Realitní odborníci debatovali o budoucnosti ČR

Martin Zika | rubrika: Co se děje | 16. 9. 2003
Byla raketově rostoucí poptávka po bytech v posledním období vyvolána skutečnou potřebou, či nerealistickým očekáváním zvýšení cen po vstupu Česka do Evropské unie? Vtrhnou k nám 1. května 2004 cizinci a začnou houfně skupovat nemovitosti? Má naše země dostatek pozemků pro nové bydlení či domů k rekonstrukci?
Realitní odborníci debatovali o budoucnosti ČR

Koncem minulého týdne (11.–12. 9.) proběhla v pražském hotelu Marriott konference CEDEM zaměřená na problematiku nemovitostí v zemích střední Evropy. Hned v úvodu se uskutečnila zajímavá panelová diskuse (ty vždy následovaly po hlavní přednášce), která se zabývala současnou i budoucí situací na trhu s bydlením v ČR. Zastoupeny zde byly různé pohledy, debaty se totiž účastnili nejen zástupci developerů, ale třeba i hypotečních bank.

Úvod debaty přinesl zopakování všeobecně známého faktu, že v tuzemsku v poslední době výrazně rostla poptávka po bytech. V současnosti se na nový byt čeká až 6 měsíců, veškerá nová výstavba je často prodána ještě před zahájením stavebních prací a lidé se obracejí k již existujícím bytovým jednotkám. Po zahřívacím kole položil moderátor „panelu“ Jan Urban ze společnosti Simply všem zúčastněným logickou otázku: je onen boom vyvoláván skutečnou potřebou lidí bydlet, nebo spíše očekáváním nárůstu cen po vstupu země do Evropské unie? Diskutující odpovídali poměrně opatrně, přesto se vesměs shodli, že v pozadí růstu poptávky po bytech převážně stála skutečná potřeba lidí bydlet. „Češi jsou stále náročnější v požadavcích na kvalitu bydlení, a proto teď vyhledávají nové,“ řekl Guiseppe Colombo z developerské firmy ICKM Real Estate. Také podle Pavla Velebila ze společnosti Tide Reality je snaha Čechů změnit kvalitu svého bydlení viditelným trendem. Mezi roky 1960 a 1989 se v Československu stavělo především nízkonákladové bydlení a to teď lidé chtějí měnit, řekl Velebil. Navíc se podle něj vlastní byt či dům stává symbolem prestiže, především v Praze.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Téměř všichni diskutující ovšem připustili, že očekávání nárůstu cen v budoucnu mělo nezanedbatelný psychologický efekt, který poptávku po bytech urychlil. Shodli se ale zároveň i na tom, že po vstupu České republiky do Evropské unie se nic dramatického nestane. Peter Gage Morris z firmy Ober-Haus Real Estate Company k tomu poznamenal, že bude samozřejmě docházet k postupné harmonizaci, ať už životních standardů či cen bydlení. Kamil Kosman z České spořitelny očekává větší rozvoj hypoték, pro který tu podle něj existuje obrovský prostor. Jejich objem v ČR totiž činí přibližně 6 % hrubého domácího produktu, zatímco v západních evropských státech je to okolo 40 %.

Prý nával za hranicemi...

Jedním z důvodů růstu cen českých nemovitostí v budoucnu mělo být jejich houfné skupování cizinci poté, co se staneme členy evropského společenství. Jak se na tuto věc dívají lidé z praxe? Peter Gage Morris zaznamenal zvýšený zájem cizinců, ovšem jsou prý podle něj mezi nimi často i spekulanti, kteří nakupují za přemrštěné ceny. Také Velebil se domnívá, že cizinců přibude a že se zaměří zejména na historické centrum Prahy. Nicméně tak jako v prvním případě nás ani v tomto nečeká nic dramatického, Guiseppe Colombo například řekl, že i po vstupu naší země do EU budou stále existovat překážky pro investory. Ti kromě jiného mají problém s nájemníky, kteří mohou v budově setrvat i přes nesouhlas majitele. Navíc najít a rekonstruovat starou nemovitost je podle Colomba velmi obtížné. Majitelé prý totiž na takové nemovitosti chtějí doslova „rýžovat“ a neuvědomují si, kolik peněz bude třeba investovat do její rekonstrukce.

Bude kde bydlet?

Jan Urban poté nastolil další zajímavé téma týkající se schopnosti naplnit onu již zmiňovanou poptávku Čechů po bydlení. Máme tedy dostatek pozemků či starých nemovitostí k rekonstrukci? Pavel Velebil prohlásil, že Praha nabízí mnoho nezastavěného prostoru, a protože je již hotov územní plán, také se ví, kde je možné stavět. Dynamický rozvoj podle něj v poslední době zaznamenává například Praha 7 či Praha 9, je zde navíc řada bytů vhodných pro přestavbu. Naopak poměrně skeptický byl Giuseppe Colombo. Řekl, že územní plán sice hotov je, ovšem velkým problémem je neexistující infrastruktura (a úřady prý často chtějí, aby ji zaplatil investor). K okamžité výstavbě je tak podle něj připraveno jen málo oblastí. Colombo si rovněž stěžoval na obtížné jednání se sousedy kvůli stavebnímu povolení či na zdlouhavou přípravu projektu, která se může táhnout až tři roky.

Peter Gage Morris vidí budoucnost v zástavbě zemědělských pozemků. „Na mnoha místech, kde ještě dnes můžeme vidět obilná pole a pasoucí se krávy, v budoucnu najdeme betonové zástavby obklopené supermarkety,“ prohlásil.

Debata se závěrem stočila na téma, zda budou Češi preferovat bydlení v bytech, či v domech. „Lidé již do domů jdou,“ řekl Pavel Velebil, „ovšem například fakt, že nejmenovaný významný stavitel domů se teď zaměřuje především na byty, ukazuje, co bude na trhu dominovat.“ Podle Velebila je také zřejmé, že Češi jsou spíše stavitelé než kupci domů. To potvrdil i Kamil Kosman, Česká spořitelna podle něj totiž většinu hypoték poskytuje na samovýstavbu, a ne developerům. Giuseppe Colombo to nicméně přičítá především doposud nezralému trhu.

Martin Zika

Autor článku Martin Zika

Vystudoval bakalářský program žurnalistiky a sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, poté magisterský program v oboru Veřejná a sociální politika na Fakultě sociálních věd na pražské Univerzitě... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

23. 5. 2022 | Radim Zelený | 6 komentářů

Kombinací dřeva a houby k ekologičtějšímu stavebnictví

Investiční společnost Progresus založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral před rokem a mají slušně našlápnuto. Jejich zatím nejvýraznější akvizicí je výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. Dále připravují... celý článek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

20. 5. 2022 | Jana Divinová | 52 komentářů

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“ říká Robert Hanzl, šéf společnosti Next Reality.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.