Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022 11:10 aktualizováno 31. 8. 2022 15:30 | 1 komentář
Na energie přispějeme víc. Síkela chce trumfnout sám sebe

Zdroj: Shutterstock

Domácnosti by ještě letos měly dostat přibližně 2,5krát víc, než vláda před týdnem schválila. Zásadní zvýšení takzvaného úsporného tarifu prosazuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za hnutí STAN). Byl to přitom právě on, kdo před týdnem – po několika měsících příprav – přišel s konkrétními čísly.

„Hnutí STAN navrhuje, aby se pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu zvýšila ze čtyř na deset tisíc korun,“ oznámili dnes Starostové a nezávislí, jedna z pěti částí vládní koalice. Dodejme, že 4000 korun má být průměrná pomoc pro domácnost do konce letošního roku, složená z paušálu 3500 korun u nejpoužívanějších tarifů elektřiny a 599 korun za MWh elektřiny formou odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Navýšení pomoci domácnostem si letos podle STAN vyžádá náklady ve výši 54 miliard místo původně plánovaných 18 miliard korun. 

Proč se Síkela po týdnu postavil do opozice sám k sobě? „Od června, kdy vláda schválila obrysy státní pomoci s energiemi, došlo na trhu k dramatickým změnám. Cena plynu stoupla od té doby zhruba dvakrát a cena elektřiny dokonce skoro třikrát. V posledních dnech trh v tomto segmentu v podstatě přestal fungovat,“ vysvětluje. Jenže: konkrétní částky pro domácnosti přinesl ministr až na jednání vlády ve středu 24. srpna. Tehdy už byly ceny energií na rekordní úrovni. Jako nedostatečnou pak kritizovala schválenou vládní pomoc nejen opozice, ale i mnoho odborníků – těm se nelíbí ani její plošná podoba.

„Do budoucna by pomoc domácnostem již neměla být plošná, ministerstvo průmyslu chce proto ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí připravit definici sociálně zranitelného zákazníka a pomoc více cílit,“ oznámil ráno Síkela bez bližších podrobností.

Po jednání vlády, která dnes měla pravidelnou schůzi, Síkela neoznámil žádný konkrétní posun. O případném zvýšení podle něj jednal už včera se zástupci koalice, obecně se shodli na potřebě změnit další podporu od plošného systému k adresnějšímu. Na „zvýšení ze čtyř na deset tisíc“, o němž ráno mluvilo hnutí STAN (a během dne na tom postavilo svou kampaň na sociálních sítích), tedy nemusí dosáhnout každý. Zatím není jasné ani to, jestli pak některé domácnosti dostanou víc peněz formou zvýšení úsporného tarifu, nebo zvýšení příspěvku na bydlení.

Jak (zatím?) vypadá podpora domácnostem s drahými energiemi, kterou před týdnem schválila vláda? Máme kalkulačku:

Úsporný tarif. Kalkulačka státní pomoci s platbami za energie

MWh

Kdo na schválenou vládní pomoc dosáhne a jaké jsou tabulky podle tarifů a spotřeby? Tady jsou podrobnosti z minulého týdne.


Ministr Síkela dnes reagoval i na volání po podpoře firem nebo veřejného sektoru. Za dosavadní nečinnost kritizovali vládu i zástupci koaličních stran z řad hejtmanů nebo starostů, především Martin Kuba (ODS) nebo Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„Zhruba 28 miliard navrhuje hnutí STAN vložit do podpory firem, a to díky aktivování takzvaného dočasného rámce, který v souladu s pravidly EU umožňuje dočasnou pomoc firmám, jež se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině,“ řekl ráno Síkela. Po využití této výjimky z obecných pravidel veřejné podpory, kterou Evropská komise povolila po ruském útoku na Ukrajinu, volají zástupci zaměstnavatelů přinejmenším už delší dobu.

Vláda se dnes nakonec shodla, že pomůže firmám v celém zpracovatelském průmyslu, tedy nejen ve vybraných oborech jako jsou sklářský nebo keramický. „Normálním firmám ze zpracovatelského průmyslu,“ které prokážou provozní ztrátu způsobenou vysokými cenami energií, bude kompenzovat až 30 % způsobilých nákladů. V kategorii energeticky náročných provozů to bude až 50 %, u zvláště energeticky náročných až 70 %. Limitem jsou podle unijních pravidel dva miliony eur, tedy necelých 50 milionů korun. „Konkrétní návrh předložíme v průběhu září,“ řekl Síkela po jednání vlády. Ministerstvo na pomoc vyčlení 25 až 28 miliard korun.

„Za smysluplný nástroj pomoci veřejnému sektoru – například samosprávám a veřejným institucím – považujeme institut státního obchodníka s energiemi, který by měl být zřízen do konce tohoto roku,“ dodal dnes Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Vláda po dnešním jednání potvrdila, že se „rozhodla urychlit založení státního obchodníka, který by nakoupil nebo obstaral energie pro školy, nemocnice, samosprávu a podobně“.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

3. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

Pražská energetika (PRE) se snaží finančně motivovat své zákazníky k úsporám ve spotřebě elektřiny. Během nadcházející topné sezony je láká na slevu od 750 do 3000 korun za jedno odběrné... celý článek

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

3. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny od října. Jak se dotknou vaší peněženky?

Stručný přehled novinek v osobních financích, které přinesl začátek října. S odkazy na podrobnosti, které jsme k nim napsali už dříve.

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

28. 9. 2022 | Jana Poncarová

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

Kdo to s úsporami energií myslí vážně, měl by podle odborníků zateplovat a zvážit pořízení solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Na investice je možné získat dotace od státu a šetřit... celý článek

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.