Příspěvek na ubytování uprchlíků schválila vláda

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2022 | 21 komentářů
Příspěvek na ubytování uprchlíků schválila vláda

Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes definitivně schválila takzvaný solidární příspěvek pro domácnosti, které ubytují Ukrajince utíkající před válkou. 

Výše příspěvku bude 3000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 12 000 korun za měsíc na domácnost, oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Strop na domácnost je nakonec vyšší, než vláda avizovala v minulém týdnu, kdy mluvila o 9000 Kč. 

Aby domácnosti na příspěvek dosáhly, musí lidi prchající před konfliktem na Ukrajině ubytovat nejméně na šestnáct po sobě jdoucích dní v měsíci. Pokud někdo ubytuje například matku se dvěma dětmi, získá tedy každý měsíc 9000 korun. 

Příspěvek se má vyplácet i zpětně za březen. Domácnosti by ho měly dostat až po 11. dubnu, kdy vládní nařízení začne platit. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je takové zpoždění potřeba kvůli vytvoření mobilní aplikace a zmírnění současného náporu na úřady práce. Ubytovatelé pak budou moct o příspěvek žádat právě přes aplikaci nebo osobně na úřadě, a to vždy po skončení kalendářního měsíce.

Příspěvek se nebude započítávat jako příjem pro takzvané nepojistné dávky. Podpořit Ukrajince v nouzi tak mohou i ti, kdo pobírají například příspěvek na bydlení. Ministr financí Zbyněk Stanjura slibuje, že příspěvek se nebude ani danit.

Příspěvek může čerpat fyzická osoba, která však nemusí být vlastníkem nemovitosti – může být v nájmu, uvádí ministerstvo. „Zákonem je definován standard, kdy musí být ubytovaným osobám zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, přípravu jídla, prostor pro osobní hygienu a WC a samozřejmě přístup k pitné vodě,“ dodává Jurečka.

Vláda zároveň navýšila příspěvek na ubytování pro kraje a rozhodla, že ministerstva a jim podřízené organizace musí uvolnit všechny své hromadné ubytovací kapacity, například rekreační objekty, a dát je k dispozici krajům. Výjimku budou mít například objekty sloužící k ubytování zaměstnanců.

Dary a daně

Zdroj: Shutterstock

Daňové zvýhodnění darů se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozšíří. Nezávisle na tom, kdy novelu schválí, mají změny platit i zpětně za dary poskytnuté v únoru a březnu.

Daňové odpočty darů se kvůli Ukrajině rozšíří

Proč pomáhat?

Zdroj: Shutterstock

Oksana Maslo se s malou dceru dala na útěk už v den, kdy začaly padat první bomby. Nyní je v bezpečí v Praze, ale její bývalý život je v troskách. Svou pětidenní cestu na útěku před válkou exkluzivně popisuje pro Heroine.cz.

Zápisky uprchlice: Stále nedokážu přijmout, že jsem bezdomovkyně

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 3. 2022 8:51, Jana

Citace - esquire / 25.03.2022 22:14

Utikaji predevsim ze zapadu, kde zadny konflikt neni. Ne kazdy uprchlik skutecne pomoc potrebuje!


Ano, protože oni se z východu dostanou nejdřív na západ a pak utíkají dál. A navíc: třeba z takového Mariupolu je teď poněkud obtížné vůbec utéct...

Zobrazit celé vlákno

+31
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 3. 2022 22:14, esquire

Utikaji predevsim ze zapadu, kde zadny konflikt neni. Ne kazdy uprchlik skutecne pomoc potrebuje!

Zobrazit celé vlákno

-33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

23. 5. 2022 | Radim Zelený | 6 komentářů

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

Investiční společnost Progresus založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral před rokem a mají slušně našlápnuto. Jejich zatím nejvýraznější akvizicí je výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. Dále připravují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 50 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

19. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního prostředí, aby se termín zákazu jejich provozu odložil na 1. září 2024, ve středu definitivně... celý článek

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.