Ceny elektřiny a plynu čeká na začátku roku 2022 další zvýšení. Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes zveřejnil rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok.
Tentokrát nepůjde o zvýšení o desítky procent, k němuž dodavatelé energií přistoupili u neregulovaných cen v reakci na rekordní zdražení energií na burzách. U elektřiny pro domácnosti vzroste regulovaná část ceny v roce 2022 v průměru o 3,7 %, u plynu o 2,4 %. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Liší se to však v závislosti na distribučním území.
V roce 2021 regulované ceny naopak klesaly – u elektřiny v průměru o 1,7 % a u plynu o 1,6 %.
U elektřiny bude tvořit regulovaná složka v příštím roce zhruba 40 % výsledné ceny, u plynu asi pětinu. Na začátku letošního roku to byla zhruba polovina a třetina. Ke snížení podílu regulovaných cen v příštím roce dojde kvůli masivnímu růstu tržních cen. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.
„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce roste zhruba stejně ve všech třech distribučních územích – na území ČEZ Distribuce dosahuje průměrný nárůst 3,6 %, u EG.D 3,9 % a u PREdistribuce 3,3 %. Jde o zvýšení v řádech několika stokorun za rok – například pro průměrný byt s malou spotřebou ERÚ počítá s nárůstem o 355 korun, v domácnosti, která elektřinou i topí (přímotopy), pak EŘÚ počítá s růstem o necelých 500 korun ročně.
Do regulovaných cen u elektřiny se nyní podle ERÚ negativně promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou také náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.
Zdroj: ERÚ Průměrný růst regulované složky elektřiny podle distribučního území.
V plynárenství je rozptyl podle distribučních území větší. Nejmenší bude nárůst na území GasNET (+1,8 %), které pokrývá největší část České republiky. Na distribučním území EG.D se regulovaná složka zvýší v průměru o 3,3 %, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 %. I u plynu půjde nejčastěji o zvýšení o několik stokorun ročně.
Také v plynárenství se projevila rostoucí cena plynu na burze, která se promítá do regulovaných výdajů na krytí ztrát. Za nárůstem regulované složky stojí i rozvoj a údržba plynárenských soustav, což se projevuje zejména v Praze, kde síť prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí. Celorepublikově, na všechny odběratele, se rozpočítávají i náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension.
Zdroj: ERÚ Průměrný růst regulované složky plynu podle distribučního území.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 12. 2021 14:17, X
Jen se v tom dělá guláš. Dodavatel má nabídnout cenu za kWh a zbytek ať si vyúčtují mezi sebou. Kdyby aspoň za ty měsíční paušály byly nějaké volné kWh...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 12. 2021 11:35, Nebudte ovce
Citace - Nebudte ovce / 01.12.2021 17:03
Jeste jsem zapomel na DPH, takze zdrazeni pro nas cca 600 Kc/rok a tedy +8,05%
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.