Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 12. 2021 | 13 komentářů
Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

Zdroj: Shutterstock

Lidem, kteří budou v roce 2022 bojovat s takzvanou energetickou chudobou, má pomoci vylepšený příspěvek na bydlení. Na dnešním jednání se na tom shodla vláda vedená Petrem Fialou (ODS).

„Výrazně navýšíme normativy u příspěvku na bydlení,“ shrnuje chystanou pomoc Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí. Od zmíněných normativů se odvíjí nárok i výše zmíněného příspěvku na bydlení. Vyšší normativní náklady umožní na příspěvek dosáhnout více žadatelům a dalším lidem příspěvek zvýší.

Detaily navýšení má vláda schválit na svém dalším jednání v příštím týdnu. Dá se čekat, že podpoří dnes předložený návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Konkrétně má jít o nárůst normativních nákladů o 1120 až 1974 korun (podle počtu osob v domácnosti) u nájemních bytů a o 1180 až 2147 korun u vlastníků a družstevníků. Podobný návrh na mimořádné navýšení do sněmovny nedávno poslala i předešlá vláda vedená Andrejem Babišem. Aktuální návrh je o něco štědřejší a vychází z odhadu ministerstva průmyslu a obchodu, že ceny stoupnou v příštím roce v průměru o 37 % u elektřiny a 40 % u plynu.

Normativy se od začátku roku 2022 zvýší jen mírně, protože v pravidelné každoroční valorizaci ještě není započítaná vysoká inflace a rychlý růst cen energií z konce roku 2021. Normativy tak na začátku roku 2022 pravidelnou valorizací vzrostou jen o nižší stovky korun.

Mimořádnou valorizaci, která bude růst cen reflektovat, nemůže schválit vláda podle současného zákona o státní sociální podpoře sama. Musí proto změnit zákon. V aktuálním návrhu od Jurečkova ministerstva je pro následující období i možnost mimořádného zásahu: pokud návrh projde, bude vláda moci operativně normativy opět zvyšovat, pokud by ceny energií dál rostly.

Návrh chce také rozšířit okruh lidí, kteří mají na příspěvek na bydlení nárok. „Dosavadní okruh oprávněných osob je limitován nájemním nebo vlastnickým vztahem k bytu, jiné právní tituly k bytu nárok na dávku nezakládají přesto, že osoby užívající byt na základě jiného právního titulu jsou v obdobné situaci. Jedná se zejména o vztah podnájemní a užívání bytu na základě služebnosti,“ vysvětluje ministerstvo práce v  návrhu. Nově by tak na příspěvek měli dosáhnout například lidé v družstevních bytech, které jsou dále pronajímány, a také třeba senioři, kteří svůj byt převedli například na své potomky a dál ho užívají na základě věcného břemene.

Vylepšená pravidla mají platit počínaje příspěvkem za leden 2021 – a to i v případě, že se návrh v Parlamentu zdrží a novela začne být účinná až v únoru nebo dokonce v březnu.

Jak funguje příspěvek na bydlení

Prostřednictvím příspěvku na bydlení pomáhá stát rodinám i jednotlivcům, kteří kvůli nízkým příjmům nezvládají pokrýt náklady na bydlení. Žádá se o něj na úřadech práce, které ho také vyplácejí.

Nejčastěji jde o dávku ve výši nižších jednotek tisíc korun měsíčně. Nárok na ní vzniká, když náklady na bydlení vaší domácnosti přesahují třicet procent vašich čistých příjmů, respektive pětatřicet, když bydlíte v Praze, a zároveň těchto 30 procent (35 % v Praze) není nad normativními náklady.

Pak se výše měsíční dávky počítá tak, že vezmete normativní náklady pro vaši domácnost (nebo skutečné náklady, pokud jsou nižší než normativní) a od nich odečtete 30 procent (v Praze 35 %) čistých příjmů vaší domácnosti.

Mimořádná okamžitá pomoc

Fiala s Jurečkou připomínají, že příspěvek na bydlení je určen pro situace, kdy náklady na bydlení lidem nově ukousnou výrazně víc z pravidelných výdajů. Pro ty, kteří nemají akutně peníze na úhradu vysokého vyúčtování či záloh, je tu navíc stále mimořádná okamžitá pomoc. Je určena třeba pro domácnosti které nedávno skončily nebo stále zůstávají u distributora poslední instance a nemají na úhradu navýšených záloh či vyúčtování.

„Kdo má problém se zaplacením faktur a záloh za energie, ať se obrací na úřady práce. Budeme přes Českou správu sociálního zabezpečení informovat i důchodce,“ říká Jurečka.

Modelové případy pomoci postiženým domácnostem

Zdroj: Shutterstock
  • Senior žijící v bytě s menší spotřebou elektřiny. Poživatel starobního důchodu ve výši 17 000 Kč bydlí v Praze v nájemním bytě, kde elektřinu spotřebovává na běžné elektrospotřebiče, svícení a vaření. Typický nárůst roční faktury bude podle odhadů z 9000 Kč v roce 2021 na 11 500 Kč v roce následujícím, tedy zhruba o čtvrtinu více. Skutečné měsíční náklady na bydlení v roce 2021 byly 13 000 Kč. Výše příspěvku na bydlení bude díky úpravě měsíčně dosahovat 4171 Kč – dávka je o 1120 Kč vyšší, než by byla bez mimořádného navýšení. (Tomuto důchodci ani s přiznaným příspěvkem na bydlení nezůstane 65 % příjmu, protože jeho příspěvek na bydlení je zastropován takzvaným normativem.
  • Rodina žijící v domě s elektrickým vytápěním. Rodina se dvěma malými dětmi bydlí ve vlastním domě v Praze, matka je s menším dítětem v domácnosti a čerpá rodičovský příspěvek ve výši 10 000 Kč, otec má příjem 28 000 Kč a rodina má také nárok na přídavek na děti ve výši 2 x 1130 Kč. Rodina používá přímotopy nebo tepelná čerpadla, ročně zaplatí za elektřinu až o polovinu více. Skutečné měsíční náklady na bydlení v roce 2021 byly 16 500 Kč, nově dosáhnou 17 833 Kč. Výše příspěvku na bydlení dosáhne 5111 Kč – dávka je o 2147 Kč vyšší, než by byla bez mimořádného navýšení.
  • Samoživitelka s jedním dítětem žijící v domě, kde se vytápí plynem. Osamělý rodič s příjmem ve výši minimální mzdy (14 795 Kč) pobírá příspěvek na dítě. Bydlí v nájemním bytě v menším městě a na vytápění (a případně i vaření či ohřev vody) využívá plyn. Typický nárůst roční faktury bude z 28 000 Kč v roce 2021 na 46 000 Kč v roce 2022, tedy o dvě třetiny. Skutečné náklady na bydlení dosahovaly doposud 15 000 Kč měsíčně, v roce 2022 budou 16 500 Kč měsíčně s ohledem na nárůst ceny plynu. Výše příspěvku na bydlení bude nově 4441 Kč – dávka je o 1130 Kč vyšší, než by byla bez mimořádného navýšení. (I této samoživitelky se dotkne normativ, který dávku na bydlení zastropuje, takže ani jí nezůstane 70 % z příjmu poté, co obdrží příspěvek na bydlení.)

Zdroj: Úřad vlády

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 12. 2021 20:19, Pag

No to aby si zájemci o dávku vzali několik dní dovolenou, takový bude na úřadě nával.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 1. 2022 21:04, Zdeněk

Zdravím. Kalkulačka nefunguje. Chce to po mne Výši nájemného, když jsem vlastníkem domu. Nic proto nejde spočítat.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Srovnávač energií přečte vaši fakturu. Neplatíte zbytečně moc?

26. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Srovnávač energií přečte vaši fakturu. Neplatíte zbytečně moc?

Energetický regulační úřad vylepšil funkci srovnávače nabídek od dodavatelů energií, který na svém webu spustil loni na podzim. Nově umí načíst data přímo z vyúčtování.

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Na žádost o e-mail zbývají dva dny

14. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Na žádost o e-mail zbývají dva dny

Už jen do 15. března můžete požádat o zaslání platebních údajů e-mailem místo složenky. Na samotné zaplacení daně z nemovitých věcí je pak čas do konce května.

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek