřiny dokonce skoro třikrát. V posledních dnech trh v tomto segmentu v podstatě přestal fungovat,“ vysvětluje. Jenže: konkrétní částky pro domácnosti přinesl ministr až na jednání vlády ve středu 24. srpna. Tehdy už byly ceny energií na rekordní úrovni. Jako nedostatečnou pak kritizovala schválenou vládní pomoc nejen opozice, ale i mnoho odborníků – těm se nelíbí ani její plošná podoba.

„Do budoucna by pomoc domácnostem již neměla být plošná, ministerstvo průmyslu chce proto ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí připravit definici sociálně zranitelného zákazníka a pomoc více cílit,“ oznámil ráno Síkela bez bližších podrobností.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Po jednání vlády, která dnes měla pravidelnou schůzi, Síkela neoznámil žádný konkrétní posun. O případném zvýšení podle něj jednal už včera se zástupci koalice, obecně se shodli na potřebě změnit další podporu od plošného systému k adresnějšímu. Na „zvýšení ze čtyř na deset tisíc“, o němž ráno mluvilo hnutí STAN (a během dne na tom postavilo svou kampaň na sociálních sítích), tedy nemusí dosáhnout každý. Zatím není jasné ani to, jestli pak některé domácnosti dostanou víc peněz formou zvýšení úsporného tarifu, nebo zvýšení příspěvku na bydlení.

Jak (zatím?) vypadá podpora domácnostem s drahými energiemi, kterou před týdnem schválila vláda? Máme kalkulačku:

Úsporný tarif. Kalkulačka státní pomoci s platbami za energie

MWh

Kdo na schválenou vládní pomoc dosáhne a jaké jsou tabulky podle tarifů a spotřeby? Tady jsou podrobnosti z minulého týdne.


Ministr Síkela dnes reagoval i na volání po podpoře firem nebo veřejného sektoru. Za dosavadní nečinnost kritizovali vládu i zástupci koaličních stran z řad hejtmanů nebo starostů, především Martin Kuba (ODS) nebo Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„Zhruba 28 miliard navrhuje hnutí STAN vložit do podpory firem, a to díky aktivování takzvaného dočasného rámce, který v souladu s pravidly EU umožňuje dočasnou pomoc firmám, jež se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině,“ řekl ráno Síkela. Po využití této výjimky z obecných pravidel veřejné podpory, kterou Evropská komise povolila po ruském útoku na Ukrajinu, volají zástupci zaměstnavatelů přinejmenším už delší dobu.

Vláda se dnes nakonec shodla, že pomůže firmám v celém zpracovatelském průmyslu, tedy nejen ve vybraných oborech jako jsou sklářský nebo keramický. „Normálním firmám ze zpracovatelského průmyslu,“ které prokážou provozní ztrátu způsobenou vysokými cenami energií, bude kompenzovat až 30 % způsobilých nákladů. V kategorii energeticky náročných provozů to bude až 50 %, u zvláště energeticky náročných až 70 %. Limitem jsou podle unijních pravidel dva miliony eur, tedy necelých 50 milionů korun. „Konkrétní návrh předložíme v průběhu září,“ řekl Síkela po jednání vlády. Ministerstvo na pomoc vyčlení 25 až 28 miliard korun.

„Za smysluplný nástroj pomoci veřejnému sektoru – například samosprávám a veřejným institucím – považujeme institut státního obchodníka s energiemi, který by měl být zřízen do konce tohoto roku,“ dodal dnes Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Vláda po dnešním jednání potvrdila, že se „rozhodla urychlit založení státního obchodníka, který by nakoupil nebo obstaral energie pro školy, nemocnice, samosprávu a podobně“.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

21. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí. Zbývají už jenom tři měsíce.

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

18. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Startuje Nová zelená úsporám pro bytové domy. Na co vám přispěje

Dotace na zateplení a další úpravy vedoucí k úsporám energií jsou dostupné i pro bytové domy. Žádat můžou soukromí majitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, ale i... celý článek

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

15. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stropy cen energií skončí. Kolik zaplatíte za elektřinu a plyn?

Energie zlevňují a dostaly se pod vládou stanovené cenové stropy. Co mají ale dělat lidé, kteří si fixovali ceny elektřiny a plynu, když byly nejvýš? Pátrali jsme, jestli dodavatelé... celý článek

Partners Financial Services