Peníze na bydlení: dopředu i dozadu

| rubrika: Recenze | 5. 5. 2008 | 1 komentář
Peníze na bydlení: dopředu i dozadu
V další recenzi produktových novinek jsme se zaměřili na Komerční banku. Její inovovaná hypotéka Dopředu Dozadu, kterou banka představila v závěru dubna, dostala v našem hodnocení tři hvězdičky.

Nabídka hypotečních úvěrůje podle odborníků velmi široká. S převratnou novinkou nejspíš letos nepřijde žádná banka. Stávající hypoteční produkty se snaží banky spíše vylepšovat a dotvářet podle potřeb klientů, jak tvrdí zástupci jednotlivých bankovních domů. S inovací nyní přišla i Komerční banka.

Hodnocení Peníze.cz

Zobrazit podrobnější hodnocení

Inovovaný hypoteční úvěr nazvala banka "hypotéka Dopředu Dozadu". Samotný název naznačuje, že peníze z poskytnuté hypotéky se dají použít poměrně variabilně. A to na investici do bydlení, o které rodina teprve uvažuje, ale i zpětně. Jednak na splacení případné stávající nevýhodné hypotéky a také na refundaci peněz, které již rodina nebo jednotlivec do svého bydlení investovali v průběhu předchozích 12 měsíců.

Inovovaná hypotéka Dopředu Dozadu přitom zachovává všechny podmínky standardní hypotéky, tedy fixaci úroků a splatnost. Fixovat úrokovou sazbu se dá na jeden až deset let, nebo i na 15 let. Doba splatnosti je minimálně 5 let a maximálně 30 let. Zároveň je tento úvěr i flexibilní. To znamená, že zahájení splácení včetně úroků se dá odložit o rok. Podle potřeby klient může v průběhu splácení úvěru zvyšovat a snižovat splátky nebo přerušit splácení až na tři měsíce, a to bez sankcí.

Jak funguje hypotéka Dopředu: Jestliže klient potřebuje získat čas na to, aby si vyhlédnul nemovitost podle svých představ nebo detailně naplánoval rekonstrukci svého současného bydlení, má možnost požádat Komerční banku o Hypotéku Dopředu. V praxi to znamená, že přijde do banky, předloží jen průkaz totožnosti a doslova na počkání při první návštěvě banky je hypotéka přislíbená. Před jejím udělením pak už jen banka zkontroluje, zda všechny údaje o klientovi jsou stejné jako v okamžiku přislíbení úvěru.

Hypotékou Dopředu získává klient jistotu, že po dobu devíti měsíců mu bude banka garantovat poskytnutí finančních prostředků na bydlení za úrokovou sazbu, která platila v den schválení hypotéky. Tato úroková sazba nyní činí 4,99 procenta a v porovnání s hypotečními produkty na trhu se pohybuje okolo průměru. Za garanci úroku musí klient zaplatit hned při sjednání 9 tisíc korun. Žádné další poplatky v tomto okamžiku klient neplatí. Až při čerpání hypotéky si Komerční banka účtuje 150 korun měsíčně za vedení úvěrového účtu.

Jak funguje hypotéka Dozadu: Hypotéku Dozadu schválí banka rovněž na počkání během první návštěvy. Žadatel předkládá průkaz totožnosti a doklady o svých příjmech, aby banka posoudila, zda je klient schopný hypotéku splatit. Poplatek za schválení hypotéky Dozadu činí rovněž 9 tisíc korun a vedení úvěrového účtu přijde měsíčně na 150 korun. Žádné další poplatky se již rovněž neplatí. Čerpání peněz "Dozadu" ale musí vždy souviset s bydlením.

Finance se dají v prvé řadě použít na splacení jiné dřívější hypotéky, která je oproti Hypotéce Dozadu dražší a méně výhodná. Tím se dají ušetřit v některých případech až desítky tisíc korun. Další možnost čerpání je ta, kdy si například rodina již pořídila nový byt nebo rekonstruovala starý z vlastních úspor, nyní je finančně vyčerpaná a potřebuje hotovost. V takovém případě slouží Hypotéka Dozadu ke zpětnému proplacení již uhrazených investic do nemovitosti.

Anketa

Je podle vás výhodné rezervovat si stávající úrokovou sazbu u hypotéky na nemovitost, kterou si dotyčný koupí až za devět měsíců?

K získání hotovosti (refundaci) z hypotečního úvěru musí klient předložit faktury dokladující koupi nemovitosti nebo konkrétní rekonstrukci bytu či domku. Takto lze například předložit účty za novou kuchyni, za vestavěné skříně, obklady, stavební práce atd. Faktury přitom nesmí být starší 12 měsíců a musí se vždy týkat pevných součástí bytu. Na tento typ hypotečního úvěru tak nelze předložit ale účtenky za vybavení jako je třeba HI-FI souprava, bytový textil či zařízení dětského pokojíku či hobby dílny. Jestliže jsou všechny uvedené podmínky splněné, banka účty proplatí a získanou hotovost pak už klient může použít na cokoliv potřebuje. Hypotéka Dozadu je tedy stejná jako jakákoliv jiná klasická hypotéka Komerční bankyi se stejnými sazbami. Nejedná se tedy o americkou hypotéku.

Také si podobně jako banky myslíte, že nabídka tuzemských hypoték je dostatečná? Jaké byste případně přivítali změny u hypotečních produktů? Podělte se o názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.