Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 12. 2021 11:50 aktualizováno 1. 12. 2021 12:08 | 7 komentářů
Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

Zdroj: Shutterstock

Ceny elektřiny a plynu čeká na začátku roku 2022 další zvýšení. Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes zveřejnil rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok.

Tentokrát nepůjde o zvýšení o desítky procent, k němuž dodavatelé energií přistoupili u neregulovaných cen v reakci na rekordní zdražení energií na burzách. U elektřiny pro domácnosti vzroste regulovaná část ceny v roce 2022 v průměru o 3,7 %, u plynu o 2,4 %. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Liší se to však v závislosti na distribučním území.

V roce 2021 regulované ceny naopak klesaly – u elektřiny v průměru o 1,7 % a u plynu o 1,6 %.

U elektřiny bude tvořit regulovaná složka v příštím roce zhruba 40 % výsledné ceny, u plynu asi pětinu. Na začátku letošního roku to byla zhruba polovina a třetina. Ke snížení podílu regulovaných cen v příštím roce dojde kvůli masivnímu růstu tržních cen. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce roste zhruba stejně ve všech třech distribučních územích – na území ČEZ Distribuce dosahuje průměrný nárůst 3,6 %, u EG.D 3,9 % a u PREdistribuce 3,3 %. Jde o zvýšení v řádech několika stokorun za rok – například pro průměrný byt s malou spotřebou ERÚ počítá s nárůstem o 355 korun, v domácnosti, která elektřinou i topí (přímotopy), pak EŘÚ počítá s růstem o necelých 500 korun ročně.

Do regulovaných cen u elektřiny se nyní podle ERÚ negativně promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou také náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky elektřiny podle distribučního území.

V plynárenství je rozptyl podle distribučních území větší. Nejmenší bude nárůst na území GasNET (+1,8 %), které pokrývá největší část České republiky. Na distribučním území EG.D se regulovaná složka zvýší v průměru o 3,3 %, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 %. I u plynu půjde nejčastěji o zvýšení o několik stokorun ročně.

Také v plynárenství se projevila rostoucí cena plynu na burze, která se promítá do regulovaných výdajů na krytí ztrát. Za nárůstem regulované složky stojí i rozvoj a údržba plynárenských soustav, což se projevuje zejména v Praze, kde síť prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí. Celorepublikově, na všechny odběratele, se rozpočítávají i náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky plynu podle distribučního území.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 12. 2021 14:17, X

Jen se v tom dělá guláš. Dodavatel má nabídnout cenu za kWh a zbytek ať si vyúčtují mezi sebou. Kdyby aspoň za ty měsíční paušály byly nějaké volné kWh...

+20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

18. 1. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Postavili jim dům na jílu. Vlhké zdi skončí u soudu

Stavba domu na klíč může být skvělým řešením pro ty, kdo nemají chuť, znalosti ani schopnosti pustit se do toho sami. Stavebníci ale po sobě mohou zanechat skryté vady. Tady je ponaučení... celý článek

Ceny bydlení rekordně rostou. Česko je první v Evropě

14. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Ceny bydlení rekordně rostou. Česko je první v Evropě

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i ve třetím čtvrtletí roku 2021. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 22 %, což je vůbec nejrychlejší... celý článek

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Kdo ho musí podat a změnilo se něco pro rok 2022? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing... celý článek

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.